2019-1928

המבקרים זילזלו, הקהל קרא בהמוניו: האיש מאחורי המערבונים של ישראל

אורי שלגי, האבא של פטריק קים, רינגו וביל קרטר, לא נרתע כשכתבו כי על ספריו "חבל להשחית מלים", והסביר: "הספרות הבידורית הקלה תפסה". סיפור חייו מסעיר לא פחות מגיבורי התרבות שהביא לעולם. "אחרי מות"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עטיפת "ביל קרטר". "חבל להשחית מלים", נכתב באחת הביקורות. הקהל, מנגד, אהב מאוד
עטיפת "ביל קרטר". "חבל להשחית מלים", נכתב באחת הביקורות. הקהל, מנגד, אהב מאודצילום: שימוש הוגן
עופר אדרת
עופר אדרת

רבים זוכרים את הספרים של הוצאת רמדור־שלגי. הרומנים, המערבונים וספרי הבלשים שלה, שראו אור בין שנות ה–60 לשנות ה–80, הפכו לקאלט. גיבוריהם, בהם פטריק קם, ביל קרטר ורינגו, היו לגיבורי דור. האיש שהקים את ההוצאה, אורי שלגי, מת בחודש שעבר בגיל 92.

סיפורו האישי מרתק לא פחות מהסיפורים של גיבוריו הספרותיים. הוא נולד ב–1928 בצ'כוסלובקיה בשם אורי וינטר. ב–1939 עלה לארץ עם הוריו באוניית המעפילים "טייגר היל", שבתום מסע מפרך הועלתה במכוון על שרטון בתל אביב, ביום שבו פרצה מלחמת העולם השנייה.

ספר בסדרת "רינגו". בעקבות צפייה במערבון בכיכובו של גלן פורד, החליט שלגי לעבור מספרי בלשים למערבונים
ספר בסדרת "רינגו". בעקבות צפייה במערבון בכיכובו של גלן פורד, החליט שלגי לעבור מספרי בלשים למערבוניםצילום: שימוש הוגן

כשבא לארץ לא דיבר עברית, אך למד במהירות את השפה. פרופ' מוטי נייגר, חוקר תקשורת, כתב כי שלגי "נעשה 'זולל ספרים' מושבע". לדבריו, הוא היה לוקח ספר מהספרייה ברחוב אלנבי או באחד העם, גומר לקרוא אותו לפני שהגיע לביתו שבמונטיפיורי וחוזר לספרייה לבקש ספר נוסף.

הוריו שלחו אותו ללמוד בבית הספר המקצועי "טיץ" ביגור. "זה בכלל לא התאים לו, מה שעניין אותו היו הספרים", אמרה בתו, דורית. בשנות ה–50, כקומוניסט, כתב שלגי מדור לחיילים בעיתון "קול העם", היומון של המפלגה הקומוניסטית. לצד זאת, היה מדריך נוער במפלגה. דוד אבידן נמנה עם חניכיו.

אחד מספרי הסדרה "פטריק קים". איש הקראטה, שהיה סוכן אמריקאי והפיל ברשתו כל אשה שנקרתה בדרכו.
אחד מספרי הסדרה "פטריק קים". איש הקראטה, שהיה סוכן אמריקאי והפיל ברשתו כל אשה שנקרתה בדרכוצילום: שימוש הוגן

ב–1950 נעצר בהפגנה קומוניסטית בירושלים. בתיקו נמצאו מסמכים צבאיים סודיים שקיבל מחייל. בפרשה נקשר גם שמו של איש השירות החשאי הפולני. במשפטו טען שלגי, כי קיבל את החומר במסגרת עבודתו העיתונאית וכי לא הבין את תוכנו. "קשה לנו לשלוח אדם צעיר לבית הסוהר, אבל ביטחון המדינה חייב תמיד לעמוד לנגד עינינו. מדינת ישראל עדיין שרויה במצב חירום וכל מי שיבוא להרים ידו עליה ייענש", כתבו השופטים. בערעור הומתק עונשו לארבע שנות מאסר. "הסעיף שלפיו הורשע — הוראותיו חלות גם על הבוגד וגם על הכסיל המתערב בעניינים לא לו. נראה שהנאשם עומד יותר קרוב לקצה השני", כתבו השופטים. את עונשו ריצה לצד אסיר מפורסם, דב שילנסקי, שתיכנן לפוצץ מטען במחאה על הסכם השילומים עם גרמניה, ולימים היה ליו"ר הכנסת.

לאחר שחרורו שינה את שמו מווינטר לשלגי והתפנה להגשים את חלומו. בספרו הראשון, "בלש מרתק", כיכב יורם קלט, שפיענח תעלומות בתל אביב. על הספר חתם: "א.ש. דורם" ("אבא של דורית ורם", שניים מילדיו). "די מהר הפסדתי את כל כספי והפסקתי עם זה. אבל הג'וק של המו"לות כבר נתפס בי", אמר. ב–1959, בעקבות צפייה במערבון בכיכובו של גלן פורד, החליט לעבור מספרי בלשים למערבונים. כך נולד גיבור חדש — ביל קרטר. בהמשך קנה את הזכויות למערבונים גרמניים. את ספריו הוציא בהוצאה שהקים, "רמדור" (שנקראה אף היא על שם ילדיו). גיבור נוסף פרי עטו היה פטריק קים, איש הקראטה, קוריאני, שהיה סוכן אמריקאי והפיל ברשתו כל אשה שנקרתה בדרכו. סדרת המערבונים "רינגו", בחתימתו של "ג'ף מקנמארה", אף היא זכתה להצלחה. ב–1965 החל שלגי להוציא מהדורות חדשות של ספרי "חסמבה" של יגאל מוסינזון.

שלגי הוציא לאור גם "רומנים רומנטיים" ("רומנים למשרתות"), את מגזין הספורט "פנדל" וחוברות תשבצים. הקוראים אהבו את ספריו, אך המבקרים קצת פחות. "שפה עילגת ומאולצת, מגיע לנו יותר מזה", "חבל להשחית מלים", כתבו עליהם. היתה גם מבקרת שציינה כי הקריאה בספרים שהוציא דומה ללעיסת מסטיק: "ממשיכים ללעוס רק מכוח האינרציה".

שלגי. ההוצאה נקראה על שם ילדיו
שלגי. ההוצאה נקראה על שם ילדיוצילום: המשפחה

שלגי לא התרגש. "אם מו"ל רוצה להצליח הוא צריך למצוא לעצמו נישה. אצלנו הספרות הבידורית הקלה תפסה מההתחלה", אמר. "יש מי שיגנה את איכות הספרים של שלגי, ויש מי שיסנגר על תפקידם התרבותי בפנאי של הציבור, ואולי מוטב בכל זאת לקרוא משהו בעידן שבו הדימוי החזותי הוא חזות הכל", סיכם פרופ' נייגר.

בנו רמי נפל במלחמת לבנון הראשונה. לזכרו הוקדשו ספרי "ההיסטוריה של הצנחנים" של אורי מילשטיין. בשנות ה–80 הפסיק שלגי להוציא לאור את ספרי גיבוריו הראשונים. "האינפלציה חיסלה אותם. לנוער לא היה מספיק כסף לקנות עוד חוברות", אמר. שלגי הותיר אחריו את אשתו חיה, בת, בן, נכדים ונינים.

תגובות