2019-1927 |

"אם הייתי חושבת על עצמי, לא הייתי מחזיקה יום אחד"

בגיל 20 התאלמנה אביבה הזז מבעלה הראשון, מדען מבטיח שנפל בל"ה. אח"כ נישאה לסופר שהיה מבוגר ממנה ב-30 שנה ושכל את בנו באותה מלחמה. את חייה הקדישה ליצירתו, גם לאחר שהותיר אותה אלמנה בשנית. בשבוע שעבר נפטרה בגיל 92

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביבה הזז
עופר אדרת
עופר אדרת

ב–1948, כשאביבה קושניר פגשה את הסופר חיים הזז בן ה–50, היא היתה בת 21. זמן קצר לפני כן איבדו שניהם את הקרובים להם ביותר. בעלה הראשון, הבוטנאי טוביה קושניר, נפל עם שיירת הל"ה. בנו של הזז, נחום, נפל בניסיון לכבוש את מתחם אוגוסטה ויקטוריה. "כולם שואלים אם הצער קירב בינינו. ממש לא. אני לא מאמינה בקשר שבנוי על מה שאין", אמרה הזז לימים. בשבוע שעבר, 46 שנים אחרי שהתאלמנה מבעלה השני, נפטרה הזז בגיל 92.

היא נולדה ב–1927 למלכה ולמשה גינצבורג, שעלו לארץ מרוסיה, גדלה בכפר יהושע ובמושב בית הלל ולמדה בבית הספר החקלאי עיינות. בגיל 14, כשטיילה בגליל, הכירה את בעלה הראשון. טוביה קושניר, שאביו היה ממקימי כפר יחזקאל, היה בדרכו לחרמון. אביבה הצטרפה אליו. יחד חצו את הגבול, התאהבו בנוף ואחד בשנייה ונעצרו בחשד לריגול.

ב–1946 הם נישאו. קושניר היה סטודנט לביולוגיה, שמוריו ניבאו לו עתיד מחקרי מזהיר. תחילה גרו יחד בעיסאוויה, ליד הר הצופים. בהמשך עברו לירושלים, שם למדה הזז בסמינר מדריכים. מלחמת העצמאות קטעה את סיפור אהבתם. קושניר נפל עם מחלקת הל"ה. מותו תואר כאבידה משמעותית למדע. סיפור אהבתם הונצח בספרה של דבורה עומר "סערה באביב".

אביבה התאלמנה כשהיתה בת 20. "אם הייתי חושבת על עצמי ועל מה קרה לי לא הייתי מחזיקה מעמד יום אחד. חשבתי שצריך להוסיף חיים למתים ולא להוסיף לחיים את המוות", אמרה בראיון למיה סלע שפורסם ב"הארץ" ב-2010. לשם כך עברה לתל אביב, ישבה במשרדי הוצאת עם עובד וערכה את ספרו של בעלה, "מחקרי טבע ומכתבים". עיון בו מגלה כי לצד היותו חוקר טבע הוא היה בעל נפש של משורר, שידע לאהוב את הטבע ואת האדם כאחד.

במשרדי ההוצאה הכירה את הסופר חיים הזז. בנם המשותף של הזז ושל המשוררת יוכבד בת מרים נפל אף הוא בקרב. "אהבה ממבט שני", אמרה אביבה והוסיפה, כי גם אם פגישה בין שני אנשים היא מקרה, לפעמים מדובר במקרה גורלי. ב–1951 נישאו. "צריך ליצור עולם שלם ובתוך העולם הזה אפשרית אהבה, משום שהולכים זה לקראת זה ויש גם משהו שמרוויחים זה מזה", אמרה על פער הגילים ביניהם. בני הזוג התרגלו למבטים שננעצו בהם ולשאלה: "זאת הבת שלך?" שהופנתה אל הזז. האחרון נהג לומר: "אביבה, כל זמן שלא שואלים אם את הנכדה שלי אני שקט".

ב–1953 היה הזז הראשון שזכה בפרס ישראל לספרות. הוא מת ב–1973. אביבה התאלמנה בפעם השנייה, בגיל 46. "מותו בא לו לפתע, כשהוא נתון בעיצומה של עבודתו הספרותית", אמרה. כמה שעות אחרי מותו הופיעה בדירתה ראש הממשלה, גולדה מאיר, וביקשה לברר אם הזז הותיר הנחיות לסידורי ההלוויה שלו. הזז סיפרה לה כי את צוואתו השאיר בכספת בבנק. חרף השבת, בהוראתה של מאיר, הוצאה הצוואה. עיון בה גילה כי הותיר לאשתו הוראות מדויקות לטיפול בעיזבונו הספרותי.

מאותו רגע הקדישה אביבה את חייה ליצירתו של הזז. שישה כרכים של פרוזה מעיזבונו הוציאה לאור. עוד שניים הכינה לדפוס. במשך שנים חרשה את הארץ כדי להפיץ את מורשתו הספרותית. "היא היתה אחת מחבורת האינטלקטואלים הירושלמים, שהיו שותפים לפרויקטים מיוחדים של יצירה, בנו והקימו מוסדות תרבות והיו חלק ממרקם חברתי ייחודי", אמר גיל וייסבלאי, מנהל ארכיון יד למורשת חיים הזז.

פעם, כשהלכה לניחום אבלים, אמרה לה האלמנה, "אביבה, גם אני נכנסתי למשפחת האלמנות". בתגובה, אמרה לה הזז: "אני לא יודעת על מה את מדברת, כי אני מעולם לא הייתי במשפחה הזאת". "אני מאמינה שאדם צריך גם לעמוד במבחן של להיות לבד. זה לא שהייתי בבדידות גמורה, היו לי ידידויות. נשים היום אומרות לי, 'מה את לבד בדירה כזאת גדולה', כאילו אם נמצאים בחדר שאי אפשר לזוז בו אז כבר לא בודדים", אמרה. וייסבלאי ציין כי הזז, שלא הביאה ילדים לעולם, ראתה בספרים את ילדי רוחה. "מתוך הכאב ידעה להפיק את היופי", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ