2018-1932 |

השוטר הגיבור ש"שבר את הסיטגמה של סאלח"

אברהם תורג'מן, שעלה בגיל צעיר ממרוקו, החל את הקריירה כשוטר פשוט והתקדם בסולם הדרגות עד לניצב. כשפיקד על משטרת תל אביב, לא היסס לפרוץ לדירה בה התבצר מטורף חמוש, ובשל כך כונה: "השוטר מחלומות ילדותינו"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תורג'מן ובנו, יוסי
עופר אדרת
עופר אדרת

בלילה שבין 9 ו–10 בדצמבר 1981 התבצר גבר בן 34 בדירת גרושתו בחולון, כשהוא חמוש בתת־מקלע עוזי וברימונים, ואיים להרוג אותה ולהתאבד. אחד מהשוטרים שהובהלו למקום, אברהם עיני, נורה ונהרג. שישה בני אדם נוספים נפצעו. לזירה הוזעק ניצב אברהם תורג'מן, מפקד משטרת מחוז תל אביב. "הוא גילה אומץ רב כאשר ללא היסוס נכנס לדירה, שבה התבצר אדם מזוין בכלי נשק חם ושדעתו נשתבשה עליו", תיאר לימים העיתונאי יאיר קוטלר.

"תורג'מן הופיע כגיבור אמיתי, גיבור בשר ודם. במצב לחץ מן הקשים ביותר הוא שוחח בקור רוח עם המטורף. אי אפשר היה שלא לחוש הערצה ללא גבול לאיש האמיץ הזה, לשלוותו, לאיפוקו, להעזתו ולמנהיגותו", כתב עליו אלי תבור ב"ידיעות אחרונות". הדרמה הסתיימה במותו של היורה.

בחודש ספטמבר האחרון נפטר תורג'מן בגיל 86, מותיר אחריו קריירה ארוכה וסוערת במשטרה, שהסתיימה בטון צורם. הוא נולד במרוקו ב–1932 ועלה לישראל ב–1949 עם "עליית הנוער". ב–1952, אחרי שירותו בנח"ל, התגייס למשטרה. בנו, יוסי, כתב בפייסבוק, כי אביו היה "דמות בולטת בשבירת הסטיגמה של 'סאלח'" שדבקה בבני עדות המזרח.

במרוצת השנים מילא תפקידים רבים במשטרה, בהם מפקד מחוז דרום, ראש מחלקת תנועה במטה הארצי, סגן ראש אג"מ במטה הארצי, מפקד מחוז תל אביב ומפקד מרחב חיפה. ב–1982, כתב עליו קוטלר ב"מעריב": "הוא תמיד מוביל. אם צריך — ראשון המסתערים, המסכנים נפשם. קצין לדוגמה, למופת. הוא במרכזיותו של כל אירוע".

חרף השבחים, לתורג'מן קמו כמה אויבים, במיוחד בתוך המשטרה. תרם לכך, בין היתר, סגנונו האישי המחוספס, הבוטה וה"דוגרי". "אנשים מפחדים ממני כי אני מגיב בחומרה על תופעות חריגות. זה הסגנון שלי", אמר פעם. כך, הוא לא היסס לפזר בכוח הפגנות שעוררו הד ציבורי נרחב, כמו אלה של "הפנתרים השחורים", שכינו אותו "בוגד", בשל מוצאו. מבקריו טענו כי הוא עושה "שימוש מופרז באלה".

לאורך השנים הועלו נגדו בתקשורת טענות שונות על פרשות שבהן היה מעורב לכאורה, אך אף אחת מהן לא הבשילה להליך משמעתי או פלילי. בספרו "העלילה" טען קוטלר, כי נגד תורג'מן נרקמה "עלילת דם" נקמנית מצד יריביו. שיא שלילי נרשם ב"פרשת חפץ", שבה הורשע בדין משמעתי אסף חפץ, מפקד היחידה המרכזית במחוז תל אביב, שהדליף מידע לעיתונאים.

תורג'מן, שהעיד במשפט, נשאל אם הוא עצמו נתן אישור לעיתונאי קוטלר לראיין את אחד מ"גיבורי" פרשת הפריצה למוזיאון "הארץ", בעודו עצור. הוא השיב בשלילה, אך לא צלח את בדיקת הפוליגרף. בתגובה כפר באמינות הבדיקה כולה. בטרם עמד לדין משמעתי הוא התפטר, וב–1985 עזב את המשטרה בתום 33 שנות שירות. מוקיריו סברו, כי המדינה החמיצה מפכ"ל מוצלח.

"לא היתה בהופעתו שום ראוותנות, שום יוהרה, שום פוזה. הוא היה השוטר המוכר לנו... מתוך חלומות ילדותנו... השוטר שהיינו סומכים עליו, בוטחים בו ומפקידים את ביטחון הציבור בידיו. הוא החזיר את אמונתנו במשטרה", כתב עליו תבור.

ב–1957 נישא תורג'מן לבת דודתו, מרים תמיר, אסטרולוגית, גרפולוגית וקוראת בכף היד. שני בנים נולדו להם. לאחר שבע שנות נישואים התגרשו, ותורג'מן נישא מחדש והיה לאב לשתי בנות נוספות. לימים נפרד מאשתו השנייה, ושב למרים. בשעה שהוא התקדם בסולם הדרגות, היא עבדה בשירותם של ידוענים בארץ ובחו"ל ("כל גדולי המדינה באים להתייעץ אתה", נכתב עליה ב"העולם הזה"). אחד מהם היה השאה הפרסי.

ב–1993, אחד מבניהם המשותפים, אייל, שנולד חירש ואילם, נפצע באורח אנוש מפגיעת אוטובוס. תורג'מן, שבעברו היה ראש מחלקת התנועה, סיפר כי עד אז לא התקשה להתמודד עם הסיפורים מאחורי התאונות: "כשזה לא קשור אליך, אתה יכול להיות מנותק. אתה לא יכול לקחת כל דבר ללב. אם תהיה מעורב לא תחזיק מעמד". ב-2008 נפטר אייל. באפריל השנה נפטרה מרים. בספטמבר נפטר תורג'מן, והותיר אחריו ילדים ונכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ