2019-1938

האיש שגייס את הכלבים לצה"ל: מקים "עוקץ" מת בגיל 81

הוא נכנס לכפר עוין עם ריח של כלבות מיוחמות בצנצנת. הוא הדביק זנב של חתול לכובע של "פצצה מתקתקת" בחקירה. הכלבה שלו הביאה לעולם גורים עם הכלב של אריק שרון ובמקרר שלו היו אשכי שור - כמזון לכלבים. האיש שהציל חיים בזכות ההולכים על ארבע

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כלב מיחידת עוקץ, באפריל
חייל ביחידת עוקץצילום: דובר צהל
עופר אדרת
עופר אדרת

מתעניינים בהיסטוריה? הצטרפו לקבוצה שלנו: "נקמת הארכיון" בפייסבוק

ב-1971 הוזעק יוסי לבוק למתקן חקירות של יחידה 504 בצה"ל, שמתמחה בהפעלת סוכנים. אנשי היחידה עצרו ערבי מירדן, שהחזיק ברשותו מידע על פיגוע שתכננו חבריו, והוגדר "פצצה מתקתקת". ואולם, גם אחרי שמנעו ממנו שינה, לא הסכים לדבר. "תנו לו לאכול, תנו לו סיגריה, ושלחו אותו לישון עד שאגיע", אמר לבוק, שהיה אז אחראי על כלבי השמירה בבסיסי חיל המודיעין של צה"ל.

יוסי לבוק על עטיפת ספרו, "לחשוב בשש רגליים"
יוסי לבוק על עטיפת ספרו, "לחשוב בשש רגליים"צילום: "לחשוב בשש רגליים"

בטרם יצא למתקן הסודי, הצטייד בזנב של חתול משוטט, לאחר שירה בו, ובכלבה מפחידה למראה עם בעיות חניכיים, שגרמו לפיה להדיף ריח בלתי נסבל. בחדר החקירות הלבישו על העצור כובע גרב אליו חובר זנב החתול. לבוק אחז בכלבה קרוב לפניו של הנחקר. "קחו את הג'יני (השד) ממני, אספר לכם הכל", צעק.

הסיפור הזה, כמו רבים אחרים שנקראים כעלילות אלף לילה ולילה – אף כי לבוק נשבע כי כולם אמת לאמיתה - פורסם בביוגרפיה שלו "לחשוב בשש רגליים", שכתבה מאירה גונט. לסיפור היה המשך לא פחות חריג. לאחר שהעציר, שנרתע מהכלבה, חשף את מקום המסתור של החוליה, נערך צה"ל לפשוט על הכפר, אך אז התעוררה בעיה נוספת. התברר כי המקום שורץ כלבים משוטטים, שעלולים לחשוף את החיילים.

גם הפעם הגה לבוק רעיון יוצא דופן. הוא החליט להיכנס בעצמו לכפר, מצויד בריח של כלבה מיוחמת, כדי למשוך אליו את הכלבים, ולאפשר לסיירת להיכנס לשם באין מפריע. כדי לעשות זאת הוא נסע לסניף צער בעלי חיים, ניגב את הישבן של כל הכלבות המיוחמות בצמר גפן, הכניס אותו לצנצנת ונסע לכפר. כ-30 כלבים נהרו לעברו מייד עם הגיעו למקום. הוא החל לסגת בג'יפ מילוט, כשהוא גורר אותם אחריו, ומסיח את דעתם מהחיילים שנכנסו לכפר מצדו השני.

לבוק נולד ב-1938 בגבעת רמב"ם (גבעתיים) לאביו זליג, שעלה מרוסיה, ולאמו רחל, ילידת ראשון לציון, בת למשפחת ב"ק. כלבו הראשון, "אמיץ", למד לזהות את רעש מטוסי האויב במלחמת העצמאות עוד לפני שהופעלו האזעקות, וגרר את בני הבית אחריו לשוחה. יוסי, ילד בן עשר, הבין כבר אז כי אפשר לרתום את הכלבים לסיוע לבני האדם. בסוף שנות ה-60, לאחר שעסק באילוף כלבים, הוזמן לרתום את הידע שלו כדי להקים את מערך האבטחה של בסיסי יחידת המודיעין 848 (לימים 8200) ובהמשך של חיל המודיעין כולו – אשר התבסס על כלבים. בשנים הבאות הציב מאות כלבי שמירה ותקיפה בבסיסים בסיני, בגדה, לאורך גבול ירדן ובצפון.

יחידת עוקץ
חיילי עוקץצילום: דובר צה"ל
הנשיא ריבלין בחברת לוחמים וכלבים של יחידת עוקץ
הנשיא ריבלין במפגש עם לוחמי עוקץצילום: מארק ניימן / לע"מ

ההצלחה הגיעה גם לאוזניו של אריק שרון, אלוף פיקוד הדרום, שהזמין אותו לסייע בהתמודדות עם משימות שונות בימי מלחמת ההתשה. בביוגרפיה של לבוק מתואר כיצד שלח את אחד הכלבים לפזר הפגנה אלימה ברצועת עזה, כשהורה לו להתביית על האיש שהנהיג אותה, ולתקוף אותו בלבד. כך, לדבריו, נחסכה פגיעה מיותרת במפגינים רבים אחרים. בתחילת שנות ה-70  אימן לבוק כלב אחר לחדור ללבנון, לאתר שם תיק עם חומר סודי שסוכן של 504 נהג להשאיר בשטח, ולהכניסו לישראל. כך נחסך, לדבריו, סיכון מיותר מחיילים שנהגו לעשות זאת לפני כן.

אחרי אסון מעלות, ב-1974, שבו מחבלים השתלטו על בית ספר ולקחו תלמידים כבני ערובה, נולד בראשו הרעיון להקים יחידה ייעודית של לוחמים שיעבדו בשיתוף עם כלבים. "הכשל בחילוץ השבויים במעלות נבע מטעות של המפקדים והחיילים בזיהוי הקומה שבה התבצרו המחבלים", אמר לימים לבוק. לאחר האסון אמר לאלופי צה"ל, כי הוא משוכנע, שאם כלבים היו נכנסים ראשונים לבניין, הם היו יכולים לאתר מייד את המחבלים.

חיילי יחידת עוקץ בגבול רצועת עזה, ב-2016. הלוחמים מוחתמים לשירות של שמונה שנים
חיילי עוקץ ברצועת עזה, 2016צילום: אלכס ליבק
חייל ביחידת עוקץ
חייל ביחידת עוקץצילום: דובר צה"ל

תוך כמה חודשים הקים יחידת כלבים ללוחמה בטרור, ועמד בראשה במשך כשנה. לימים קיבלה את השם "עוקץ". ייעודה היה לאמן כלבים לתקיפת חוטפים בפיגועי מיקוח. לבוק ערך לכלבים מבחני כניסה, שבהם נבחנו אופיים, כישוריהם ומידת התאמתם למטרות שונות כמו תקיפה, גישוש, איתור עקבות וגילוי אמצעי לחימה. במסגרת האימונים נדרשו הכלבים ללמוד להתעלם מהסחות הדעת. לצורך כך נעזר לבוק בשירותם של חתולים, ברווזים ותרנגולות, שהוכנסו לבסיס.

נרי גרשון, מראשונות החיילות ביחידה, סיפרה לימים: "היינו קומץ חיילים. מפקדנו, יוסי לבוק, לקח אותנו לאמן את הכלבים בכל מבנה נטוש שהתאים לאימונים בכל רחבי הארץ...לימדנו את הכלבים לפרוץ יחד עם החיילים. המפקדים היו מאוד סקפטיים, אך יוסי היה עיקש כי האמין בכלבים. הוכחנו פעם אחר פעם באימונים, שהכלבים יכולים להשתלב. היינו יחידה מאוד קטנה ומאוד מגובשת, כמו משפחה, ויוסי היה האבא".

צעידת יחידת הכלבנים ב"יום הגנה", 1949
צעידת יחידת הכלבנים ב"יום הגנה", 1949צילום: דובר צה"ל

האירוע הראשון בו השתתפו כלבי היחידה, שהיתה אז עדיין סודית, היה חילוץ בני הערובה מהפיגוע במלון סבוי בתל אביב ב-1975. הלוחמים, שצוידו בכלבים, חילצו חמישה מבני הערובה, בהם כוכבה לוי, שנפטרה השנה. ואולם שמונה בני ערובה אחרים ושלושה לוחמים נהרגו. ב-1980 נחשפה היחידה לציבור בפעם הראשונה, בעקבות מבצע מוצלח בו השתתפה: חיסול המחבלים בפיגוע המיקוח בקיבוץ משגב עם.

אחרי שפרש מצה"ל הקים חברת שמירה, "סיירת לבוק", שבין היתר אבטחה את חוות שקמים של שרון. הכלבה של לבוק והכלב של שרון התחברו אף הם, והביאו לעולם גורים. ניסיון הרבעה דומה, בין הכלבה של לבוק לכלב של הרמטכ"ל חיים בר-לב, נכשל. בהמשך הקים גם מפעל מיגון ורשם פטנטים בתחום האבטחה, ובהם "תיק ג'יימס בונד נגד גניבות, שנותן מכת חשמל קלה לגנב ומשמיע קריאות 'גנב'", כדבריו.

אשתו, ניצה, העידה כי החיים במחיצתו אף פעם לא היו משעממים. כך, למשל, באחד הימים, בישל בבית איברי מין של שור, כאוכל לכלבים. "לפתע נשמע פיצוץ ומכסה הסיר עף לתקרה. התברר שאיברים אלה מתנפחים כשהם מתחממים, והם פרצו מהסיר", נכתב בספרו. לבוק, שגר בבת ים, נפטר השבוע. הוא היה נשוי לניצה לבית פסחוביץ. לשניים שלושה ילדים ונכדים.

מתעניינים בהיסטוריה? הצטרפו לקבוצה שלנו: "נקמת הארכיון" בפייסבוק

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ