2018-1929

"אחרי מות" לקול שמאחורי "יזכור"

במשך עשרות שנים קרא עמיקם גורביץ' פרקי תנ"ך בקול ישראל והנחה טקסים לאומיים. "העברית שלי ושל בני דורי טובה יותר מהעברית הנפוצה היום, בזכות מורינו", התגאה. לפני חודש נפטר בגיל 89

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמיקם גורביץ' (משמאל) וחנה בן ארי בשידור בקול ישראל, 1952
עמיקם גורביץ' (משמאל) וחנה בן ארי בשידור בקול ישראל, 1952צילום: פריץ כהן / לע"מ
עופר אדרת
עופר אדרת

יום אחד, אחרי מלחמת העצמאות, כשעמיקם גורביץ' בילה עם חבריו הסטודנטים בקפה "עטרה" בירושלים, נכנס למקום איש הרדיו המיתולוגי חגי פינסקר, שלימים התברר כי לצד היותו עיתונאי, היה גם צייד כישרונות מדופלם. כשראה את גורביץ' קרא לעברו: "קפוץ לרדיו, יש בחינות כניסה למועמדים לקריינות".

גורביץ' מנחה את חידון התנ"ך העולמי, 1967
גורביץ' מנחה את חידון התנ"ך העולמי, 1967צילום: עמיקם גורביץ'

"התחלתי לרוץ לאורך רחוב מליסנדה, לבניין של קול ישראל", סיפר גורביץ' לימים. הרחוב, שאז נקרא עדיין על שם מלכת ירושלים הצלבנית, הוחלף בהמשך לשמו הנוכחי, על שם המלכה היהודייה הלני.

לבחינות ניגשו באותו יום כ-70 מועמדים. רק שניים התקבלו. אחד מהם היה גורביץ', ששובץ לתפקיד ייחודי - קריין תנ"ך. "באתי, ישבתי, ונתנו לי לקרוא מהתנ"ך משהו", סיפר גורביץ'. בעבודתו החדשה החליף את השחקן שלמה ברטונוב, שקרא פרקי תנ"ך ברדיו עוד ב"קול ירושלים". "התחלתי לקרוא את פרקי היום בתנ"ך והמשכתי ככה 40 שנה", אמר גורביץ'.

במרוצת השנים הפך קולו המיוחד למפורסם בכל הארץ. "העברית שלי ושל בני דורי טובה יותר מהעברית הנפוצה היום. בזכות מורינו. לדור שלנו היו מורים יוצאים מן הכלל. מורים כמו שהיו לנו - אין, אין, ולא יהיו".

הוא נולד ב-1929 בתל אביב להוריו, המורה והמנהל יצחק גורביץ' והמורה לפסנתר נחמה, שעלו לארץ ממזרח אירופה כמה שנים קודם לכן. אביו, שנאסר בבריה"מ בשל פעילותו הציונית, גורש ממולדתו. לאחותו הבכורה של עמיקם קראו הוריו "עליה". בגיל חמש כבר למד גורביץ' את טעמי המקרא. בהמשך היה חבר ב"שומר הצעיר" ולמד בבית החינוך לילדי עובדים, בבית הספר לדוגמא, בתיכון חדש ובכדורי.

יחד עם בני כיתתו התגייס לגדוד הראשון של הפלמ"ח, גדוד העמק. עם פרוץ מלחמת העצמאות הם עברו בנתיבי הקרבות של חטיבת יפתח, מהמערכה על משמר העמק ועד לשחרור הגליל העליון המזרחי. ביול 1948 נמנה גורביץ' עם מייסדי הגדוד העשירי של חטיבת הראל, שלחם בירושלים. בסוף אותה שנה נשלח לאירופה מטעם המוסד לעלייה ב' כקצין אלחוט באונייה "עצמאות", שהפליגה לישראל מצרפת ומאיטליה עם ניצולי שואה על סיפונה.

ב-1950 החל את עבודתו ב"קול ישראל" - תחילה כקריין תנ"ך ובהמשך כעורך ומגיש תוכניות. בתחילת הקריירה שלו פרצה מלחמת קוריאה וגורביץ', לדבריו, היה האיש שבישר עליה בחדשות. אלא שבהמשך הדרך, חברותו במפ"ם וקרבתו למשה סנה הביאו לסילוקו מקול ישראל, לדבריו ממניעים פוליטיים. "אסור היה להשמיע את קולי ברדיו", אמר לפרויקט התיעוד "תולדות ישראל". בהתערבותו של חברו הקרוב, נתן אלתרמן, הוא הוחזר לשם ולימים קולו בקע גם מגלי צה"ל.

בציבור הוא היה מוכר גם בזכות הנחיית טקסים לאומיים רבים במשך עשרות שנים. הרשימה כוללת את חידון התנ"ך הראשון (שאותו גם אירגן), קריאת "יזכור" ופסוקי תנ"ך בטקסי הדלקת המשואות (ב-2009 זכה בעצמו להדליק משואה), הנחיית טקס יקירי העיר תל אביב (שהוא היה אחד מהם) ועוד.

גורביץ'
גורביץ' צילום: עמיקם גורביץ'

לצד זאת, הקים הוצאה לאור בשם "עמיקם", אשר הוציאה לאור עשרות ספרים של טובי הסופרים בליווי טובי הציירים (בהם יוסל ברגנר, מרסל ינקו ודני קרוון). הספר הראשון שהוציא היה רב המכר של חיים חפר, "מלים למנגינות". "ישבתי בקפה כסית בתל אביב. יום אחד אמרו לחפר, ש'עם עובד' לא רוצים את ספרו. אז קפץ לי בראש, 'אתה יודע מה, חיים, תן לי, אני אוציא את זה'", נזכר גורביץ'.

בהמשך הוציא לאור גם את "מסדר הלוחמים" של חפר. אלתרמן הוציא אצלו את "פונדק הרוחות" וגם יורם קניוק ודן בן אמוץ, "שהיה הצלחה בלתי רגילה", כדברי גורביץ', היו בין הסופרים שעמם עבד. ואולם, כשבן אמוץ רצה להוציא ב"עמיקם" את ספרו "לא שם זין", הוא לא זכה לשיתוף פעולה מצד גורביץ'. "אמרתי לו שזה לא יילך, כי אני לא יכול שהמזכירה שלי תצלצל ותשאל 'כמה לא שם זין אתה רוצה'", אמר. כמו כן הוציא לאור את הספר שכתב המרגל ישראל בר, "ביטחון ישראל אתמול היום ומחר". גורביץ' ערך את הספר תוך כדי מפגשיהם בכלא.

גורביץ' נפטר לפני כחודש בגיל 89. הוא הותיר אחריו את אשתו טובה, בת, בן ושני נכדים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ