מת "צייד הטנקים" רון פלר, גיבור ישראל

פלר שנפטר בגיל 84, זחל במלחמת העצמאות לאור יום לעבר טנק מצרי, ותחת אש כבדה ירה עליו. אחרי המלחמה פיתח פטנטים שעשו מהפכה בחקלאות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

כ-13 שנים לאחר מלחמת העצמאות, נשאל רון פלר אם אות הגבורה שקיבל השפיע על חייו. “אינני חושב כך. בכלל לא. לעזרה לא נזקקתי, כבוד מיוחד לא חיפשתי, התעודה תלויה על הקיר. בני רמי שאל פעם את אמא שלו אם האורחים לא יברחו מהבית כשיתברר להם שאבא גיבור”, אמר בצניעות בראיון ל"מעריב". בהמשך תיקן: “ייתכן שאות הגבורה עזר לי בכל זאת פעם אחת: ייתכן שעשה רושם על בחורה צעירה והיא הסכימה להתחתן איתי”.

פלר, יליד תל אביב, גיבור ישראל ופרופסור להנדסה חקלאית, נפטר בשבוע שעבר בגיל 84. הוא זכה להיות בין 12 מקבלי אות הגבורה במלחמת העצמאות – אות ההצטיינות הנעלה ביותר שקיים בצה"ל. על התעודה שלו חתמו הנשיא הראשון חיים ויצמן וראש הממשלה דוד בן גוריון.

ב-19 ביולי 1948, שעות ספורות לפני שההפוגה השנייה נכנסה לתוקפה, נשלח גדוד 53 של חטיבת גבעתי למשימה. הפקודה שקיבלו היתה לכבוש כמה כפרים ערביים לפני הפסקת הקרבות, כדי שישמשו בסיס לפריצה לנגב. הכוח, שנעזר בגדוד של חיל שיריון בפיקודו של משה דיין, כבש את הכפר כרתיה, ונשאר לשמור עליו. הם היו 50 איש בלבד, ללא נשק כבד.

המצרים פתחו מייד בהתקפת נגד. "באותה שעה החל סמל רון פלר להתקדם בזחילה, לאור היום, מהגיזרה הצפונית השקטה לעבר הטנקים של האויב. בהגיעו, לאחר 35 דקות, לטווח של 50 מטר מהם, הפעיל את ה"פיאט" שבידו. לאחר הירייה הראשונה, החלו שני הטנקים לכסות אותו באש. אף-על-פי-כן דרך שנית את ה"פיאט", כיוון אותו ופגע בטנק והוציאו מכלל פעולה. הטנק השני נמלט. פעולה אמיצה זו שברה את התקפת האויב באותו יום", נכתב בהסבר ל"אות הגבורה" שקיבל פלר על חלקו בסיום ההתקפה המצרית.

רון פלר

אחרי המלחמה למד הנדסת מכונות בטכניון והחל לעבוד בפקולטה להנדסה חקלאית שנוסדה שם. פלר העביר את הקורס הראשון במיכון חקלאי, יחד עם מומחה מהאו"ם שנשלח לסייע לישראל. ב-1955, עם הקמת המכון לציוד חקלאי, התמנה לסגנו וסייע בבחירת המכונות המתאימות לתנאי החקלאות בארץ. בהמשך עבר למרכז וולקני בבית דגן.

במהלך הקריירה המדעית שלו רשם 12 פטנטים, שזיכו אותו בשבעה פרסי ממציאים. בין היתר, המציא שיטה ומיכון להפרדת רגבי-אדמה ואבנים מתפוחי אדמה, מבלי לגרום נזק לתפוחים. לאחר צאתו לגמלאות, ב-1993, הקים באוסטרליה מעבדה לטיפול בתוצרת חקלאית. המחקר שערך שם הביא לשיפור באיכות הצימוקים.

פלר הובא למנוחות ביום שישי האחרון בחלקה הצבאית בבית העלמין בקרית שאול. הוא הותיר אחריו את אלמנתו, חביבה, שלושה ילדים ו-17 נכדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ