ישכה שדמי, מפקד הגזרה שבה התרחש טבח כפר קאסם, מת בגיל 96

במלחמת העצמאות פיקד שדמי על הגדוד החמישי בחטיבת הראל ובהמשך כיהן כמח"ט גולני. על הקריירה הצבאית שלו העיב רצח עשרות ערבים-ישראלים ב-1956 שבוצע בגזרתו. במשפטו זוכה מרצח

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישכה שדמי בביתו, בשנה שעברה
עופר אדרת
עופר אדרת

תא"ל במיל' ישכה (יששכר) שדמי, מפקד הגזרה שבה התרחש הטבח בכפר קאסם, מת היום (שישי) בתל אביב בגיל 96. שדמי שירת כמפקד גדוד בחטיבת הראל במלחמת העצמאות ובתפקידי פיקוד בכירים נוספים, אך שמו זכור בשל התקרית בה נרצחו עשרות ערבים אזרחי ישראל במלחמת סיני.

שדמי נולד ב-1922 בחוות ביתניה, ליד המושבה מנחמיה. הוא למד בבית הספר כדורי לצד יצחק רבין, שם התגייס ל"הגנה" ושירת בפלמ"ח ובפלי"ם (הזרוע הצבאית הימית של הפלמ"ח). במלחמת העצמאות שירת כמפקד הגדוד החמישי בחטיבת הראל, והשתתף במבצע "נחשון" לפריצת הדרך לירושלים. בהמשך התמנה למפקד הגדוד השביעי של חטיבת הנגב והשתתף במבצע "חורב" בסיני. בהמשך הקריירה הצבאית שלו פיקד על בית הספר לקצינים, חטיבת גולני והיה קצין חי"ר וצנחנים ראשי. 

ב-29 באוקטובר בשנת 1956, יומה הראשון של מלחמת סיני, ירו לוחמי מג"ב לעבר תושבי כפר קאסם ששבו לבתיהם מיום עבודתם, והרגו כ-50 מהם. שדמי כיהן באותה התקופה כמפקד החטיבה שהיתה אחראית על הגזרה בפיקוד מרכז ונערכה לאפשרות של הסלמה מול הגבול הירדני. ביום האירוע הורה שדמי על הקדמת שעת העוצר בגזרתו, ובכללה כפר קאסם, אולם תושבי הכפר ששהו באותה שעה במקום עבודתם בפתח תקוה, לא ידעו על השינוי. בשעה ששבו לבתיהם נורו ונהרגו בידי לוחמי מג"ב, שהיו תחת פיקוד החטיבה.

במשפט הצבאי שנערך לאחר הטבח טען מפקד גדוד מג"ב, שמואל מלינקי, כי שדמי פקד עליו לאכוף את העוצר באמצעות ירי. עוד טען מלינקי כי לשאלה "מה יעלה בגורל אזרחים שישובו לכפר אחרי העוצר", ענה שדמי: "אללה ירחמו" (זכרונם לברכה), ביטוי ממנו הסיק כי מותר לירות בהם על מנת להרוג. שדמי הכחיש את הטענות האלה וכינה את דברי מלינקי "גרסת כזב".

ראיון עם ישראל שדמי

שדמי הועמד לדין באשמת רצח, אך זוכה. בפסק הדין נכתב כי ההאשמות אינן מבוססות וכי הרציחות לא נבעו מהוראה שנתן. הוא הורשע לבסוף בסעיף זניח של חריגה מסמכות ("בתום לב"), על כך שהורה על הקדמת העוצר ללא אישור של המושל הצבאי, והוטל עליו קנס כספי סמלי של עשר פרוטות. לצד זאת, נרשמה נזיפה בתיקו האישי על כך שלא נקט את כל האמצעים למניעת "ההתרחשות החמורה".

כשיצא מאולם הדיונים הניף את ידו שאחזה במטבע של עשר פרוטות. הסצינה הזו תועדה בידי צלמי עיתונות ושימשה למתיחת ביקורת נגדו ונגד המשפט כולו.  במשפט נפרד, שנערך קודם לכן, החיילים היורים נידונו למאסר, אך שוחררו לאחר תקופה קצרה בעקבות חנינה שקיבלו מהנשיא. בהליך המשפטי נולד הביטוי "פקודה בלתי חוקית בעליל".

"בפרשת כפר קאסם עליתי על מוקש", כתב שדמי בספר זיכרונותיו. "וכמו כל נכי צה"ל הנאבקים בגבורה על שיקומם וחזרתם לחיים ולעשיה, כך גם אני ראיתי לעצמי כאתגר לא להישבר, ודווקא להמשיך בשירות הקבע, למרות הסטיגמה שעיתונות וחלקים בציבור הדביקו לי בנושא כפר קאסם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ