מנערי דונרה

ד"ר פרד (פרדי) וקס, פסיכולוג, 1914-2012

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

"תולדות חייו של ד"ר וקס הם פיסת היסטוריה יקית, ארץ ישראלית וציונית", אומרת דבורה הברפלד, מנהלת ארגון יוצאי מרכז אירופה.

פרד נולד בברלין ב-1914, חודשיים לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה, שבה לחם אביו כחייל בצבא הגרמני. ב-1932 סיים את התיכון והחל בהתמחות במשרדי קונצרן "שוקן" - רשת חנויות הכלבו הראשונה בגרמניה, בבעלות זלמן שוקן, שלימים הקים את הוצאת "שוקן" ורכש עבור בנו את עיתון "הארץ". בראש המחלקה שבה התמחה פרד עמד זיגפריד מוזס, לימים מבקר המדינה הראשון.

לאחר עליית הנאצים לשלטון נשלח על ידי תנועת "החלוץ" להכשרה ביוגוסלוויה, לקראת עלייה לארץ ישראל. שם הוא הכיר את אדית, אשתו לעתיד. אדית קיבלה משלטונות המנדט סרטיפיקט לפלסטינה תמורת סכום כסף גדול ששילמו הוריה. הוריו של פרד, מנגד, ביקשו שילמד מקצוע לפני עלייתו. הוא הקשיב לעצתם ונרשם ללימודי חקלאות בפירנצה, שם התמחה בפרדסנות. בסוף השנה השנייה ללימודיו עלה מוסוליני לשלטון, והיהודים הורחקו מהאוניברסיטאות.

גם הפעם נדד בשליחות "החלוץ". היעד היה אנגליה, שם סייע בהכשרה חקלאית לפליטים. אחרי שנה החלו הגרמנים להפציץ את לונדון. פרד, כמו יתר הזרים הגרמנים, הושם במעצר. בספטמבר 1940, הועלו 1,400 מהם, ופרד בתוכם, על האונייה "דונרה" שהפליגה לאוסטרליה, במסע שנמשך חודשיים. לימים נקראה החבורה "נערי דונרה". באוסטרליה הושמו במחנה עצורים במדבר.

לקראת סוף המלחמה שבו רבים מנערי דונרה לבריטניה. כאלף נשארו באוסטרליה. פרד החליט לעלות עם כמה חברים לארץ ישראל. באפריל 1942, לאחר מסע מפרך דרך המזרח הרחוק, הוא הגיע לתעלת סואץ באונייה, ומשם המשיך ברכבת דרך קנטרה ואל עריש עד לתחנת הרכבת בתל אביב - שם חיכתה לו אדית. בהמשך נישאו ועברו לחיפה.

לא חלף זמן רב, ופרד שוב היה בדרכים. הפעם בשירות הצבא הבריטי שנלחם בגרמנים. הוא התגייס לצי ונשלח לאלכסנדריה. לאחר מכן מונה למש"ק אפסנאות בחיפה. אחרי 1948 נמנה עם מאה החיילים הראשונים בחיל הים של ישראל. ב-1950 פיקד על מבצע "מעברות", שסייע לעולים ששכנו באוהלים ופחונים להתמודד עם פגעי מזג האוויר.

בהמשך החליט להגשים חלום ישן, ויצא לשווייץ ללימודי פסיכולוגיה. עם שובו לארץ עבד 30 שנים במקצוע, והתמחה בייעוץ חינוכי ומקצועי. בשנותיו האחרונות היה עורך הירחון "היים אקספרס", עיתון מקומי של בתי ההורים השייכים לארגון היקים בחיפה שיצא לאור בעברית ובגרמנית. עד גיל 97 השתתף בישיבות המערכת.

פרד נפטר שלושה חודשים אחרי יום הולדתו ה-98, שאותו חגג בחיק משפחתו. לפני שש שנים הלכה לעולמה רעייתו, לאחר זוגיות בת 72 שנים. בתו, אילנה, נפטרה לפני ארבע שנים. הוא הותיר אחריו בן, חמישה נכדים ועשרה נינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ