הקורונה גובה גם את חייהם של ניצולי שואה

מעפיל מ"אקסודוס", "ילדת טהרן", פרטיזן מסלובקיה ויהודי שמצא מחסה בבודפשט בחסות הכתר השבדי. בישראל ובעולם מתים מהנגיף מי ששרדו את הנאצים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרוכמלניק עם בעלה
עופר אדרת
עופר אדרת

הצטרפו לקבוצת חובבי ההיסטוריה של "הארץ" בפייסבוק

מעפיל מ"אקסודוס", "ילדת טהרן", פרטיזן מסלובקיה ויהודי שמצא מחסה בבודפשט בחסות הכתר השבדי. נגיף הקורונה גובה את חייהם של ניצולי שואה, בארץ ובעולם. אחדים מהם היו בעלי שם ומנהיגים או אנשי ציבור מוכרים בקרב קהילותיהם.

הקורבן הישראלי הראשון של הנגיף, אריה אבן, תושב ירושלים, בן 88. הוא נולד ב-1932 בשם גיאורג שטיינר בבודפשט בירת הונגריה. במלחמת העולם השנייה מצא מקלט באחד הבתים עליהם פרשה הצירות השווייצית את חסותה ובהמשך קיבל הגנה מהשגרירות השבדית. בעדות שמסר ל"יד ושם" סיפר אבן כי התושייה של אמו הצילה את חייו. היא זו שהבריחה אותו ואת אחיו ממקום למקום עד שמצאו מקלט במרתף ושוחררו בידי הרוסים. אבן עלה לישראל ב–1949 ושירת כטכנאי מטוסים בחיל האוויר. לאחר שהכיר את אשתו לעתיד, יונה, נדד עמה ברחבי העולם בעקבות הקריירה שלה במשרד החוץ. הוא הותיר ארבעה ילדים, 18 נכדים ונין.

אריה ויונה אבן בחתונתםצילום: המשפחה

קורבן ישראלי נוסף של הקורונה היה משה אורנשטיין, אף הוא מירושלים. בן 87 במותו. הוא נולד ברומניה ב-1933 ונכנס לספרי ההיסטוריה כאחד המעפילים על האונייה "אקסודוס", אוניית הדגל של מבצע ההעפלה. אורנשטיין היה אחד מכ-4,500 היהודים, בהם ניצולי שואה רבים, שהפליגו עמה מצרפת לארץ בקיץ 1947, גורשו בידי הבריטים למחנות עקורים בגרמניה, וזכו לעלות לארץ רק בהמשך. אורנשטיין היה אב לשתי בנות, וסב לשבעה נכדים ולארבעה נינים.

בברלין נפטרה מקורונה בגיל 92 רוז'ה (רוזה) קרוכמלניק. היא נולדה ב-1928 כרוז'ה לרמן בעיירה טומשוב לובלסקי בפולין. במלחמת העולם השנייה נמלטה מהנאצים עם משפחתה. תחילה ללבוב, משם גורשו ב-1940 לסיביר ובהמשך הגיעו לטשקנט, שם אמה מתה מטיפוס ואחיה נרצח. במשך שלוש שנים עברה אלפי ק"מ עד שהגיעה עם "ילדי טהרן" - קבוצת ילדים יהודים פולנים, שנמלטו לארץ דרך תחנה באיראן - לארץ ישראל ב-1943. קרוכמלניק נקלטה תחילה בקיבוץ גבעת ברנר, אך ב-1951 שבה לאירופה - הפעם למינכן, שם הכירה את בעלה לעתיד. גם היא הותירה משפחה.

בלונדון מת הרב זאב ווילי שטרן, ניצול שואה בן 86. שטרן נולד בבודפשט ב-1935 וגורש עם משפחתו למחנה ברגן בלזן ב-1944. המשפחה שרדה את השואה והיגרה לניו יורק ב-1952, שם למד בישיבה-אוניברסיטה ובהמשך החל ללמוד משפטים בהרווארד. ב-1960, בעקבות נישואיו, עבר ללונדון, שם הקים מרכז יהודי לסטודנטים. ב-2010, בעקבות עסקיו בליטא, הקים מרכז יהודי גם בעיר קובנה, "המועדון היהודי", שסייע לסטודנטים ישראלים לשמור על זהותם היהודית.

אריה אבןצילום: באדיבות המשפחה

אברהם "רומי" כהן, בן 91, מת מקורונה בארה"ב. הוא נולד ב-1929 בברטיסלבה (היום בירת סלובקיה). ב-1942 הבריחו אותו הוריו להונגריה, טרם פלישת הנאצים, והוא למד בישיבה. אחרי הכיבוש הוא חזר למולדתו, הצטרף לפרטיזנים ולפי עדותו סייע בהצלת 56 משפחות יהודיות. הוא היה אז בן 16. אמו ואחיו נרצחו בשואה. ב-1950 היגר לאמריקה. תחילה בקנדה ובהמשך לברוקלין בארה"ב, שם עבד כקבלן בניין ובמקביל היה גם מוהל. בחודש ינואר האחרון נשא נאום לרגל יום השואה הבינלאומי בבית הנבחרים של ארה"ב.

ישראלים נוספים מבין 12 קורבנות הקורונה, ששמותיהם פורסמו, הם: דליה אדלסבורג, בת 76 מרמת גן, ספרנית במקצועה; שאול פרחי, בן 73 מחיפה, מהנדס חשמל; ואברהם ארושס בן 93 מבאר שבע.

יהודים רבים נוספים, גם כאלה שאינם ניצולי שואה, מתו מנגיף הקורונה ברחבי העולם. בין היתר, דווח על מותם של סיימן ומארי ברונשטיין, בני זוג בני 90 ו-83 ומארק אלן רספלר, רופא אורולוג חרדי, שלמד בישראל, בשנות ה-60 לחייו - שלושתם מברוקלין בניו יורק.

בלידס נפטר הרב יהודה יעקב רפסון, בגיל 73. רפסון, יליד העיר סנדרלנד, היה שליח חב"ד ודיין. בלונדון נפטרה מהנגיף פרידה פלדמן, בגיל 97. בפאריס גבה הקורונה את חייו של אנדרה טובול, בן 64, מנהל תיכון לבנות "בית חנה" המזוהה עם חב"ד. הוא נולד במרסיי ולמד מתמטיקה בטרם הפך לאיש חינוך משפיע. הוא הותיר אישה ותשעה ילדים.

אורנשטייןצילום: באדיבות המשפחה

באיטליה, אחת המדינות שנפגעו באופן הקשה ביותר מהקורונה, מת בגיל 79 מזכ"ל הקהילה היהודית במילאנו לשעבר, מיקלה שאמה. הוא נולד בקהיר במצרים ב-1941, למד הנדסה בלונדון ואחר כך במילנו, שם עמד בין 1993 ל-2007 בראש הקהילה היהודית. הוא הותיר אישה ושתי בנות. זק"א דיווחו גם כי קברו יהודי בן 88, אף הוא קורבן הנגיף, בבית העלמין היהודי ברצלונה.

הצטרפו לקבוצת חובבי ההיסטוריה של "הארץ" בפייסבוק

שטרןצילום: המשפחה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ