2018-1914

האיש שליווה את התעשייה הצבאית ואת רכש הנשק הישראלי מראשיתם

אליהו סחרוב היה דור שלישי בארץ. כשהיה בתיכון הצטרף ל"ההגנה", ומאז חייו סבבו סביב פעולות ההגנה והביטחון של היישוב העברי בישראל. תרומתו שימשה בהמשך את תוכנית הגרעין הישראלית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סחרוב בביתו בהרצליה, ב-2012
סחרוב בביתו בהרצליה, ב-2012צילום: פלג לוי
עופר אדרת
עופר אדרת

אליהו סחרוב, ממקימי התעשייה הצבאית בישראל, מת היום (שלישי) בגיל 105. סחרוב נולד בירושלים ב-1914, השנה בה פרצה מלחמת העולם הראשונה. הוא היה דור שלישי בארץ; סבו עלה לישראל ב-1902 מרוסיה. כשהיה בתיכון הצטרף ל"ההגנה" ובהמשך כל חייו סבבו סביב פעולות ההגנה והביטחון של היישוב ולאחר מכן של המדינה.

בשירותו ב"ההגנה" היה עוזרם האישי של שאול אביגור ושל אליהו גולומב. הוא השתתף לצדם ולצד אחרים בפעילות המבצעית של המוסד לעלייה ב' עד שב-1938 החל לפתח את התעשייה הצבאית (תעש) ואת רכש הנשק, שסייע ליישוב להתמודד עם התקפות הערבים במרד הערבי הגדול (1939-1936) ובמלחמת העצמאות.

סחרוב ליווה את התעשייה הצבאית ורכש הנשק מראשיתם בייצור החשאי מתחת לאפם של הבריטים בימי המנדט. זאת בין היתר באמצעות הברחה לא-חוקית, רכישת מטוסי הקרב הראשונים לחיל האוויר הישראל והבאתם לארץ, ארגון הרכבת האווירית מצ'כוסלובקיה ופעולות חשאיות בשליחות משרד הביטחון ומבצעים מורכבים להשגת חומרים עבור מערכות נשק מתקדמות לצה"ל. חלקם שימשו בהמשך את תוכנית הגרעין הישראלית. בראיון לפרויקט התיעוד "תולדות ישראל", סיפר סחרוב כי הוא היה האיש שסיפק ב-1941 את חומרי הנפץ לכ"ג יורדי הסירה - לוחמי "ההגנה" שיצאו למשימת חבלה בלבנון ולא שבו.

ב-1950 פרש מצה"ל בדרגת סגן אלוף והקים עם אחיו ישראל את מפעל תעשיות עץ לבוד, אותו ניהל. לצד זאת המשיך בפעילות חשאית מטעם משרד הביטחון והשתתף בשורת מבצעים חסויים. 

אחיו, יחזקאל סהר, היה המפכ"ל הראשון של משטרת ישראל. אחים נוספים שלו הם התעשיין ישראל סחרוב ואיש העסקים אהרון סחרוב. הוא היה נשוי לטניה ולהם שתי בנות, נכדים ונינים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ