2018-1924 |

מרטין בובר אמר שיש לה "ראש יהודי": סיפורה של נכדתו

הסוציולוגית פרופ' יהודית בובר-אגסי, שנפטרה לאחרונה, גדלה בחיק סבא פילוסוף, שדגל במדינה דו-לאומית שוויונית, ערבית-יהודית. היא, מנגד, סברה כי ישראל חד-לאומית: מדינת הלאום הישראלי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

הסוציולוגית פרופ' יהודית בובר־אגסי נולדה, גדלה והתחנכה בבית סבה מצד אביה, הפילוסוף היהודי מרטין בובר, בעיירה הגרמנית הפנהיים. השהות במחיצת הסב האינטלקטואל, שהופקד על חינוך נכדתו, נשאה פרי. "סבנו חשף אותנו לטקסטים מעניינים וכך פיתח בנו את הסקרנות. הוא נהג לשוחח עמי ועם אחותי שיחות מעמיקות ולקרוא לנו קטעי ספרות חסידית ופילוסופיה", סיפרה. בובר־אגסי, שהיתה תלמידה מחוננת, הוקפצה כיתה פעמיים. "יש לך ראש יהודי", אמר לה סבה.

יהודית בובר אגסיצילום: האתר של בובר-אגסי

לצד הסב המפורסם היו במשפחתה גם נשים יוצאות דופן: מורדות במוסכמות, יצירתיות ומשכילות, גם בתקופות שבהן הדבר לא היה מקובל. רשימת הסופרות במשפחה - מהמאה ה-18 - כוללת את סבתו של סבא של יהודית, אם־סבתה, סבתה ואמה. שלוש תבניות שבו והופיעו לאורך הדורות במשפחה: נישואי תערובת, גירושים קשים וזניחת הילדים, שהועברו למשמורת אצל הסבים והסבתות.

כך נראו חייו של מרטין בובר, שלאחר גירושי הוריו גדל אצל סבו המפורסם, הרב שלמה בובר, וכשבגר נישא לפאולה וינקלר, סופרת קתולית ממינכן, שהתחנכה במנזר ולימים התגיירה. כאלה היו גם חייה של בובר־אגסי. הוריה היו רפאל בובר (בנו של מרטין), מומחה למכונות חקלאיות, ומרגרט טורינג, אשת חינוך גרמנייה נוצרייה. הם נפגשו בתנועת הנוער הקומוניסטי הגרמני. בתם הבכורה, ברברה, נולדה ב–1922, ולימים התפרסמה כציירת ברברה גולדשמיט. שנתיים אחר כך באה לעולם יהודית.

ב-1925 הוריהן נפרדו. עד גיל ארבע יהודית גדלה עם אחותה אצל אמן, אבל ב-1928 בעקבות משפט גירושים, הועברו האחיות למשמורת אצל סבא בובר. "סבי נהג להגיד כי אמי נטשה את ברברה ואותי, אך מעולם לא קיבלתי גישה זו. ראיתי בה השלכה של תסכולו האישי, שהרי אף הוא גדל אצל סבו וסבתו לאחר שהוריו התגרשו", אמרה בראיון לספרה של לימור שריר "מרטין בובר; מבט מקרוב - שיחות עם פרופ' יהודית בובר־אגסי".

לדבריה, לימים הבינה כי סבתה נלחמה על כך שהיא ואחותה יהיו אצלם במשמורת, וניסתה לדחות כל ניסיון לקרבה בין האחיות להוריהן. לאחר עליית הנאצים לשלטון בובר־אגסי סבלה מהתנכלויות אנטישמיות. באחת מהן תלמיד קרא לעברה "חזירה יהודייה", זרק אבן על ראשה וגרם לה זעזוע מוח.

מרטין בובר צילום: גטי אימג'ז

ב-1938 עלתה לארץ וגרה עם סבה וסבתה בירושלים, תחילה בטלביה ובהמשך באבו תור. אביה, שאחרי הגירושים נישא לגרמנייה פרוטסטנטית, עלה אף הוא לארץ. אחרי מותו של מרטין בובר הוא ניהל את עיזבונו. גם אמה, מרגרט, שהיתה חברה במפלגה הקומוניסטית, נישאה פעם נוספת - להיינץ נוימן, יהודי קומוניסט שהיה חבר ברייכסטאג. שניהם נרדפו בהמשך הן בידי הנאצים והן בידי הסובייטים. נוימן נרצח ברוסיה כ"מתנגד משטר". מרגרט נאסרה בגולג ובהמשך גורשה לגרמניה הנאצית ונעצרה במחנה הנשים רוונסבריק.

שם התחברה עם אסירה מפורסמת - מילנה יסנסקה, אהובתו של קפקא, שמתה במחנה. אחרי המלחמה נישאה מרגרט לגרמני וחיה בפרנקפורט. היא התפרסמה בזכות ספרה "תחת שני דיקטטורים", שבו השוותה בין הנאציזם והקומוניזם. היחסים עם בתה, יהודית, חודשו רק ב-1947 אחרי הפסקה ארוכה.

בארץ־ישראל למדה בובר־אגסי בתיכון בית הכרם בירושלים והיתה חברה בתנועת השומר הצעיר. בשנות ה-40 למדה סוציולוגיה, היסטוריה וחינוך באוניברסיטה העברית. אחד המרצים שלה היה סבה. ב-1949 נישאה ליוסף אגסי, חברה לספסל הלימודים ולקבוצה המרקסיסטית "הקומוניסטים העבריים". בהמשך יצאו השניים ללונדון, שם כתבה דוקטורט בסוציולוגיה בבית הספר לכלכלה בשעה שבעלה היה תלמידו של הפילוסוף הגדול קרל פופר. לימים היה לפרופסור בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

בובר־אגסי פירסמה מחקרים רבים בנושא מעמד האשה ותעסוקת נשים, וכן מחקר על נשים בתקופת השואה. סבה, מרטין בובר, דגל בהקמת קונפדרציה דו־לאומית שוויונית יהודית־ערבית בישראל. בובר־אגסי, מנגד, קראה להכיר בכך שישראל היא מדינה חד־ לאומית, "מדינת האומה הישראלית" כלשונה.

בתה הבכורה, תרצה, מתה מסרטן ב-2008. בובר־אגסי נפטרה בחודש שעבר והותירה את בעלה יוסף ואת בנם אהרון.

יהודית בובר אגסי ובעלה יוסףצילום: האתר של בובר-אגסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ