"הן נרצחו באכזריות עד האחרונה שבהן" |

הווטרינר שהציל ארנבות מ"אקציית חיות המחמד"

פרופ' קלמן פרק קפץ מחלון הרכבת בדרך למחנה ההשמדה, ועלה לארץ בגפו. להחלטתו ללמוד וטרינריה קדמה טראומת ילדות: הגרמנים רצחו את חיות המחמד של יהודי גטו קובנה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' קלמן פרק עם גמל שהיה חלק ממחקר על התאמת בעלי חיים והאדם לחום וליובש
עופר אדרת
עופר אדרת

בקיץ 1944 הובלו קלמן פרק בן ה–14 ומשפחתו מהגטו בקובנה שבליטא לתחנת הרכבת, ושם נדחסו לקרון בהמות. "כולם ידעו שהנסיעה הזו היא למחנות ההשמדה", סיפר לימים. בקרון היה פתח קטן, חסום בחוטי תיל. אחד הנוסעים קרע את החוטים עד שידיו שתתו דם. לאחר מכן ניסה לדחוף את עצמו החוצה, אך האשנב היה קטן מדי לגופו הגדול.

משפחתו של פרק החליטה לנצל את ההזדמנות כדי להשליך אותו מהחלון ולהציל את חייו. "בני, תמיד היית שובב ועצמאי ואתה יודע להסתדר. אל תשכח לשמור את הכובע על הראש, כי כך אתה נראה כמו שייגעץ (גוי) אמיתי", אמרה לו אמו. בני משפחה אחרים הפצירו בו לקפוץ מהרכבת כדי שלפחות אחד מהם יישאר בחיים. "אתה תספר על המשפחה שלנו ואז לנו יהיה קל יותר למות", אמרו לו. בקול בוכים ענה שאינו רוצה להישאר יתום צעיר, והוא מעדיף למות אתם. ואולם, "מיד חשבתי שאם אשרוד אוכל לספר לעולם על מה שהגרמנים עוללו ליהודי קובנה בגטו", כתב בספרו, "שתהיה בן אדם".

אביו הרים אותו אל האשנב וקלמן הוציא את ראשו החוצה. "לא כך, קלמנקה, תוציא קודם את הרגליים", אמר לו אביו. "כולם בקרון הביטו בי ועודדו אותי לקפוץ", נזכר. "לפני שקפצתי מהקרון לא בכינו ולא התנשקנו. הפרידה היתה נוראית". אביו אמר לו, ביידיש, את המלים שלא שכח לעולם: "קלמנקה, דו זאלסט זאין א מענטש" (קלמן, שתהיה בן אדם), ודחף אותו החוצה. "המשפט הזה תימצת לי את מהלך החיים. וזה לא חשוב אם הפכתי לפרופסור או לסנדלר. העיקר שאהיה בן אדם. בן 14, במכנסיים קצרים וחולצה אחת, קפצתי מהרכבת אל עולם עוין. בעוגמת נפש נוראה עזבתי את אהובי לגורלם ובחשבון נפש מאוחר — המשכתי והצלחתי להשאיר להם זכר", סיפר קלמן לימים.

אמו נרצחה בשטוטהוף. אביו — בדכאו. קלמן החל לצעוד מזרחה, אל החזית הרוסית, אימץ שם וזהות ליטאיים ושרד. באוקטובר 1944 כתב מכתב לדודו בארץ ישראל, פרופ' אלימלך פרק, וטרינר. "אני קלמן פרק, בנו של שמעון פרק, מבקש לכתוב לכם שבגיל 14 נשארתי בחיים לבד מהמשפחה שלנו בליטא. עם לב שותת דם כותב אני את הידיעה הנוראה על המשפחה האהובה והיקרה ביותר. הצילו!!! הגרמנים השמידו 99% מיהודי ליטא ובמקרה אני, קלמן פרק, נשארתי בחיים".

בזכות סרטיפיקט שסידר לו הדוד ב–1945 עלה קלמן לארץ. הוא סיים את לימודי התיכון בגמנסיה העברית בירושלים, ובהמשך הצטרף למחתרת לח"י ובמלחמת העצמאות לחם בירושלים. בין היתר השתתף בכיבוש דיר יאסין ונפצע מירי על גג מנזר נוטרדאם. בהמשך שירת כקצין תרבות בצה"ל.

בשנות ה–50 למד וטרינריה בברן שבשווייץ. ברקע לכך היתה טראומה שסחב עמו מימיו בגטו קובנה. הוא כינה אותה "אקציית חיות המחמד". באחד הימים הגרמנים הורו שלתושבי הגטו אסור לגדל חיות מחמד ופקדו עליהם להביאן לנקודת ריכוז בחצר של ישיבה נטושה. "הן נרצחו באכזריות עד האחרונה שבהן. לאחר שהומתו הן לא נקברו והושארו מושלכות בחצר", תיאר. לאחר כמה ימים השתתף קלמן בהתארגנות של קבוצת נערים שקברו אותן. בהזדמנות אחרת הציל ארנבת ממוות והחביא אותה בעליית הגג, שם המליטה גורים. כשהגרמנים החלו לשרוף את הגטו, שיחרר אותם.

בארץ הקים וניהל את המחלקה לאנטומיה ופיזיולוגיה ואת בית הספר לרפואה וטרינרית בפקולטה למדעי החקלאות ברחובות, השייכת לאוניברסיטה העברית. הוא עסק באונקולוגיה ובווירולוגיה וטרינרית וחקר, בין היתר, נגיפים שחוללו סרטן ריאה בכבשים ולוקמיה בעכברים.

שניים מילדיו, שנקראו על שם הוריו שנרצחו בשואה, שמעון ודורית, נפטרו בטרם עת. דורית נפטרה בילדותה מסרטן ושמעון, וטרינר מומחה לעופות, מת בפתאומיות בגיל 60. אשתו של קלמן, רותי, נפטרה ב–2011. פרופ' קלמן פרק נפטר בחודש יוני בגיל 89 והותיר אחריו בן, יונתן, רופא שחי בארצות הברית, ונכדים.