עופר אדרת
עופר אדרת

במרכז סיפור חייה של כריסטינה דנקו, חסידת אומות עולם מפולין שמתה החודש בגיל 102, ניצבת חברות אמת אמיצה, שעמדה בגבורה במבחן הקשה ביותר, ובזכותה שרדה את השואה משפחה יהודיה שלמה.

דנקו נולדה ב-1917 בעיר אוטווצק הסמוכה לוורשה, למשפחת חלונד. אביה, קרול, היה פקיד בכיר בעירייה. בגיל 13 התייתמה מאמה. כמה שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה התחברה דנקו עם הלנה-לוסיה, בתם הבכורה של משפחת קוקושקו היהודיה, איתה למדה בבית הספר התיכון. במשך חמש שנים ישבו זו לצד זו בכיתה. השתיים נהגו להיפגש לעתים תכופות בביתה של קוקושקו. דנקו היתומה הכירה היטב את משפחתה של חברתה ומצאה תמיכה ונחמה בקרבם. לימים סיפרה, כי משפחת קוקושקו התייחסה אליה כמו אל בתם.

בשנות ה-20 כשני שליש מתושבי אוטווצק היו יהודים. העיר נחשבה לאתר הנופש הגדול ביותר ליד ורשה, ויהודים רבים בה התפרנסו מענפי התיירות. העיר נכבשה בידי הגרמנים ב-29 בספטמבר 1939. 13,500 יהודים שהו בה באותו הזמן, רובם מחלימים במוסדות המרפא של העיר. כבר בימים הראשונים לכיבוש החלו הגרמנים ברצח היהודים, בחטיפתם לעבודת כפייה ובשוד רכושם. בהמשך הוקם בעיר גטו, שחוסל ב-1942, ותושביו נשלחו להשמדה בטרבלינקה ובלאושוויץ.

החברות בין דנקו וחברתה היהודיה הוכיחה עצמה גם לאחר 1939, וסייעה למשפחתה להינצל מגורלם של יהודי העיר. דנקו עזרה למשפחה להימלט מהגטו, ומצאה עבורם מקום מסתור. את האב, מיכאל, האם, אוגניה, ובתם הלנה הובילה לכפר סמוך. את בתם הצעירה, מריה, לקחה ברכבת לבירה ורשה, שם החביאה אותה בבית יתומים תחת זהות ארית בדויה.

"אני זוכרת את הפחד של הילדה, שלא הבינה מדוע היא מופרדת ממשפחתה. אני עצמי לא חשתי כל פחד. כנראה שהקצב המהיר בו התרחשו כל האירועים האלה מנע ממני לחשוב על מה עלול לקרות ברכבת וברחובות ורשה", סיפרה לימים. מריה סיפרה אף היא לימים על מסע ההצלה הזה. "כריסטינה דנקו סיכנה את עצמה מאוד בשל העובדה שהמשפחה שלי היתה מאוד מוכרת בעיר הקטנה הזו", אמרה.

דנקו ב-1936. את אחותה של חברתה הבריחה ברכבת לבית יתומים בוורשה. את חברתה והוריה סייעה לשכן בכפר סמוך, ודאגה לבקר אותם ולהביא להם כסף, בגדים ואוכלצילום: המשפחה

דנקו לא הסתפקה בכך, וסייעה למשפחה לשמור על קשר עם הבת, תוך שהיא משמשת כשליחה בין מקום המסתור לבית היתומים. באתר "יד ושם" נכתב, כי ביקוריה אצל המשפחה היו מקור לתקווה ולעידוד להורים החרדים לגורל בתם. לצד זאת, דנקו הביאה למשפחה גם אוכל, בגדים וכסף. "הייתי מודעת היטב למה שעלול היה להתרחש במקרה של תקלה. ידעתי שבמקרה הזה הם (הגרמנים) ישיגו את כל המשפחה, וכולם ימותו", אמרה דנקו.

אחרי זמן מה המשפחה, מצויידת במסמכים אריים מזוייפים, יצאה מהמסתור והתמקה בבית של חבר בעיר יוזפוב ליד ורשה, שם שינה האב את שם משפחתו לקוסובסקי, ועבד כרופא. דנקו ביקרה אותם גם שם. במהלך המלחמה דנקו נעצרה בידי הגרמנים, לאחר שמישהו הלשין עליה שהיא מיודדת עם פעיל מחתרת יהודי. היא לא הסגירה את מקום הימצאו, אך בהמשך הוא לא שרד את המלחמה.

ב-1951 היא נישאה למיצ'סלב דנקו, פעיל פוליטי מאוטווצק, שנרדף בידי השלטון הקומוניסטי בפולין. לאחר שנאסר בשל פעילותו, משפחת קוקושקו, שנותרה בוורשה אחרי המלחמה, גמלה לדנקו על עזרתה, וסייעה לה. בהמשך עברה גם דנקו לגור בוורשה, ועבדה במפעל.

ב-1998 היא הוכרה כחסידת אומות עולם. עשור לאחר מכן הוכרו גם בעלה ואשתו הראשונה, ידוויגה, כחסידי אומות עולם. השניים הצילו את משפחת וצ'ר היהודית מאוטווצק. גם אחותה של דנקו, אלז'בייטה, סייעה להציל יהודים. היא החביאה בבית המשפחה ילדה יהודיה, יאשה קוטוביץ, שמשפחתה הסתתרה בוורשה.

דנקו הותירה שלושה ילדים, שישה נכדים ושלושה נינים. בנה, וויצ'ך, ספד לה, ותיאר אותה כ"אישה עם לב טוב, חכמת חיים וחשיבה חיובית". הוא כתב, כי מעולם לא שמע ממנה תלונה, וכי היתה אם נהדרת, מלאת בחום ובהבנה וגם בחוש הומור, שידעה להעניק לילדיה הכל. "למה עשיתי את זה? זו חברות. לא חשבתי למה. פשוט עשיתי. היו בעיר כל כך הרבה יהודים, בכלל לא חשבת מי יהודי ומי לא", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ