2018-1931 |

הדיירת האחרונה בארמון שעל שפת ים כנרת

עפרה טריידל, מורה מוערכת מעמק הירדן, היתה בת לאחת המשפחות הוותיקות במושבה כנרת, שביתה הונצח בשיר המפורסם "אגדה". בחייה שכלה את שני בניה הטייסים, אך הצליחה להמשיך בחיים, בעשייה ובתרומה חברתית וקהילתית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית טריידל במושבה כנרת. הוקם סביב 1907 ויש אומרים שהיווה השראה לשיר המפורסם, "על שפת ים כנרת"
עופר אדרת
עופר אדרת

עפרה טריידל, שהצטרפה למשפחה המוכרת מהמושבה כנרת בקשרי נישואים, היתה הדיירת האחרונה באחוזה המשפחתית - "בית טריידל" - מבנה מרהיב עשוי אבני בזלת, בן שלוש קומות ועשרה חדרים, שהוקם סביב 1907.

יש אומרים, שהוא ה"ארמון" שמונצח בשיר "אגדה" של יעקב פיכמן ("על שפת ים כנרת, ארמון רב תפארת"). בעבר שימש כאכסניה לאורחים חשובים בהם הברון רוטשילד, ארתור רופין, יוסף קלאוזנר והרב קוק. לאחר פטירתה, בינואר האחרון, בגיל 87, ממתין הבית להחלטה על גורלו.

סיפור חייה מתחיל בפרדס חנה, שם נולדה ב-1931 לעטרה ולפנחס דנובסקי, מראשוני המושבה.

אמה עלתה מפולין ב-1920 עם "השומר הצעיר", ועסקה בסלילת כבישים, בחקלאות ובבישול לפועלים. אביה עלה מליטא שנה אחר כך, ועבד בייעור חולות קיסריה, שם הכירו. ב-1929, עם הקמת המושבה פרדס חנה, היו מהראשונים שהתיישבו בה. פנחס ניהל שם את סניף בנק הלוואה וחיסכון.

עפרה היתה בתם השנייה מתוך שלוש. היא למדה בבית הספר החקלאי ואת בעלה לעתיד, גבי טריידל, הכירה בתנועת הנוער העובד. איך הגיע טריידל, נצר למשפחה המפורסמת מכנרת, לפרדס חנה? כדי להשיב על השאלה הזו צריך לחזור אחורה.

גבי, שנולד במושבה כנרת, היה בנם של אוסקר וגרטרוד טריידל - שעלו לארץ מגרמניה. דודו, אחיו של אוסקר, יוסף, עבד במדידות, במיפוי ובתכנון יישובים, והקים את האחוזה המשפחתית בכנרת.

כשהיה פעוט אמו של גבי לקחה אותו לגרמניה, מולדתה, כנראה משום שלא הסתגלה לחיים כאן. במסעם היא לקתה בזיהום, ומתה. את שנותיו הראשונות העביר גבי בגרמניה. לאחר ליל הבדול נשלח חזרה לארץ עם דודתו. סכסוך עם אביו הביא לכך שהוא עבר לגור אצל משפחה אומנת בפרדס חנה, שם הכיר את עפרה. ב-1952, לאחר שאביו נהרג בתאונת דרכים, חזר לכנרת - עם עפרה.

עפרה עסקה בהוראה. תחילה בדגניה ובהמשך בכנרת. גבי עסק בהוראה ובחקלאות ולימים היה ראש המועצה. ב-1956 נולד בנם הבכור, אמיר. כשבגר היה טייס מסוק בחיל האוויר. לימים כתב: "לחיות בלי סיבה אינו יותר טוב מלמות בלי סיבה. וכשיש סיבה – שניהם שווים. כל אחד וסיבתו שלו. כל אחד מפסיד בשלב מסוים, מהלך במשחק נגד מלאך המוות. אם יש לו סיבה טובה להפסד זה – הריהו מאושר, המוות אינו נורא כל כך". ב-1977 הוא נפל באסון הנ"ד, שנקרא על שם 54 החיילים שנהרגו בו.

אחרי מותו, עפרה אמו הגשימה את צוואתו, ויצאה ללמד גם ביישובים פחות מבוססים. לצד זאת, היא "עשתה מאמץ עילאי כדי להמשיך לתפקד כמשפחה שמחה ומלאת חיים, היתה מעורבת בעשיה ובנתינה, והפכה לעמוד תווך בקהילה" כדברי בתה.

גבי, בעלה, נפטר ב-2008. ב-2015 נפטר גם בנם יואב, אף הוא טייס בחיל האוויר, לאחר שלקה בהתקף לב בגיל 54 בטיול בסרי לנקה. עפרה הותירה את בתה יעל, כלתה ונכדיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ