הפיגוע במלון המלך דוד |

הצעירה שהודיעה: "כאן מדברים האצ"ל. שמנו לכם פצצות"

שרה אגסי תיצפתה ביולי 1946 על מלון המלך דוד. כשראתה את אחיה יוצא משם בריצה, אחרי שהטמין את חומרי הנפץ, מילאה את הפקודה, והתקשרה להתריע. 90 בני אדם נרצחו בפיגוע. "אין לי שום חרטה", אמרה. החודש נפטרה בגיל 92

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה אגסי, השבוע ולפני 70 שנה
עופר אדרת
עופר אדרת

בבוקר 22 ביולי, 1946, יצאה שרה אגסי בת ה–20 ליום עבודה שגרתי נוסף כמזכירה במשרדי "קופת חולים עממית" בירושלים. איש לא הכין אותה לכך שהיום הזה יהפוך לדרמטי בחייה. באמצע יום העבודה הגיע למקום עבודתה לפתע יצחק אבינועם, מפקד מחתרת אצ"ל בירושלים, וביקש ממנה לצאת מהמשרד. אגסי, שהיתה פעילה באצ"ל תחת שמות המחתרת "יעל" ו"עדה", צייתה.

המשימה שהוטלה עליה ועל חברה נוספת היתה חשאית. "נאמר לנו שאנחנו צריכות לעמוד מול מלון קינג דייוויד, לצפות לעבר בחורינו הנכנסים, לחכות לקבלת הנחיה, ואז לטלפן למלון, לקונסוליה הצרפתית הסמוכה ולמערכת העיתון 'פלסטיין פוסט', ולהזהיר על הטמנת פצצות".

אגסי עמדה במשך זמן מה בעמדת התצפית שלה ליד בניין ימק"א, וחיכתה בדריכות לבאות. באותן דקות נכנסו למלון שבעה אנשי אצ"ל. אחד מהם היה אחיה, יהושע גל. הם היו מחופשים למלצרים ערבים, ונשאו עמם שישה כדי חלב עמוסים ב–350 ק"ג של חומר נפץ ומצוידים במנגנון הפעלה עצמי. הם הניחו את הכדים במטבח של בית הקפה במלון, ונמלטו מהמקום.

כשראתה את אחיה יוצא בריצה מהמלון, הבינה אגסי שהגיעה השעה לפעול. "טילפנו למלון. 'כאן מדברים האצ"ל. שמנו לכם פצצות. תפנו את האנשים', אמרנו להם", תיארה. התגובה שקיבלה היתה מזלזלת, לדבריה. "הם צחקו ואמרו, 'היהודים הארורים לא יגידו לנו מה לעשות'", היא נזכרת.

לא לחינם נבחר מלון המלך דוד המפואר כיעד לפיגוע אסטרטגי בידי "תנועת המרי העברי". הוא היה אחד מסמלי השלטון הבריטי בארץ, בשל העובדה ששכנה בו המזכירות הראשית של ממשלת המנדט. האגף הדרומי של המלון, על שבע קומותיו, נהרס כליל בפיצוץ, שבו נרצחו יותר מ–90 בני אדם, בהם בריטים, ערבים ויהודים. לפני שלוש שנים, במלאת 70 שנים לפיגוע, נשאלה אגסי, בראיון ל"הארץ", אם אין בה רגש חרטה. "הייתי חיילת, אין לי שום חרטה. עשיתי את התפקיד שלי", פסקה. "הבריטים עזרו מאוד לערבים, ולנו הם עשו חוקים. הם פגעו ביהודים, אז ניסינו להתגבר. זה היה לב לבה של האומה הבריטית. זה עירער אותם לגמרי. אחר כך הם פחדו ללכת בירושלים".

אגסי נולדה ב–1927 לאסתר ויוסף גולדשמיד בירושלים. בפרעות תרפ"ט, כשהיתה פעוטה, תקפו ערבים את שכונתם, גבעת שאול. היא למדה בבית הספר "רוחמה", ובצעירותה הצטרפה לבית"ר ובהמשך לאצ"ל. היא היתה מפקדת של כיתת לוחמות והשתתפה בפעולות מבצעיות נגד מתקני השלטון הבריטי, בהן תקיפת בית הסוהר המרכזי בירושלים ופיצוץ הרכבות בנען. לעתים השתתפה באותה פעולה יחד עם אחיה, מבלי לדעת על כך מראש.

בטרם השתתפה בפיגוע במלון המלך דוד, יצאה למקום כדי לאסוף מודיעין. "נאמר לי להתלבש יפה במיוחד, כי אנחנו יוצאים לבלות במקום מיוחד. לקראת יציאה זו התרגשתי מאוד, קניתי לי זו הפעם הראשונה בחיי גרבי משי, שבאותה תקופה היו יקרי המציאות. שאלתי מאחותי הקטנה שמלה יפה", סיפרה. כשנכנסה עם פעילי אצ"ל נוספים למלון התקשתה להסתיר את התרגשותה. "איזה יופי ופאר", חשבה. מרחבת הריקודים החלה לאסוף מידע על המבנה, דרכי הגישה ומספר הבריטים, היהודים והערבים ששוהים בו.

מירושלים עברה אגסי לתל אביב, ונישאה לצבי אגסי, אף הוא איש אצ"ל. כעת נעשתה לטלפנית במטה האצ"ל, שם גם קיבלה את הבשורה המרה על מות אחיה, שנפל בירושלים במלחמת העצמאות. לבנה הבכור קראה על שמו, יהושע. מנחם בגין, מפקד האצ"ל, היה הסנדק שלו.

ממרומי גילה אמרה אגסי, כי אינה אופטימית באשר לסיום הסכסוך עם הפלסטינים. "זה יימשך לדורות. עם מי יש לך עסק פה? הערבים אינם דוברים אמת. אנחנו מזדקנים. כמה אנשים כמוני, כמו אבינועם [יצחק אבינועם, מפקדה באצ"ל, שנפטר ב–2015] וכמו אחי נשארו?". אגסי מתה החודש בגיל 93. היא הותירה אחריה שני ילדים, נכדים ונינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ