2018-1927אחרי מות

מהמחתרת לחנות התקליטים: שושנה גרדוש

רעייתו של הקריקטוריסט של לח"י וחברתו למחתרת, שם כונתה "ליליאן", נפטרה השבוע בגיל 90. סיפור חייה החל ברומניה, עבר להונגריה, המשיך בפאריס והסתיים בתל אביב

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שושנה גרדוש
שושנה גרדושצילום: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

היא נולדה בטרנסילבניה כשושנה רומן, הפכה, בעקבות נישואיה לקריקטוריסט ההונגרי המפורסם "דוש", לשושנה גרדוש, אך כונתה במחתרת לח"י, אליה הצטרפו השניים, "ליליאן". השבוע, בגיל 90, היא מתה בתל אביב.

שושנה נולדה ב-1927 לפרדריקה ואמרי רומן. ב-1940 גורשה המשפחה מרומניה להונגריה. למרות מלחמת העולם השנייה, חיי משפחתה היו תחילה יציבים. שושנה המשיכה את לימודיה בגימנסיה הונגרית יוקרתית ואביה ניהל את מפעל העצים של המשפחה.

במרץ 1944, עם פלישת הגרמנים להונגריה, השתנה מצב היהודים לרעה. בקיץ אותה שנה נלקח אביה של שושנה למחנה עבודה ונרצח. באוקטובר 1944 תפסה המפלגה הפשיסטית ההונגרית ("צלב החץ") את השלטון בהונגריה. שושנה ואמה הצליחו להסתתר בעזרת ניירות מזויפים שהכין אבי המשפחה מבעוד מועד. הן ניצלו על ידי פקיד נוצרי, שהועסק אצל האב ודאג להסתיר אותן בבור ליד ביתו בכפר באזור בודה.

בתום המלחמה עזבו שושנה ואמה את בודפשט ההרוסה ועברו לעיר סגד, בדרום הונגריה, שם חיפשו את קרובי משפחתן לשווא - כולם נהרגו במחנות. שושנה המשיכה את לימודיה התיכוניים ובמקביל הכירה את מי שעתיד להיות בעלה - קרול (לימים קריאל) גרדוש (דוש), שהיה סטודנט ועיתונאי.

שושנה ובעלה, "דוש", בצעירותם
שושנה ובעלה, "דוש", בצעירותםצילום: המשפחה

גרדוש נולד בבודפשט ב-1921. במלחמת העולם השנייה נרצחו הוריו ומרבית בני משפחתו. הוא נשלח לעבודות פרך והוצעד בצעדת מוות שהסתיימה בחיסול בגיא הריגה, ממנו הצליח להימלט. תחילה שב לבודפשט ובהמשך עבר לסגד, שם החל ללמוד באוניברסיטה ועבד כעיתונאי.

לאחר נישואיהם, ב-1946, עזבו את הונגריה הקומוניסטית והגיעו, דרך מחנה עקורים בגרמניה, לפריס, שם נרשם גרדוש ללימודי ספרות ופילוסופיה בסורבון. הזוג הצעיר היה מעורה בחוגי הסטודנטים התוססים של הבירה הצרפתית בהנהגתם של הפילוסופים האקזיסטנציאליסטים סארטר וקאמי. בפריס הם פגשו גם פעילי לח"י, אשר עסקו בגיוס יהודים למאבק בשלטון המנדט הבריטי, והצטרפו לפעילות המחתרתית. 

שושנה ובעלה עברו קורסים לשימוש בנשק וקורסים לשימוש בשיטות חבלה. "השניים עסקו בהסברה, בגיוס משאבים ואנשים ובפעילות מבצעית מדינית", נכתב באתר העמותה למורשת לח"י. שושנה, שכינויה המחתרתי היה "ליליאן", שימשה גם כקשרית ליעקב ירדור, שהיה אז נציג האגף המדיני של לח"י. על אף ששושנה לא גדלה בבית ציוני, היא הרגישה, לדבריה, "שייכת למשהו, למשהו חשוב, לבניית דבר גדול".

בעלה, שעדיין לא שלט בעברית, הפך למאייר הראשי של לח"י. הקריקטורות הפוליטיות הרבות שצייר נשלחו מפריס לישראל עבור עיתון לח"י, "המעש". הוא נהג לחתום תחת שם העת "שיר".

ב-1948, ערב הכרזת העצמאות, עלו השניים לארץ ישראל בספינה "מרתון", שיצאה ממרסיי והגיעה לחיפה. דוש המשיך לצייר קריקטורות ל"מעש" ולאחר מכן עבור העיתון היומי של לח"י, "מברק". בסיוע לח"י קיבלו דירה. במטבח, כך נאמר להם, היה קיר כפול, שבו הסתתר בשלב מסוים אחד ממנהיגי לח"י, נאמר ישראל אלדד.

גרדוש נעצר בספטמבר 1948 עם חברי לח"י אחרים בעקבות רצח הדיפלומט השבדי, הרוזן פולקה ברנדוט, שתיווך בין ישראל למדינות ערב וחוסל בידי המחתרת בשל עמדותיו הפרו-ערביות.

עם מעצרו שימשה שושנה כקשריתו של אליהו עמיקם, עורך "מברק", אשר דאג להעביר באמצעותה דיווחים אודות הרעיונות של לח"י לעיתונות הזרה בחו"ל. שושנה התבקשה גם ללוות את הסופר והעיתונאי ההונגרי-יהודי, ארתור קסטלר, שביקר את חברי לח"י בכלא לאחר הרצח. בנוסף שושנה הבריחה בתוך שמלתה מסור לכלא עכו, לצורך תוכנית בריחתם של חברי לח"י, שבסופו של דבר לא התממשה.

שושנה גרדוש
שושנה גרדושצילום: המשפחה

בשנות ה-50 עבדה שושנה, ששלטה בשמונה שפות, במרכזיה הבינלאומית של דואר ישראל. בשנות ה-60 ניהלה חנות לספרים ותקליטים ברמת אביב שהייתה בבעלותה ונקראה על שמה, "שושנה". החל משנות ה-70 ניהלה סוכנות נסיעות לחו"ל עד יציאתה לגמלאות בשנות ה-90.

שושנה גרדוש
שושנה גרדושצילום: המשפחה

גרדוש, שכונה כעת "דוש", עבד ב"העולם הזה" של אורי אבנרי ובהמשך פירסם קריקטורות ב"מעריב" במשך שנים, שם חבר ליוצאי הונגריה נוספים – אפרים קישון וטומי לפיד. השלושה כונו לימים "המאפיה ההונגרית". הוא התפרסם בזכות "שרוליק", דמות הצבר האולטימטיבי, שצייר.

דוש מת ב-2000. שושנה הותירה את שני ילדיהם - דניאלה ומיכאל וארבעה נכדים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ