עופר אדרת
עופר אדרת

כשהיה תלמיד בכיתה ט' בגימנסיה הרצליה בתל אביב גויס שרון לב טוב להגן על המולדת. תחילה, במסגרת הגדנ"ע, הוא הוכשר באימוני נשק ושדאות "במטרה להגן על היישוב העברי, על המפעל הציוני ועל הכבוד העברי" כדבריו. עם סיום לימודיו, ב-1946, התגייס לפלמ"ח.

את זיכרונותיו מימיו הראשונים בפלמ"ח סיפר בראיון למרים בורג, שפורסם בשנה שעברה בעיתון גמלאי הרצליה. "הועברנו לקיבוץ נען, שם התגוררנו באוהלים ועבדנו בכל ענפי המשק. משם הועברנו לקיבוץ עין השופט, שאליו הלכנו במסע רגלי במשך שלושה ימים. כשהגענו התברר שאוהלים לא היו ונאלצנו לישון ברפת הקיבוצית. אך איך אמרו בפלמ"ח – 'מקור - מתים, מסירחון – לא'. עשינו עבודה זהה לזו של חברי המשק, והאימונים הצבאיים היו מעטים יחסית לעומת עבודת הכפיים. גולת הכותרת היו מסעות ניווט ליליים וזכור לי מסע פלוגתי שנערך בפסח 1947 לאזור ים המלח, מצדה והמכתשים, שנמשך עשרה ימים, עם משמעת מים נוקשה וטעויות בניווטים".

אחרי ההכשרה והאימונים החל להשתתף בפעולות שונות. "נתבקשנו לקחת חלק באירועים שונים שהיו ביישוב עם הארגונים הפורשים - לח'י ואצ'ל - ובהגנה על דרכים שהיו מאוימות על ידי הערבים. בשל המחסור באספקה סדירה של אוכל, 'נאלצו' הלוחמים הצעירים להשביע רעבונם בדרכים יצירתיות מאוד. פירות ממטעים, בשר מלולים ועוד כהנה וכהנה צורות שונות. לא פעם נענשנו על כך וכמעט סולקתי מהפלמ'ח, אבל בסופו של דבר הוחזרתי כדי להילחם", סיפר.

הוא שירת ב"גדוד הרביעי", גדוד המטה של הפלמ"ח, שהורכב מהיחידות המיוחדות, ואחר כך בחטיבת הראל. אחת הפעולות בהן השתתף היתה הורדת המעפילים מהאונייה "שבתאי לוז'ינסקי" בחוף ניצנים במארס 1947. “צויידתי באקדח זעיר עם שלושה כדורים. עם שחר הגיעה הספינה ועלתה על שירטון. אנשי הפל-ים מתחו חבל מהספינה לחוף והחלו להעביר את המעפילים בסירות גומי, תוך אחיזה בחבל. כשהיום החל להאיר הוקף המקום באנשי צבא בריטיים ולמקום החלו לזרום קבוצות גדולות של מתיישבים כדי להתערבב עם המעפילים וכדי להקשות על זיהויים", סיפר.

"קיבלנו הוראה להתחמק מהבריטים ותוך הסתתרות בדיונות הגענו לכביש, תפסנו טרמפ עם מונית מעזה, שהיו בה ערבים עם שבריות. אבל אנחנו נרדמנו עד שהגענו ליפו. כשהגענו ל'עין השופט' נמסר לנו כי הפסדנו נסיעה חינם בספינה של הבריטים לקפריסין", הוסיף בהומור.

לצד זאת, הוא השתתף בפשיטה על רמלה ובפשיטה על מחסן הנשק בתל ליטוינסקי, בקרבות הדרך לירושלים, במבצע "חורב", בפשיטה על ג'בע, בקרב על "משלט החסימה" בכביש רפיח-אל-עריש ובפירוק הנשק מגדוד האצ"ל בפרשת אלטלנה. בשירותו בחטיבת הראל הוא נפצע קשה בקרב במנזר "סן סימון" בקטמון, אך חזר להילחם פחות משבוע לאחר מכן.

הכושי עשה את שלו

עם פירוק הפלמ"ח התמלא כעס. “הרגשנו כי 'הכושי עשה את שלו - הכושי יכול ללכת'. התמרמרנו וסירבנו לקבל את הפירוק. אבל לימים הבנו שההחלטה נכונה. פוזרנו ביחידות סדירות אך היה לנו מאד קשה לקבל את המשטר הצבאי שהונהג בצה'ל", סיפר. בהמשך, בצה"ל, הוא השתתף במבצע "קדש", במלחמת ששת הימים, ובמלחמת יום הכיפורים.

משפחתו של לב טוב באה ממחוז קייב באוקראינה. סבו מצד אביו, פתחיה לב טוב, עלה
ב-1909 עם משפחתו לארץ ישראל. בארץ הוא היה מורה ומחנך, וניהל את בית הספר העממי הראשון בהרצליה, שהעניקה לו אזרחות כבוד. "מבין המורים הצעירים של העליה השניה, אשר ראו בעבודת ההוראה יעוד לאומי ונתנו את ידם ולבם לייסוד תנועת העבודה בארץ", נכתב עליו בעיתון "דבר" עם מותו.

גם לב טוב הנכד בחר בחייו המקצועיים להיות מורה. תחילה, מ-1951, היה מורה לחינוך גופני בתיכון "הראשונים" בהרצליה. 20 שנה לאחר מכן השלים תואר בהיסטוריה כללית ובתנ"ך והיה מורה להיסטוריה עד שנת 2000.

הוא הותיר אחריו את אשתו עליזה, אף היא לוחמת פלמ"ח, שני ילדים וחמישה נכדים. אחיו הוא פרופ' אהרן לב טוב, ראש המחלקה לנוירוביולוגיה רפואית באוניברסיטה העברית.

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

מפקדות טנקים בבסיס שיזפון, ב– 2018. הפיילוט לשילוב טנקיסטיות נערך פעמיים, ונמרח על פני קרוב לארבע שנים

החלטת צה"ל לפתוח את 669 לנשים היא צעד מזערי בדרך לשוויון

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"