2020-1935 |

הממציא שחשב שמנהרה של חמאס היא גידול סרטני

ד"ר אברהם סוחמי, מייסד אלסינט, כונה "המוח האנושי שמאחורי המוח האלקטרוני". בשנות ה-70 תיכנן את ראשוני מכשירי ה-CT וה-MRI. בעשורים האחרונים רתם את מרצו למאבק בגידולים ובמנהרות טרור

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברהם סוחמי בפס הייצור של ה-CT.
עופר אדרת
עופר אדרת

"המוח האנושי שמאחורי המוח האלקטרוני", כך תואר אברהם סוחמי באחת מכתבות הפרופיל המפרגנות שפורסמו עליו בעיתונות. היה זה ב–1980, לפני 40 שנה, וסוחמי היה אז בשיאו. "אבי תחום המכשור הרפואי בישראל" ו"המיליונר הישראלי הראשון מתעשיית ההייטק", כך כונה מי שייסד את חברת "אלסינט" ועמד מאחורי סיפור ההצלחה שלה.

חמש שנים לאחר מכן התחלפה ההערצה בביקורת, כשאלסינט סבלה מהפסדים, והרשות לניירות ערך פתחה בחקירה נגדה. סוחמי התפטר וחרף ביטחונו בחפותו, היגר לארצות הברית מחשש שייעצר. בעשור האחרון חזר לכותרות בארץ, כשניסה לעניין את צה"ל בהמצאה בתחום איתור מנהרות הטרור, אך לבסוף יישם אותה לגילוי מוקדם של סרטן השד.

סוחמי נולד באיזמיר שבטורקיה ב–1935, להורים בני הקהילה היהודית הספרדית בעיר. במלחמת העולם השנייה עברה המשפחה לאיסטנבול שם פתח אביו עסק למסחר בעורות. סוחמי עלה לארץ בגפו בגיל 14 עם עליית הנוער, וכעבור שנה, ב–1951, הצטרפו הוריו. המשפחה השתכנה בשכונת שפירא בדרום תל אביב, שם הפסיד אביו את כספו, שאותו השקיע בהקמת חנות מכולת בתקופת הצנע. בהמשך התפרנס האב מחנות נעליים ברחוב סלמה, שבה עבד עד מותו.

לאחר שירותו הצבאי למד סוחמי פיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. למימון לימודיו עבד בבניין, בסבלות, בשמירה ובהדרכת תיירים. את התואר השלישי בפיזיקה גרעינית הוא עשה בטכניון. "כבר שם התבלט כסטודנט יוצא דופן, שלפעמים 'עושה צרות' למרצים שלו", נכתב עליו לימים ב"מעריב". יום אחד, כך סופר, ביקש מהנהלת המוסד לקבל פלוטוניום. "אני צריך כמות קטנה בשביל ניסויים", הסביר לפרופסורים פעורי הפה. כשלא קיבל את מבוקשו פנה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה, והצליח.

ב–1969, ללא ניסיון בניהול או בשיווק, הקים סוחמי, בתמיכה כספית של עוזיה גליל ודן טולקובסקי, את חברת "אלסינט", שהתמחתה במכשור רפואי. "בפיתוח וייצור טומוגרף עוסקים בחברות כמו ג'נרל אלקטריק, סימנס וטושיבה כמאה מומחים. החלטתי להעמיד כנגד ענקי הטכנולוגיה הללו מאה איש שלנו", הוא אמר אז.

לאורך השנים פיתחה אלסינט מצלמות גרעיניות, מכשירי CT ו־MRI, ונעשתה לחברה מובילה בתחום ההדמיה הרפואית ולסיפור הצלחה של תעשיית ההייטק הישראלית. סוחמי, מנהל כריזמטי ויזם בנשמתו, הצליח להפוך את אלסינט לחברה הישראלית הראשונה שהונפקה בבורסה של ניו יורק.

ואולם, ב–1985 התהפכו היוצרות. אלסינט סבלה הפסדים ומניותיה איבדו מערכן. הרשות לניירות ערך פתחה בחקירה בחשד לדיווחים כוזבים, וסוחמי עזב לעמק הסיליקון בארה"ב. בעצת עורך דינו נמנע מלחזור לארץ מחשש שייעצר. הוא נותר שנים רבות מעבר לאוקיאנוס, המשיך ביזמות הייטק ותקשורת מחשבים, והותיר בישראל אלפי יזמים שלהם סלל את הדרך.

בעשורים האחרונים פיתח סוחמי טכנולוגיית הדמיה חדשה, שעשויה היתה, לדבריו, לתת פתרון לבעיית איתור מנהרות טרור. בכתבה של איתי לנדסברג נבו, ששודרה בערוץ 1 במלאת שנה למבצע "צוק איתן", נטען כי לו יושמה הצעתו היו נחסכים חייהם של עשרות חיילים שנהרגו בלוחמת המנהרות. ואולם, המגעים מול רשויות הביטחון לא צלחו לבסוף — לטענת סוחמי בשל בעיות ביורוקרטיה ותקציב.

סוחמי, ששב לארץ ב–2010, לא הרים ידיים, ופנה ליישם את הטכנולוגיה בתחום אחר — גילוי מוקדם של סרטן השד. "מנהרה של חמאס זה כמו גידול סרטני", אמר והסביר: "זה אותו רעיון בעצם, זו אותה מתמטיקה, רק הבדל של גודל. המנהרה שונה מהסביבה שלה וגידול שונה מהסביבה שלו". הוא רתם לנושא את בית החולים רמב"ם בחיפה. בראיון ל"גלובס" אמר סוחמי לפני כמה שנים: "אמרו לי כי אם זה יעבוד, אולי אקבל פרס נובל סוף־סוף".

הוא רשם עשרות פטנטים ומשפחתו סיפרה, כי בימיו האחרונים עסק בדרכים שונות להתמודד עם הקורונה. הוא מת בחודש מאי והותיר אחריו את אשתו רחל, שלושה ילדים ושני נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ