2018-1930

השופט שרב עם העליון: "מוטב צדק באיחור על פסק דין בלתי צודק"

אהרון טומשוף פרש ב-1992 מכס השיפוט לאחר שננזף בידי ביהמ"ש העליון על עיכוב במתן פסק דין. "עבודה שטחית או מקוצרת אינני מוכן לעשות", כתב. "אחרי מות" עם סיפורו של ילד הקינדרטרנספורט שהיה לשופט מחוזי בישראל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
העימות שסלל את הדרך להתפטרותו
העימות שסלל את הדרך להתפטרותוצילום: עיתנות יהודיות היסטורית
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1989 נקלע שופט בית המשפט המחוזי אהרון טומשוף להתנגשות חזיתית עם בית המשפט העליון. זה קרה לאחר שהעליון נזף בו על משך טיפולו בתיק מזונות מבאר שבע. "דרך טיפולו של השופט בתיק זה גובלת בשערורייה ציבורית. לא זו בלבד שהוא לא מצא דרך לכתוב פסק דין בתיק שגרתי, אלא שגם הגשת ערעור לבית המשפט העליון לא הועילה לו לזרז את מתן ההחלטה", נזף בו העליון, והורה לו לתת פסק דין בתוך 15 יום.

טומשוף סירב לפעול תחת לחץ ולהתפשר על עצמאותו השיפוטית. הוא התקומם על עצם דברי הביקורת, מכיוון שבתיק הנדון היו, לטענתו, סיבות מוצדקות להתארכות המשפט. בין היתר, לאור מציאת ראיות חדשות וגילוי סתירות בעדויות. ״הטוב והרצוי ביותר, שייעשה צדק, ושייעשה גם במהירות וללא דיחוי", כתב בתגובה לעליון.

"ברם, כאשר כבד העומס בתיקים אחרים, שהנם דחופים לאין שיעור, אזי מוטב שייעשה צדק בתיק זה, אמנם באיחור, מאשר שיינתן פסק דין מהיר אשר, כתוצאה מאי בדיקתן המספקת של ראיות בעלי הדין וטענותיהם בעין בוחנת, וכתוצאה מאי שקילתן הנאותה, יתברר שהנו שטחי ובלתי צודק... הייתי עושה מלאכתי רמייה, אילו הקדמתי את מתן פסק הדין בתיק זה למתן פסקי דין בתיקים אחרים - שהנם דחופים לאין ערוך מתיק זה. עבודה שטחית או מקוצרת אינני מוכן לעשות, לא בתיק זה וגם לא בתיק אחר כלשהו". על עקרונותיו אלה שילם טומשוף במשרתו, ויצא לפרישה מוקדמת מכס השיפוט.

טומשוף. הוצעד בתהלוכת ילדים ברחוב הראשי של בדפורד, לשם שלחו אותו הוריו מאימת הנאצים
טומשוף. הוצעד בתהלוכת ילדים ברחוב הראשי של בדפורד, לשם שלחו אותו הוריו מאימת הנאציםצילום: המשפחה

אהרון (ויליאם) טומשוף נולד ב-1930 בברנו בצ'כוסלובקיה, כילד אמצעי ליוסף אלפרד טומשוף וחיה האני לבית נאש מווינה. לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה הצליחה המשפחה למלט את ילדיה למקום מבטחים. האב אלפרד פנה בבקשה לעזרה במכתב לרב לואיס רבינוביץ בלונדון, וביקש למצוא סידור לשלושת הילדים. האחרון הודיע כי מצא בעבורם מקום בישיבה אורתודוקסית. בסוף המכתב, שנשמר בידי המשפחה, הוסיף כי הוא מקווה שלא יקבל כעת מבול פניות דומות.

כך יצאו לדרך אהרון בן התשע ושני אחיו, פליקס (שמשון) בן 12 וארווין (אברהם) בן שבע, במשלוח האחרון של ילדי הפליטים שהתארגן בפראג במסגרת פרויקט ה"קינדרטרנספורט". כשהגיעה הרכבת ללונדון, לא חיכו להם שם נציגי הישיבה שהיתה אמורה לקלוט את הילדים. נהג מונית מזדמן, שחמל עליהם, אסף אותם והעבירם למעון זמני לילדים פליטים. בהמשך, מחשש מפני הפצצות האוויר הגרמניות, הם פונו לעיר בדפורד, שם התבקשו משפחות מקומיות לאסוף ילדים לבתיהן. בתהלוכת ילדים ברחוב הראשי סקרו התושבים את הילדים העוברים לפניהם, ובהנפת אצבע בחרו ילד לבתיהם. מעמד זה נקבע בזיכרונו של טומשוף, שנותר כמעט אחרון, אולי בגלל שהיה צנום עם נכות בידו השמאלית.

את שנות המלחמה עבר טומשוף כילד חוסה אצל שש משפחות שונות. עם תום המלחמה אהרון ואחיו עלו על אונייה בריטית ששטה לאלכסנדריה, ומשם המשיכו ברכבת לארץ ישראל, שם התאחדו עם הוריהם בירושלים. אהרון החל ללמוד עברית, וכנער מצא עבודה בדואר המנדטורי, שם עשה שימוש באנגלית השגורה בפיו. ב–1948 נהרג אחיו הבכור, פליקס, לוחם "ההגנה", בקרב על ירושלים. "האסון שניחת על המשפחה היה קשה מנשוא. הרי רק מקרוב אוחדו מחדש אחרי תלאותיהם במלחמת העולם", סיפר גדעון, בנו של אהרון.  האח השני, ארווין, שהיגר לארה"ב והיה שם לעורך דין מצליח, נפטר בטרם עת ב-1985.

טומשוף התקבל למחזור הראשון של לימודי משפטים באוניברסיטה העברית, וסיים אותם בהצטיינות ב-1953. תחילה עבד כעורך דין במחלקת החקיקה במשרד המשפטים, אחר כך היה עורך הדין של "אתא" ובהמשך היה לעורך דין פרטי שמתמחה בדיני נזיקין. ב–1982 מונה לשופט מחוזי בבאר שבע, תפקיד שאותו מילא כעשר שנים עד פרישתו המוקדמת.

שופט בית המשפט העליון היום, ניל הנדל, שהיה אז עורך דין צעיר והופיע בפני השופט טומשוף, סיפר למשפחה כי זכר אותו כבעל עומק מחשבה, ידע רב, מקוריות, ויצירתיות בפסיקותיו. טומשוף נפטר בחודש יוני, והותיר את אשתו, לאה, בן ובת ושלושה נכדים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ