עופר אדרת
עופר אדרת

בתקופה שקדמה לפרוץ מלחמת יום כיפור העריך זיזי (זוסיה) קניאז'ר, ששימש אז כראש הענף הירדני באמ"ן מחקר, כי פני מצרים וסוריה למלחמה. עד הרגע האחרון שב והתריע על כך בפני הממונים עליו, אך בכירי החיל התעלמו ממנו. "הוא טען כי הסימנים מעידים על מלחמה, אבל הבכירים איימו עליו שאם ימשיך ככה לא יקודם", סיפר עמיתו לחייל, תא"ל במיל' עמוס גלבוע, שעשור לאחר מכן מונה לראש חטיבת המחקר.

מאיר ודיין בביקור בחזית הגולן במלחמת יום הכיפורים. היתה מוכנה לשקול רק פשרות שהצד השני דחהצילום: רויטרס

יום גורלי בחייו של קניאז'ר אירע ב-25 בספטמבר 1973,כשחוסיין מלך ירדן בא לפגוש את ראשת הממשלה, גולדה מאיר, במתקן של המוסד בתל אביב, ולהתריע מפני המלחמה הצפויה. קניאז'ר נשלח לעקוב אחר המפגש מחדר צדדי מאחורי הקלעים, ולתעד אותו. כארבע שעות נמשכה הפגישה הזו, אשר תוכנה המלא לא פורסם מעולם. קניאז'ר סיפר לימים, שחוסיין דיווח לגולדה, כי צבא סוריה ערוך בפריסה התקפית, אשר תהיה מתואמת עם מתקפה מצרית.

בתום הפגישה קניאז'ר טילפן למפקדו, ראש המחקר דאז, אריה שלו, העביר לו את ההתרעה על המתקפה הצפויה, והוסיף: "פרטים נוספים אתן לך מחר בבוקר". אחר כך צלצל גם לאביעזר יערי, ראש ענף סוריה באמ"ן מחקר, ואמר לו: "צבא סוריה ערוך למתקפה לכיבוש רמת הגולן".

קניאז'רצילום: המשפחה

"זיזי החליט, על דעת עצמו, לחרוג מכללי הסודיות, ובהעריכו את חשיבות הדברים באותה עת, התקשר ודיווח על מה ששמע", כתב אלוף במיל' שלמה גזית, ראש אמ"ן אחרי מלחמת יום כיפור, במכתב התנחומים ששלח למשפחתו של קניאז'ר.

קניאז'ר טען שהוא היה קצין המודיעין היחיד שהאזין בקשב לכל תוכנה של השיחה בין מאיר וחוסיין, ולכן הופתע כשלא הוזמן לדיונים שהתקיימו אודותיה למחרת אצל שר הביטחון משה דיין והרמטכ"ל דוד אלעזר. "הבעיה היתה שאף אחד מהמשתתפים בדיון לא עקב אחר השיחה. היחיד שעשה זאת - עבדכם הנאמן - לא הוזמן לאף דיון", אמר בהרצאה שנשא בפני קציני מודיעין.

במקום זאת הוא ננזף בידי מפקדו, אריה שלו, על חריגה מכללי ביטחון השדה. "הרמתי את הקול, הוא הרים את הקול. הוא צעק עלי, צעקתי עליו חזרה, העלבתי אותו. אמרתי לו, שצבא מצרים וצבא סוריה הולכים לתקוף, וזה לא מעניין אותי אם טילפנתי גם ליערי", אמר. "כעבור שבוע ידעו כולם שראוי היה לצל"ש", הוסיף גזית.

ב-6 באוקטובר בשעת בוקר מוקדמת התקיים דיון מיוחד בלשכת ראש אמ"ן, אלי זעירא. קניאז'ר סיפר, כי הקצינים הבכירים נשאלו בזה אחר זה אם תהיה או לא תהיה מלחמה היום, והשיבו בשלילה. "ואז, בשיא חוצפתי, אני מתרומם מהספסל, ואומר: 'היום מלחמה'", סיפר. בהמשך, כשהדיון עבר ללשכת ראש המחקר, "התחילו צעקות", לדברי קניאז'ר. "אמרתי לו שהוא לא מבין שום דבר, ושיש מלחמה", אמר. כמה שעות לאחר מכן קניאז'ר ירד לבור בהפגנתיות עם הענף שלו. יתר הענפים, לדבריו, הצטרפו רק אחרי שנשמעה האזעקה.

מייד עם פרוץ המלחמה הועבר קניאז'ר לעמוד בראש הענף המצרי באמ"ן מחקר - מהלך אשר שיקף הכרה בצדקתו. לימים סיפר, כי עבד ישירות מול הרמטכ"ל ולא דרך מפקדיו באגף המודיעין. לאחר המלחמה לא זומן להעיד בפני ועדת אגרנט. "הם היו יכולים לשמוע ממני הרבה מאוד דברים. זו תעלומה. אין לי לזה הסבר", אמר לימים. "הקלו בו ראש", אומר גלבוע. "הוא צלצל בכל הפעמונים. הוא אמר להם, ח'ברה, עומדת להיות מלחמה, אבל קיבל על הראש. הטיחו בו שהוא 'אלרמיסט'", אומרת תמי קניאז'ר, אלמנתו.

עד יומו האחרון ליוותה את קניאז'ר, שכונה זיזי בפי כל, תחושת החמצה ומרירות. "זה 'אכל' אותו כל ימיו. הייתי שומע אותו זועק במעין שברון לב, 'למה, למה לא הזמינו אותי, את זה שהיה שם'", אמר גלבוע. "מלחמת יום הכיפורים היתה החוויה המכוננת והצורבת שלו. כל ימיו לא הפסיק לדבר עליה בפרטי פרטים", הוסיף.

"הוא ראה את המחדל מתהווה", אומרת תמי קניאז'ר. לדבריה, באחד הימים סיפר לה על דיון בו נפרש בפני הקצינים תצלום אוויר בו ניתן היה לראות היערכות התקפית. "ראו שם טנקים ותותחים, וזיזי שאל את עמיתיו: 'הטנקים מנייר? התותחים מקרטון?, אבל הם לא רצו לראות ולא רצו לשמוע אפילו את הדברים הפשוטים", היא מוסיפה.

"זה בער בעצמותיו מה שקרה שם. ערב המלחמה הוא אמר לי, 'תמי תכיני קצת מצרכים, תשמעי לי, עומדת להיות מלחמה'. כל הזמן הוא טען את זה, אבל לא הקשיבו לו", הוסיפה.

קניאז'ר נולד ב-1938 בקריית חיים למשפחה שעלתה לארץ ממזרח אירופה. את שירותו הצבאי החל בנח"ל ובהמשך עבר למודיעין. מ-1964 שירת באמ"ן מחקר. תחילה בענף ירדן ואחר כך בענף המצרי. לפני מלחמת ששת הימים גלבוע פגש אותו שם "ספון ליד שולחן קטן מלא ערמת ניירות", כדבריו. כששאל אותו "מה זה", השיב לו קניאז'ר: "זה סודי, רק אני מטפל בזה". לדברי גלבוע, "עברו ימים ולמדתי: זה היה החומר המיוחד שתרם כה רבות לניצחון במלחמת ששת הימים. זיזי שלט בו כשלוט האומן במכחול שלו".

לאחר מלחמת יום כיפור שירת כקצין המודיעין (קמ"ן) של פיקוד המרכז וב-1985 השתחרר מצה"ל בדרגת אל"מ. אחר כך עבד בחטיבה הביטחונית של משרד מבקר המדינה ובמשך שנים רבות הרצה בקורסים צבאיים ובימי עיון על מחדל יום כיפור. קניאז'ר, תושב רמת השרון, מת לפני חודש והותיר אחריו את אשתו תמי, שני ילדים וארבעה נכדים.

כתבות מומלצות

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ