2019-1926 |

"פוצץ על השבויים את הבית": מת מפקד הטבח בחולה

שמואל להיס הורשע ברצח ערבים בכפר לבנוני ב-1948, קיבל חנינה, הוסמך כעו"ד ומונה למנכ"ל הסוכנות. "לא תיארתי לעצמי כי בחור כמו להיס מסוגל לרצוח בדם קר", אמר מפקדו. החודש נפטר בגיל 93

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להיס
עופר אדרת
עופר אדרת

ב"מבצע חירם", בזמן במלחמת העצמאות, השתלטו חיילי חטיבת כרמלי על הכפר חוּלֶה שבלבנון. על הפעולה פיקד שמואל להיס בן ה-22. "כפר נבזי וידוע לשמצה", נזכר להיס לימים. להיס דיווח לסגן מפקד הגדוד, דב ירמיה, כי הכפר נכבש בלא קרב, וכי מרבית תושביו נסו. הוא הוסיף, עם זאת, שכ-35 גברים נותרו בכפר, וכי הוא ריכז אותם במבנה. "אתה רוצה שנגרש אותם?", שאל להיס את ירמיה, כפי שמתאר דן יהב בספרו "טוהר הנשק — אתוס מיתוס ומציאות". ירמיה יצא להתייעצות במפקדה. כששב לכפר ביום המחרת, הבחין כי פני החיילים סביבו חיוורות.

"היכן השבויים?", תהה ירמיה. "המ"פ והרס"פ ירו בכולם בתת־מקלע, ואחר כך פוצצו את הבית עליהם, כדי שיהיה להם קבר אחים", השיבו לו. לפי הגרסאות השונות, מספר ההרוגים נע בין 34 ל-58 איש. "לא תיארתי לעצמי כי בחור כמו להיס יהיה מסוגל לרצוח שבויים בדם קר", אמר ירמיה. לדבריו, להיס טען כי הרצח בוצע כנקמה על רצח חבריו בחיפה.

"חולה היה רק אחד מסדרת מעשי זוועה שנעשו בימי מבצע חירם", כתב בני מוריס בספרו "1948". כ-200 אזרחים ושבויים ערבים נהרגו במבצע, לדבריו.

להיס הואשם ברצח. בבית הדין הצבאי המיוחד בחיפה טענו סנגוריו, כי אין לשופטים סמכות להעמידו לדין מאחר שהעבירות בוצעו מחוץ לגבולות המדינה. העניין הגיע לפתחו של בג"ץ. השופטים דנו תחילה בשאלה העקרונית אם בתי הדין הצבאיים כפופים לבג"ץ — והשיבו בחיוב. בהמשך דחה בג"ץ את הטענה בדבר העדר הסמכות לדון חייל על עבירות שביצע מחוץ לישראל.

ירמיה, שלימים נהפך לפעיל שמאל, ונפטר ב–2016 בגיל 101, העיד במשפט ואמר כי ההרוגים היו שבויים. להיס טען להגנתו, שהשיקולים להריגתם היו צבאיים. בית הדין הרשיע את להיס ברצח, ודן אותו לשבע שנות מאסר — אך בערעור הוקל עונשו לשנה אחת. "היישוב הושלך למערבולת דמים, וברור שלא רק קיומנו כמדינה אלא גם הקיום הפיזי עומד בסכנה חמורה. אין להתפלא שנולדה שנאה עזה כלפי ערבים", כתבו השופטים.

לימים סיפר השופט חיים דבורין: "היה קשה לי להשלים עם המצב שבו אנו יושבים מאחורי שולחן ודנים אדם שהתנהג בזמן הקרב כפי שהתנהג. כלום יכול היה לדעת אותה עת מי חף מפשע מי אויב?". בהמשך ביטל הנשיא ויצמן את העונש, ומאוחר יותר קיבל להיס חנינה מהנשיא בן־צבי - וזו איפשרה לו להשלים את הסמכתו כעורך דין, לאחר שלמד משפטים באוניברסיטה העברית.

להיס נולד בצ'ורטקוב שבפולין (כיום באוקראינה) בשנת 1926, למשפחת לא'ס (= של לאה). הוא עלה עם הוריו לארץ בשנת 1933. המשפחה התיישבה בחיפה, ולהיס למד בבית הספר "נצח ישראל" בעיר. מאוחר יותר התגייס ל"הגנה". הוא השתתף בקורס הקצינים הראשון של צה"ל, ולחם בשורת קרבות ומבצעים — בין היתר בהגנה על חיפה, שבמסגרתה קיבל פקודה "לנקות את השטח מערבים", כפי שסיפר לעמותת "תולדות ישראל".

ביוני 1948 נקרא להיס לשמור על עצורי "אלטלנה" בתל אביב, וירה — בשוגג, לדבריו — לעבר אחד מהם. להגנתו טען, כי ניסה להשקיט מהומה בקרב העצורים, וביקש לבצע ירי אזהרה כדי להחזיר עצורים שברחו. במבצע "חירם" התגאה בכך שקיבל 11 כתבי כניעה מכפרים ערבים בצפון, אך על חלקו בטבח חולה לא דיבר.

אחרי שירותו הצבאי הקים להיס את הלשכה המשפטית של הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית, וב-1978 מונה למנכ"ל הסוכנות. מפקדו מ-, ירמיה, וכן אחד מעצורי אלטלנה, נכשלו בניסיונם לסכל את מינויו.

ב-1979 הציע להיס לקבוע את יום ירושלים, כמועד לציון שחרור העיר במלחמת ששת הימים. 18 שנה לאחר מכן חוקק החוק בנושא. ב–1980 פירסם דו"ח על ממדי ההגירה ("ירידה") לארה"ב, ופרסומו גרר ביקורת רבה. המסקנה היתה כי על הממשלה להעניק ל"יורדים" חוזרים מענק דומה לזה שמקבלים עולים. שנה לאחר מכן התפטר להיס. הוא המשיך לעסוק בנושא, והקים את עמותת "אזרחים למניעת ירידה". ב–1989 קיבל את פרס יו"ר הכנסת על "הגברת העלייה, מניעת ירידה והקלת הקליטה". החודש מת להיס בגיל 93. הוא הותיר אחריו בת זוג, שתי בנות ונכדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ