הנערה הייקית המופלאה שנישאה למפקד הפלמ"ח

רות אלון, אלמנתו של שר החוץ, מתה החודש, 36 שנים אחריו. הם הכירו ב-1937 בגינוסר. הוא היה צבר יפה בלורית, היא - עולה חדשה מגרמניה. אחרי השואה חזרה למולדתה והעלתה ילדים ניצולים לקיבוץ

רות ויגאל אלון
רות ויגאל אלוןצילום: באדיבות ניצה קפלן
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

על שולחן הכתיבה של יגאל אלון, שמת ב-1980 מהתקף לב בגיל 62, נותרו שישה דפים בכתב ידו. הם היו אמורים להיות המשכו של ספרו, "בית אבי", שיצא לאור כמה שנים לפני כן. אלון תיאר בהם את עלייתו לקיבוץ גינוסר שנוסד ב-1937 על שפת הכנרת. "כשהגעתי למקום בו חברי גינוסר ישבו, היו במקום שלוש קבוצות צעירים. המייסדים - חניכי הנוער העובד ובן שמן, ושתי קבוצות מהעלייה הגרמנית. אחת התחנכה באשדות והשנייה בתל-יוסף. בין התל יוספים הייתה נערה מופלאה אשר עוד ידובר בה הרבה".

רות אלוןצילום: ארכיון גינוסר

הנערה המופלאה היתה לימים אשתו, רות אלון. החודש היא מתה בגיל 97 - 36 שנה אחרי מותו. רות נולדה בגרמניה ב-1919 לרגינה ואפרים אפיסדרוף, אחות לשלוש אחיות. בביתה דיברו גרמנית וגדלו על ברכי התרבות הגרמנית. כשהיתה בת עשר עברה המשפחה לברלין, שם למדה בבית ספר נוצרי לבנות, ובימי ראשון למדה תנ"ך ועברית.

בהשפעת שליחים מארץ ישראל, שהלהיבו אותה בסיפורים על הארץ המובטחת, הצטרפה רות לתנועת הנוער הציוני "הבונים". בהמשך אביה מת ממחלה. ב-1934, כשהיתה בת 15, אמה שלחה אותה ואת אחיותיה לארץ ישראל עם עליית הנוער, ותיכננה להצטרף אליהן בהמשך, אך לא הספיקה ונרצחה בשואה.

משפחת אלוןצילום: אוצר תמונות הפלמ"ח

רות עברה הכשרה בקיבוץ תל יוסף, משם הגיעה למגדל וב-1937 הייתה ממייסדי קיבוץ גינוסר. שם היא הכירה את יגאל אלון, בן מושב מסחה (כפר תבור), שהצטרף לקיבוץ עם חבריו מבית הספר "כדורי". ב-1939 הם נישאו.

אלון היה צבר מיפי הבלורית והתואר. גם רות זכורה בשל היופי שלה, אך היתה ייקית, "לא משלנו", כפי שזכרה נוגה גורוביץ', בתה של חברתה הטובה. לדבריה, רות היתה "לגמרי שונה ומשמרת את השונות שלה. ויחד עם זאת חברת קיבוץ נאמנה. כל כך נאמנה שלא תסור מהדרך ותקפיד על כל מצוה של הקיבוץ, קלה כבחמורה".

משפחת אלוןצילום: אוצר תמונות הפלמ"ח

אלון בחר בקריירה צבאית וציבורית ולימים היה מפקד הפלמ"ח, מפקד חזית הדרום במלחמת העצמאות, שר העבודה, העלייה והקליטה, החינוך, החוץ וסגן ראש הממשלה. עם זאת, פוליטיקאים ואנשי צבא אחרים דחקו אותו מהיכל התהילה. "ליגאל היתה אמונה עמוקה בדמוקרטיה ובאתיקה בפוליטיקה. הוא היה מודע לכך שייתכן שאין לו מרפקים והוא לא היה מסוגל גם לפגוע בחברים", אמרה רות בראיון ל"הארץ" ב-1985.

רות ויגאל אלוןצילום: ארכיון תמונות הפלמ"ח

בהתחלה עבדה ברפת ובגן הירק. ב-1946 יצאה לשליחות לסיוע לילדים ניצולי שואה בגרמניה. היא לימדה אותם עברית וסיפרה להם על ארץ ישראל, יצאה איתם לטייל ושרה להם שירים, ולבסוף שלחה אותם לארץ. "יגאל, אני מבקשת שתדבר עם מזכירות גינוסר שיעשו כל מאמץ לקלוט את הילדים הללו בהגיעם ארצה", כתבה לבעלה מהשליחות.

רות היתה מיוזמי ומקימי בית הארחה "נוף גינוסר", ועבדה שנים רבות בקבלה. עם מינויו של יגאל בעלה לתפקידיו הבכירים, היתה יד ימינו ועזרה לו רבות בתפקידיו השונים. "היא היתה מושקעת בו מאוד, והכירה את כל התחומים שעסק בהם. ראית שהוא מקשיב ומאזין לה", אמר יוסי קוצ'יק, איש עסקים ויו"ר בית יגאל אלון, שהיה עוזרו של אלון בשנותיו האחרונות ולימים מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

רות ויגאל אלוןצילום: ארכיון תמונות הפלמ"ח

אחרי מותו של יגאל רות טיפלה בעיזבונו ובהנצחתו. טרגדיה נוספת שפקדה אותה היתה מותו ממחלה של בנם, יפתח, שהיה צייר ומאייר, ומת ב-1999 כשהיה בן 52. רות הותירה את בנותיה נורית וגוני ונכדים.

משפחת אלוןצילום: אוצר תמונות הפלמ"ח

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

שחקני ריאל עם הגביע, אמש בצרפת. זכייה 14 בליגת האלופות של מועדון הפאר הספרדי

"רציתי לקבל קצת כבוד ליד השם שלי": קורטואה חגג משחק מושלם

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב