2017-1928

התינוקת הכי יפה בעיר, שהפכה למזכירה של בן גוריון

ב-1929 זכתה מלכה ליף במקום הראשון ב"קרנבל התינוקות" של ת"א. כשבגרה, את מחצית חייה הקדישה לראש הממשלה הראשון: תחילתה בלשכתו, ואחר כך בניהול המוזיאון בביתו. בנובמבר מתה, מותירה אלבום פרטי מלא בחומר מעניין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ליף ובן גוריון. "אהבה עיוורת"
ליף ובן גוריון. "אהבה עיוורת"צילום: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

הארכיון האישי שהותירה אחריה מלכה ליף, מזכירתם של שרי הביטחון בן גוריון, לוי אשכול ומשה דיין, שמתה בחודש נובמבר, מספק הרבה סיפורים מעניינים. אין בו סודות מדינה או תגליות היסטוריות של ממש, אך אפשר ללמוד ממנו לא מעט על תולדות המדינה ומנהיגיה.

ליף בגיל חצי שנה עם הזכייה בתואר "התינוקת היפה ביותר" בקרנבל התינוקות בתל אביב
ליף בגיל חצי שנה עם הזכייה בתואר "התינוקת היפה ביותר" בקרנבל התינוקות בתל אביבצילום: המשפחה

"44 שנים מחייה היא עסקה בבן גוריון, תחילה כמזכירתו ובהמשך כמנהלת בית בן גוריון בתל אביב", אמר השבוע בנה, קובי, שעה שהוא שולף מהאלבומים מכתבים בכתב ידו ובחתימתו של בן גוריון וכן תמונות היסטוריות יפהפיות, בהן תועדה אמו לצד ראש הממשלה הראשון. 

הפריט ההיסטורי הראשון באוסף מחזיר אותה הרחק ל-1929, כשליף, שנולדה ב-1928 בתל אביב, היתה תינוקת בת חצי שנה. בחג פורים של אותה שנה נערך בשדרות רוטשילד בעיר "קרנבל תינוקות" בחסות ראש העירייה מאיר דיזנגוף. בקרנבל חולקו פרסים ל"ילד היפה ביותר", ל"עגלה המקושטה ביותר", לתינוק או התינוקת "הכי מפותחים בגופם לפי גילם" ואף לאלה השמנים ביותר. "הרעיון, שעמד מאחורי תחרות ראשונה מסוגה זו, היה קשור להתחדשותו ויצירתו של דור עברי חדש, בריא, יפה וגאה בארץ ישראל", נכתב בספרה של בתיה כרמיאל, "תל אביב בתחפושת וכתר".

500 תינוקות השתתפו בתחרות. מלכה ליף, שנקראה אז בשם נעוריה, מלכה ארוך, זכתה במקום הראשון בקטגוריית התינוקת היפה ביותר. "הורי, שנישאו לא מזמן, ייצגו את מיזוג הגלויות בין העדות", אמרה לימים. אביה, יצחק ארוך, נולד באיזמיר שבטורקיה, והגיע לתל אביב ב-1924, כאן היה סוחר בדים. "חצי מרחוב נחלת בנימין היה מלא בחנויות שלו", אומר נכדו, קובי. אמה, מרים לבית שלמן, נולדה בחברון למשפחה שעלתה לארץ במאה ה-19 מפלוצק בפולין.

ליף
ליף. זכתה בקרנבל התינוקות של תל אביב בתואר "התינוקת היפה ביותר"צילום: באדיבות המשפחה

"ההורים הלבישו אותי בבגדים לבנים ואת ראשי עיטרו בהינומה שהיתה שייכת לאמי בעת נישואיה. ההינומה קושטה בזר עשוי מניצני פרי הדר. העגלה קושטה בסרטים סגולים", סיפרה ליף.

את שירותה הצבאי עשתה, בין היתר, בארכיון צה"ל, שם עסקה באיסוף חומר על חללי מלחמת העצמאות. עם שחרורה, ב-1950, הגישה מועמדות לתפקיד מזכירה במשרד הביטחון. חיים ישראלי, מזכיר לשכת השר, ראיין אותה לתפקיד. "הוא טען, כי היא עמדה בכל הקריטריונים, חוץ מהעובדה שהיא באה ממשפחה בורגנית", אומר בנה בחיוך.

ליף ובן גוריון
ליף ובן גוריון. שינתה את שם משפחתה לבקשתוצילום: המשפחה

עד סוף 1967 היתה מזכירתם של שרי הביטחון – בן גוריון, פנחס לבון, לוי אשכול ומשה דיין. אחר כך יצאה לדרום אמריקה בעקבות בעלה, אליעזר ליף, איש ההגנה, הפלמ"ח וצה"ל, שכיהן כנספח צה"ל באמריקה הלטינית. ב-1974, אחרי מותו של בן גוריון, היתה ממקימי מוזיאון בית בן גוריון בביתו, אותו תרם למדינה, בשדרות קק"ל (שנקראו על שמו לאחר מותו) בתל אביב.

תכולת הבית, כולל הספריה בת 20 אלף הכותרים, נותרה שם עד היום כפי שהיתה בימים בהם גרה בה משפחת בן גוריון. ליף ניהלה את המקום עד 2006, אז פרשה בגיל 78. "הרוח של הבית זה הרוח של מלכה. הצניעות, העדינות, המסירות והאהבה הגדולה לבן גוריון", אמרה חני הרמולין, מנהלת בית בן גוריון.

עם בן גוריון
עם בן גוריוןצילום: המשפחה

"היא אהבה את בן גוריון אהבה עיוורת", אומר קובי, בנה. ביום בו נולד כתב בן גוריון ביומנו: "שמעתי בשורה משמחת: למלכה נולד אתמול ילד. מירושלים שלחנו לה ברכה, וביקשתי את מלכה שתפנה לבעלה לשנות שם משפחתו". בפתק, בכתב ידו של בן גוריון, אותו שמרה ליף כל חייה, נכתב: "למען הילד והמדינה, תבקשי מבעלך שישנה שם משפחתו". השם, שבמקור היה ליפניצקי, שונה, לפי הצעתו של בן גוריון, ל"ליף" (גבעול).

מכתב אחר, אותו שמרה בארכיון האישי שלה, כתב לה בן גוריון לאחר מות אביה. "אין מנחמים אדם שמתו מוטל לפניו ואיני יודע אם יש בתנחומין על אדם יקר וקרוב גם לאחר מכן. אבל יש לך נחמה לא קטנה. היותך לאם. אין זו נחמה אלא תוחלת רבה. כך מתקן הטבע מה שהוא מקלקל. מחדש תמיד הנעורים. ועוד נחמה אחת לך. יש לך ידידים ומוקירים, וזכיתי להיות אחד מהם".

הפתק מבן גוריון. "למען הילד והמדינה - תבקשי מבעלך שישנה את שם המשפחה"
הפתק מבן גוריון. "למען הילד והמדינה - תבקשי מבעלך שישנה את שם המשפחה"צילום: המשפחה

בעלה מת ב-1993. היא הותירה את שני ילדיה, קובי וצחי ושני נכדים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ