2019-1928 |

60 אלף מילים, שניסו לקרב בין יהודים וערבים

ד"ר דוד שגיב, שעלה מעיראק, שקד במשך 50 שנה על חיבור המילון העברי-ערבי המקיף ביותר. "ידיעת הלשון תהיה גשר להידברות", קיווה. החודש נפטר בגיל 91

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנדלר, עולה מבולגריה משוחח עם ערבי ביפו, ב-1949

מפעל חייו של דוד שגיב, שנמשך חצי מאה, הושלם לפני עשור, כשהיה כבן 80. היה זה המילון הדו־כיווני, עברי־ערבי וערבי־עברי, "מילון שגיב", שיצא לאור בהוצאת "שוקן". המילון הוא בן 1,160 עמודים וכולל 60 אלף מלים, ביטויים, פתגמים ומטבעות לשון. הבחירה לכרוך יחד את שתי השפות סימלה עבור שגיב את קירוב הלבבות שאליו חתר כל חייו. "דורות רבים חיו יהודים וערבים בצוותא בכל ארצות ערב והאיסלאם, מעיראק במזרח, סוריה, מצרים ועד מרוקו במערב, כשחיי היומיום וחיי התרבות של בני שני העמים שלובים אלה", כתב בהקדמה למילון.

בהמשך הזכיר, כי הערבית שימשה הן את הערבים והן את היהודים כשפת דיבור משותפת. "מצער לראות כי עם תחילת המאה ה–20 גברה העוינות הערבית כלפי היהודים וגרמה להם לחוש מנוכרים ומאוימים", כתב. בה בעת, לדבריו, הסכסוך המתמשך באזורנו גרם "להתגברות העוינות והזלזול כלפי התרבות הערבית מצד החברה היהודית". אחת הדרכים לקרב בין שתי הקבוצות, לדבריו, היתה לטפח שפה משותפת. "ידיעת הלשון של הצד האחר תתרום לכך רבות ותהווה גשר של הידברות", כתב. הוא הזכיר, כי שתי השפות העתיקות והעשירות קרובות מאוד זו לזו.

"מי שמתעניין מוצא בקלות מלים רבות בשתי השפות שיש ביניהן דמיון רב" וכן ביטויים ופתגמים דומים. כך, לדוגמה, לביטוי "מודה ועוזב ירוחם" הוא מצא מקבילה בערבית, שפירושה — "החוזר בו מן החטא, כאילו לא ביצע עבירה".

דוד שגיב נולד ב–1928 בבצרה שבעיראק בשם דאוד סיגאווי. "גדלתי בארץ דוברת ערבית וספגתי את התרבות והספרות שלה. בבית הספר אסור היה ללמוד עברית, אבל תנ"ך כן למדנו", אמר. "ספגתי את שתי התרבויות הללו, אני חלק משתיהן ורוצה להוריש זאת לאחרים". ערב קום המדינה היה שגיב פעיל במחתרת הציונית בעיראק, ונעצר בשל כך. ב–1951 עלה לישראל במבצע עזרא ונחמיה. ב–1957 החל לעבוד ב"קול ישראל" בערבית. ב–1979 מונה למנהל הרדיו בערבית. לצד זאת, היה יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים.

עוד כשעבד בקול ישראל גילה, כי לא תמיד קל למצוא מקבילה ערבית למלים בעברית. באותה תקופה המילון שבו השתמשו כולם היה איילון־שנער, שראה אור ב–1947. שגיב החל לאסוף ערכים בעצמו למילון מעודכן יותר. את המילון הראשון שכתב התקשה להוציא לאור. "לא יכולתי למצוא מו"ל", סיפר. מבחינתו, היתה זו עדות לריחוק בין שני העמים. רק ב–1985 המילון ראה אור לראשונה, בהוצאה קטנה.

פרופ' ששון סומך כתב, כי מדובר היה בפריצת דרך וכי המילון התקבל בהתלהבות רבה בעולם הערבי, הן בספריות ציבוריות ואוניברסיטאיות והן בספריות פרטיות. בהמשך, ב–1990, יצא המילון בשני כרכים בהוצאת שוקן. ב–2008 ראה אור, גם כן בשוקן, "מילון שגיב", שהיווה הרחבה ושידרוג משמעותי לעבודתו הקודמת.

המילון מציע אוצר מלים מקיף ועדכני של שתי השפות, העברית והערבית, החל בלשון המקרא והקוראן, המשנה, התלמוד והחדית' וכלה בחידושים של העברית והערבית בנות־זמננו. נאספו בו מאות ניבים ואמרות, מלים זרות שהשתרשו בעברית ובערבית, תוך ציון מוצאן האטימולוגי, וכן מלות סלנג וביטויים בערבית מדוברת.

"שאבתי מעיתונות, מספרות, ממילונים אחרים. לא רק ספרות יפה, גם עממית. רכשתי פרסומים בירדן, במצרים, במזרח ירושלים והזמנתי מביירות ספרים בנושאי מחשב, באנגלית וערבית, וגם ספרי כלכלה, רפואה וצבא", אמר שגיב.

לעתים נתקל בקשיים. כך, לא הצליח למצוא מקבילה ערבית ל"עסקת טיעון", ביטוי שעלה לכותרות בישראל בשנים האחרונות. בסוף המציא ביטוי בעצמו. לצד המילונים, הוא גם תירגם כמה ספרים. מערבית תירגם לעברית את נגיב מחפוז ואת עלי סאלם. לערבית תירגם את שולמית הראבן. "אני מקווה שעבודתי כמתרגם תורמת במידת מה להיכרות הדדית בין קוראי הערבית והעברית, ואולי יש בה כדי לגשר על חלק מהמכשולים התורמים לריחוק ואולי אף לניכור ביחס לתרבות הערבית", אמר.

שגיב נפטר החודש בגיל 91 והותיר אחריו את אשתו מרסל, ילידת מצרים, בן ונכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ