"אני אעשה ממך טנקיסט" |

נכנס במקרה לרשימת שינדלר, וזכה בחיים

הרץ הירשברג, שנפטר לאחרונה בגיל 92, הסכים להחליף זהות עם חבר, שביקש להישאר עם אחיו במחנה פלאשוב. בישראל היה מראשוני הטנקיסטים, בפיקודו של פליקס בֶּאָטוּס, קולונל בצבא הפולני

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרץ הירשברג ברשימת שינדלר
עופר אדרת
עופר אדרת

לפני מלחמת העולם השנייה היתה לשמעון הירשברג, אביו של הרץ הירשברג, מבשלה בקרקוב שבפולין, אשר בה הפיק שיכר מדבש. ב–1939, עם כיבוש פולין, הגרמנים גזלו ממנו את המבשלה, וגירשו אותו ואת משפחתו לגטו בעיר. בהמשך, כשחיסלו את הגטו, הועברה המשפחה למחנה פלאשוב הסמוך. שמעון גורש משם לאושוויץ, שם נרצח. הרץ, בנו, שהיה אז בן 15, נדרש להרוס במו ידיו את המצבות בבית הקברות היהודי שבשטחו הוקם המחנה, ולסלול במקומן כבישים.

את אמו של הרץ, יוכבד, הפרידו מהמשפחה, ולקחו למחנה הנשים. כדי לשרוד, הירשברג מכר אוכל מוברח לאסירי המחנה, תוך סיכון חייו. חלק מהאוכל נתן לאמו, שעמה נפגש מדי ערב מעבר לגדר שהפרידה בין מחנה הנשים למחנה הגברים, כדי לאכול יחד. "הייתי נותן לה חתיכת לחם וביצה. זה היה משמעותי מאוד", סיפר לימים. אחיו, שלום, נשלח למחנה ריכוז בגרמניה, ושרד. שני האחים התאחדו מחדש אחרי המלחמה. גם אמו נשלחה למחנה בגרמניה, אך לא שרדה.

חייו של הירשברג ניצלו במקרה. בסוף 1944, עם התקרב הצבא האדום, פונו האסירים ממחנה פלאשוב. רובם, כ–20 אלף במספר, נשלחו להשמדה. הירשברג יועד אף הוא למוות. ואולם בשעה שעמד במסדר והמתין לגירוש, לדבריו, "לפתע ניגש אלי חבר מבית הספר, ושאל אם אני לבד". כאשר השיב בחיוב, הציע לו החבר להתחלף בזהות כדי שיוכל להישאר במחנה עם אחיו. "לא היו לנו מספרים על היד אלא על הז'קט. התחלפנו בז'קטים", סיפר.

בזהותו החדשה מצא עצמו הירשברג ברשימת העובדים שחסיד אומות העולם אוסקר שינדלר לקח לעבודה במפעל שלו בקרקוב, וכך הציל את חייהם. הדרך לחופש לא היתה קלה. למרות ההבטחות שולחו כ–700 הגברים מרשימת עובדיו של שינדלר למחנה גרוס־רוזן, וכ–300 נשים נשלחו לאושוויץ. כך מצא עצמו הירשברג שוב כלוא במחנה, אך שינדלר פעל לשחרר אותו ואת יתר האסירים. "שינדלר לא ויתר ולא נרתע, ופעל בכל דרך אפשרית, כולל שיחוד הקצינים הגבוהים, על מנת להביא את פועליו היהודים", כפי שמתואר באתר האינטרנט של "יד ושם". יצחק שטרן, יד ימינו של שינדלר, היה בן דוד של אביו של הירשברג. הירשברג שרד לבסוף את המלחמה. ואחרי השחרור חיפש את החבר שהתחלף עמו, אך לשווא.

בתום המלחמה שב הירשברג לקרקוב. "מדי יום הייתי הולך אל הקהילה היהודית ומסתכל ברשימות", סיפר. הוא חיפש קרובי משפחה ששרדו. יום אחד נתקל בפולני שזיהה אותו. היה זה מתחרה של אביו בעסקי מבשלת השיכר. כאשר גורשו לגטו, אביו הפקיד בידיו שתי מכונות. כעת הציע אותו אדם להשיבן לידי הירשברג. הירשברג לא היה זקוק להן, והפולני שילם לו בעבורן. "לא היתה לי פרוטה. שמחתי לקבל כל סכום שהוצע לי", אמר.

בהמשך הצטרף הירשברג לארגון "הבריחה" וסייע להעביר יהודים מפולין לצ'כוסלובקיה, משם נסעו למחנות העקורים בגרמניה. במקביל הצטרף לאצ"ל. ב–1947 עלה על אוניית המעפילים "מורדי הגטאות" בדרכו לארץ, ואולם נוסעיה נעצרו על ידי הבריטים וגורשו לקפריסין. בהמשך, מצויד בתעודה מזויפת, עלה לארץ.

עבודתו הראשונה של הירשברג היתה במטבח של מלון "ארמון" בתל אביב. בתמורה זכה ללון בו. אחר כך עבד בעיתון היידי "לעצטע נייעס". התחנה הבאה שלו היתה הגיוס לצה"ל, שם שירת בחטיבת השריון של האלוף יצחק שדה. מפקד הגדוד שלו, גדוד 82, פליקס בֶּאָטוּס, היה בעבר קולונל בצבא הפולני. כשזיהה את הירשברג כמי שסייע לו לצאת מאירופה במסגרת תנועת "הבריחה", הבטיח לו: "אעשה ממך טנקיסט". הירשברג בתמורה תרגם לו לפולנית את ישיבות צוות הפיקוד, והיה לאחד ממקימי הגדוד.

ב–1951 השתחרר הירשברג בדרגת סרן. בהמשך למד הנדסת מכונות בטכניון, והנדסת ייצור באוניברסיטת קולומביה, והקים וניהל מפעלים וחברות בתחום האלקטרוניקה, בארץ ובחו"ל. הירשברג היה נשוי לדליה, ולהם בן, נכדה ונכד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ