2018-1930 |

האסימון התקוע, המכתב האבוד והקו התפוס: הספד לדובר "משרד הדואר"

זכריה מיזרוצקי, שבמשך עשרות שנים היה הדובר של משרד התקשורת ושל בזק, נפטר לפני שבוע והותיר אחריו הרבה לקוחות מרוצים, כמה כועסים ולא מעט חוש הומור

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסימונים ישראלים
עופר אדרת
עופר אדרת

זכריה מיזרוצקי היה דובר מסוג אחר. עשרות שנים לפני עידן ה"מיתוג" ו"האסטרטגיה השיווקית" ובטרם נכנסו ללקסיקון המקומי מונחים כמו "ניהול משברים", הוא פיתח שיטות ייחודיות להתמודד עם לקוחות לא מרוצים של הדואר ובזק. את מי שמצא ראוי הוא זיכה בטיפול מיידי ומסור. אחרים, מנגד, קיבלו תשובות שליחן לא נס עד היום.

כך, לדוגמה, כשההיסטוריון תום שגב התלונן בפניו על מכתב שלא הגיע ליעדו, השיב לו מיזרוצקי כי זו "תלונה אופיינית", והסביר: "מכתב אבוד מעניין אותך, אבל האם נתת דעתך לשאלה כמה מיליוני מכתבים מגיעים ליעדם?". כשהתקשורת דיווחה על גלויה שנשלחה מרמת גן לכפר חב"ד והגיעה באיחור של תשע שנים, הוא השיב: "מתוך חצי מיליארד דברי דואר שבהם אנו מטפלים במשך שנה אחת, ישנן גם אפיזודות".

עיון בתגובות הרבות שפירסם בעיתונים משנות ה–60 עד ה–90 מספק חוויה יוצאת דופן, שלרוב מעלה חיוך נוסטלגי על פני הקורא. ב–1971 ,כשסטודנטים מהטכניון התלוננו על בעיות בטלפון הציבורי במעונות, מיזרוצקי רמז לכך שהם הרסו אותו במו ידיהם. "סטודנטים יקרים. ניצחונכם מלא. 233116 השיג שיא ארצי והיה לטלפון הציבורי המחובל והמושמד ביותר מכל 000,4 הטלפונים הציבוריים הפועלים בשטח מדינת ישראל", כתב.

בהמשך העלה סברה, כי גורלו של הטלפון הציבורי נחרץ בשל העניין שמגלים הסטודנטים בטכניון בפירוק ובהרכבת מכשירים, "כדי לעמוד על טיב המתכות, איכות החוטים ורמת התמסורת". כצעד בונה אמון הזמין אותם לסיור במתקני משרד התקשורת, והבטיח כי ימצאו שם מערכות שונות שאותן, כך אמר להם, "תוכלו לפרק עד היסוד, ככל שתחפצו".

שלוש שנים אחר כך, כשמשרד התקשורת הציע לציבור שירות חדש — "יקיצה אוטומטית" בטלפון — שוב נקרא מיזרוצקי לדגל. תושב רמת חן כעס שהשירות תפוס כל לילה בין 23:00 לחצות, ושלח  מכתב תלונה לעיתון. מיזרוצקי בדק ומצא, כי הקו תפוס כי כמעט כל הפניות לשירות באות ברגע שבו מסתיימים שידורי הטלוויזיה. "אל תצפו לישועה ממשלתית. חייגו אל שירות היקיצה בשעה מוקדמת יותר, ותמצאו את שעריו פתוחים לרווחה", אמר.

מיזרוצקי נולד בירושלים –ב–1930 ,להורים שעלו ממזרח אירופה. במלחמת העצמאות לחם בפלוגת "יהונתן", יחידת גדנ"ע של נערי תיכון, בהגנה על רמת רחל. –ב–1955 החל את דרכו המקצועית כאיש לשכת העיתונות הממשלתית. –ב–1962 מונה לדובר משרד הדואר, שלימים הפך למשרד התקשורת, וב–1984 עבר לדברר את "בזק". שנה לאחר מכן, כשהדה בושס התלוננה כי אין מענה בשירות "14( "בטרם כונה "144"), השיב כי הקו תפוס "על ידי אנשים שאין להם כל צורך להיות שם". את המתלוננים הוא הפנה לספרי הטלפונים.

התלונות, עם זאת, לא פסקו מעולם. והתמקדו בנושאים שונים, מעליית מחירי האסימונים ועד שביתת מריקי האסימונים, מהמעבר מטלפון חוגה לטלפון לחצנים, ועד זמני ההמתנה לקבלת קו. לאורך השנים היו גם כמה תקריות משעשעות במיוחד, כמו אותו יום שישי שבו גילה זוהר בלומנקרנץ, כתב התעופה של "הארץ", כי מישהו החליף בין מספר הטלפון שבביתו לבין זה של תחנת המוניות הסמוכה. "צינור מים התבקע. המים הציפו את האזור, פגעו בכבל טלפונים תת־קרקעי המשר ת 800 מנויים, ושי
בשו את קווי הטלפון", הרגיע מיזרוצקי.

בשנים הרבות שבהן עבד בשירותי התקשורת הטביע מיזרוצקי חותם גם בחידושי לשון. –ב–1971 הוא היה זה שהמציא, לדבריו, את המלה "מיקוד". בשנות ה–90 הוא היה חתום על הסיסמה: "זה כן לטלפון", שעודדה עסקים לספק מידע ושירותים גם בטלפון. אחת ההצלחות התקשורתיות הגדולות בקריירה שלו היתה שירות שליחת פקסים לכותל. "ההצלחה עלתה על כל המשוער. מדי יום באו עובדים שלנו עם שקים ורוקנו את הררי החומר", סיפר. לפי עדותו, הוא הודיע באחת הפעמים לתושב ארה"ב, כי קיבל תשובה מה"נמען" על הפקס ששלח לו. "בקול חנוק מדמעות הוא שאל לאן הוא צריך לבוא כדי לקבלה", סיפר.

אחרי שפרש, התמסר לפיסול בעץ. הוא הותיר אחריו את רעייתו, יהודית, ילדים ונכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ