2019-1932 |

החטיפה נכשלה, מיליון עולים הגיעו בטיסות אחרות

ב-1970 הלל בוטמן היה ממארגני "מבצע חתונה": חטיפת מטוס ועליו יהודים, שעלייתם לישראל נאסרה. המבצע סוכל, הוא נשלח לעשר שנים לכלא, אך הספיק לזעוק את קולה של יהדות הדממה בברית המועצות. בחודש שעבר נפטר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלל בוטמן
עופר אדרת
עופר אדרת

בחורף 1969 טיילו הלל בוטמן ומרק דימשיץ ברחובות לנינגרד (סנט פטרבורג). שלוש שנים קודם לכן בוטמן, יליד העיר, ייסד בה את ארגון הנוער הציוני והקים במסגרתו אולפנים מחתרתיים ללימוד עברית. "באפלה המוחלטת ששררה מאחורי מסך הברזל הוא הצליח להדליק נרות של יהדות וציונות, זה היה המקום הראשון ברוסיה שבו נוער יהודי היה יכול להרגיש בבית", כתב עליו יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין.

בוטמן ודימשיץ החלו לשוחח על הנושא החם ביותר באותן שנים בקרב הפעילים הציונים במחתרת: מניעת עלייתם לישראל. "צריך לא להפליג בדמיונות, אלא לקום ולהפליג לישראל ממש", אמר דימשיץ. על השאלה "כיצד" השיב: "לחטוף מטוס". כך נולד "מבצע חתונה", שהכניס את השניים לכלא — ומשם לספרי ההיסטוריה.

התוכנית היתה לחטוף מטוס, שכל נוסעיו יהיו יהודים שהרשויות מונעות מהם לעלות לישראל. המטוס, שימריא מלנינגרד, יונחת בשוודיה, שם יקיימו מסיבת עיתונאים על מצב היהודים בברית המועצות. "המראה של עשרות הגברים, הנשים והילדים שהעמידו את חייהם בסכנה למען יציאה לישראל, יעביר לעיתונאים מסר הרבה יותר משמעותי ממה שנוכל אנו להגיד. אכן, זו תהא פצצה!" תיאר בוטמן.

בתחילת 1970 גייס את "הנוסעים". לקרובים ביותר מהם סיפר בקווים כלליים על התוכנית. לכל השאר אמר כי עשויה להיווצר אפשרות לברוח לישראל. בה בעת החלו לתכנן את החטיפה עצמה. "בעת התנפלות פתאומית לא יספיק הצוות להפעיל נשק חם, שכן לא יספיקו לחטט בתיק ולשלוף את האקדחים. אך להתנפל במפתיע נוכל רק בתנאי אחד: אם הדלת לתא הצוות תהיה פתוחה", תיאר בוטמן בספרו "לנינגרד־ירושלים וחניה ארוכה ביניהן".

כדי להכיר את ה"שטח" היה צורך לבדוק אם אפשר בכלל להיכנס לתא הטייס בזמן טיסה. לשם כך יצא בוטמן למשימת הכנה, עלה על טיסה לריגה וחיכה לרגע המתאים. בעת הנחיתה הוא קם ועשה מעשה בלתי נתפש היום — נכנס לתא הטייס. "רק כאשר סגרתי את הדלת מאחורי הסב אחד מאנשי הצוות את ראשו, קפץ ממקומו ובא לקראתי", סיפר. "הושטתי לו בקבוק יין, ובשם הנוסעים הודיתי על הטיסה הנעימה".

מצויד במידע הפנימי הזה יצא המבצע לדרך. השם שנבחר לפעולה, "מבצע חתונה", לא היה מקרי. בוטמן חשש כי העובדה שכל הנוסעים במטוס הם יהודים שמכירים אלה את אלה תעורר חשד. "לא יכולתי להמציא שום הסבר אחר לטיסה כזו של המון יהודים, שרבים מהם מוכרים זה לזה, מלבד השתתפות בחתונה", אמר.

ב–15 ביוני 1970, צעדים ספורים לפני העלייה למטוס, הק־ג־ב, שעקב אחריהם זמן מה, סיכל את המבצע ועצר את כל החבורה, כולל בוטמן. הוא נשפט לעשר שנות מעשר על פעילותו הציונית. "הם עשו את אשר עשו משום שהמשטר הסובייטי שולל מהם זכות בסיסית המגיעה לכל אדם. הם ביקשו לעזוב מדינה שבתוכה נבצר מהם לחיות כיהודים הרשאים לטפח את מורשתם", כתב אז "הארץ". "הם אינם פושעים. רצונם לשים קץ לניתוק מעם ישראל וממדינת ישראל, אשר השלטון הסובייטי כפה עליהם, יתגלה כחזק יותר מכל אמצעי הדיכוי ששלטון זה מסוגל להפעיל. סוף הצדק לנצח".

המשפט וגזרי הדין הקשים עוררו תשומת לב בינלאומית והביאו, לבסוף, לפתיחת השערים לגל העלייה של שנות ה–70. "'מבצע חתונה' אולי נכשל, אבל בדרך שפרץ בוטמן הגיעו לישראל עוד מטוסים רבים מספור, ובהם יותר ממיליון עולים ששינו את פניה של מדינת ישראל", כתב אדלשטיין.

לאחר שישב בכלא תשע שנים כאסיר ציון, הוא שוחרר ב–1979 בעסקת חילופים עם ארה"ב. בהמשך עלה לישראל וחבר לאשתו אווה ולשתי בנותיהם בקיבוץ נען. מאוחר יותר עבר לירושלים ועבד במשרד מבקר המדינה. דימשיץ, שותפו ל"מבצע", נפטר ב–2015. בחודש שעבר נפטר גם בוטמן, בגיל 86. עלילותיהם של חברים נוספים במבצע תוארו בסרטה של ענת זלמנסון קוזניצוב "מבצע חתונה" . נתן שרנסקי, שהכיר את בוטמן בכלא, אמר כי היה "הניצוץ הראשון של יהדות הדממה". הוא הותיר אחריו את אשתו, שתי בנות וארבעה נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ