2018-1920 |

שחה לארץ ישראל: סיפורו המטלטל של דוד בן דוד

הוא קפץ מאוניית הגירוש "פאטריה" לפני שטבעה; הוא הסתתר במערבל בטון, התחזה למשוגע ונמלט מהבריטים במכונית של חברה קדישא; הוא יצא להילחם בגרמנים ואחרי שובו נפל בשבי הירדני. בגיל 98 נפטר היהודי שקבע כי "להיות יהודי זה מאבק מתמיד"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

דוד בן דוד, שנפטר החודש בגיל 98 , אמר פעם, כי "להיות יהודי זה מאבק מתמיד ובלתי פוסק". עוד הוסיף, "שלא ישלה עצמו מישהו, שלהיות יהודי זה חיים שלווים". חייו הם עדות לאמיתותה של הקביעה הזאת. פעם אחר פעם התגבר בן דוד על מכשולים, שחבריו לא יכלו להם, כשנמלט, לעתים בעור שיניו, מאיומים שהכריעו אחרים.

בן דוד כמוכתר כפר עציוןצילום: אלבום משפחתי

פלג לוי, איש פרויקט "תולדות ישראל", שתיעד בשנים האחרונות 1,100 מבני דור תש"ח, מעיד כי סיפור חייו של בן דוד הוא אחד המטלטלים ששמע. בן דוד נולד ב-1920 למשפחת דווידוביץ החרדית בכפר נרסניצה בצ'כוסלובקיה. בילדותו למד בחדר ובישיבה וגדל באווירה אנטי־ציונית, אך בגיל 17 מרד במוסכמות, והבין כי "חייבים להגיע לארץ ישראל ולגאול את עצמנו ואת עם ישראל". הוא נפרד מהוריו, שאותם לא ראה עוד, והצטרף להכשרת בני עקיבא לקראת העלייה. בהמשך, כשגרמניה פלשה לצ'כוסלובקיה, "קרה בדיוק מה שאנחנו, הצעירים, ראינו, והדור הזקן לא ראה", סיפר.

באוקטובר 1940 עלה על האונייה "פסיפיק", שיצאה מרומניה בדרכה לארץ. "גרמניה הנאצית מאחורינו, הארץ המובטחת לפנינו. היינו האנשים המאושרים בתבל", אמר. ואולם, הבריטים עצרו את העולים החדשים, והעלו אותם לאוניית הגירוש "פאטריה". בן דוד נמלט ממנה כשקפץ למים, צלל ושחה לחוף. כך, עם מכנסיים קצרים בלבד, החל הפרק הארצישראלי בחייו.

את הלילה הראשון בארץ בילה כשהוא מסתתר בתוך מערבל בטון. בתחנת המשטרה הבריטית, שם נעצר לבסוף, התחזה למשוגע, ונזרק לרחוב. הבריטים המשיכו לחפש אחר המעפיל היהודי שקפץ מהפאטריה. "הם הפכו את כל חיפה כדי לחפש אותי, יהודי שברח מהשואה", אמר. כדי לצאת מהעיר נכנס למכונית של חברה קדישא, שהיתה חסינה מבידוק.

קרדיט: תולדות ישראל

כמה ימים לאחר מכן "ההגנה" הטמינה פצצה בפאטריה, כדי למנוע את גירושה. הפעולה הסתיימה באסון: האונייה טבעה ויותר מ-200 בני אדם נהרגו. ב-1941 התגייס בן דוד לצבא הבריטי, תחילה לחיל ההנדסה ובהמשך שירת בבריגדה היהודית. את שירותו ניצל כדי לפגוש יהודים - בדמשק, באלכסנדריה ובלוב, ובהמשך את שארית הפליטה מאירופה. "הייתי כמעט היהודי הראשון מהעולם החופשי שהגיע לניצולי השואה והביא להם את בשורת גאולת עם ישראל. רבים מהם ליוויתי עד לשערי הארץ", אמר.

ב-1947 שב לארץ, והצטרף לכפר עציון, שם קיבל את תפקיד המוכתר. באוגוסט 1947 נישא שם לחברתו עדינה. הוריהם, שנרצחו בשואה, לא זכו ללוותם לחופה, שערך הרב הראשי, יצחק הלוי הרצוג. המצב הביטחוני הידרדר אחרי כ"ט בנובמבר וגוש עציון היה תחת מצור. התנועה אליו התנהלה מעתה בשיירות בלבד, שיצאו מירושלים. ב-11 בדצמבר הותקפה אחת מהן ונהרגו עשרה מאנשיה ("שיירת העשרה"). חודש לאחר מכן פקד אסון כבד נוסף את הגוש, כש-35 לוחמים נהרגו בדרך לתגבר אותו ("שיירת הל"ה"). בן דוד סייע לחפור את קברי הגופות.

הטלית של בן דוד. שרדה את השואה, את פיצוץ הפאטריה ואת נפילת כפר עציון
הטלית של בן דוד. שרדה את השואה, את פיצוץ הפאטריה ואת נפילת כפר עציוןצילום: משפחת בן דוד

ב-13 במאי 1948 נפל כפר עציון ונכבש בידי ירדן. "הפגזת אימים שקשה לתאר", סיפר בן דוד. מאות מחברי הגוש ומגיניו נהרגו בקרב ונטבחו בידי הערבים. בן דוד נפצע באורח קשה ובהמשך נפל בשבי הירדני למשך תשעה חודשים. באוקטובר 1949, יחד עם הרב שלמה גורן, שב בן דוד לגוש עציון, בשטח ירדן, כדי לאסוף את עצמות היהודים שנותרו שם, ולהביאן לקבורה בהר הרצל. "התחלנו לחפור קצת, מצאנו שלדים. הדמעות מתפרצות. אני נלחם. לא רוצה שיראו יהודי בוכה כאן", סיפר.

ב-1950 היה ממקימי מושב ניר עציון בכרמל. "היינו 13 הגברים היחידים שנותרו מכפר עציון ויחד אתנו באו עוד עשרות אלמנות ויתומים. רבים לא רצו להצטרף ליישוב שנשא עמו כל כך הרבה שכול ועצב", אמר.

הוא חי שם עד פטירתו ב-14 באוגוסט, ועסק בהנחלת מורשתו לדורות הצעירים. הוא נקבר עטוף בטלית שליוותה אותו כל חייו. בצ'כוסלובקיה הציל אותה מבית כנסת שהנאצים שרפו. אחר כך היא חולצה ממצולות הים, כששקעה עם האונייה פאטריה. בהמשך שרדה את נפילת כפר עציון. אשתו, עדינה, נפטרה ב-2011 . הוא הותיר אחריו ילדים, נכדים ונינים רבים.

בן דוד
בן דודצילום: תולדות ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ