המשימה: להפיל את המטבע האנגלי |

בגיל 99: מת ניצול השואה שזייף שטרות עבור הנאצים

אדולף בורגר (2016-1917) נשלח לאושוויץ משום שזייף מסמכים שהצילו את נרדפי המשטר הנאצי. אבל במקום לרצוח אותו, הנאצים השתמשו בכישרון שלו לטובת מבצע זיוף הכסף הגדול בהיסטוריה האנושית. "זכיתי בחופשה מהמוות", אמר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדולף בורגר. "נדמה היה לי כאילו עליתי מהגיהנום היישר לשמיים"
אדולף בורגר. "נדמה היה לי כאילו עליתי מהגיהנום היישר לשמיים"צילום: AP
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1942 עצר הגסטאפו את אדולף בורגר, יהודי וקומוניסט בן 25, שעסק בזיוף תעודות ומסמכים, בהם תעודות הטבלה, שהצילו את חייהם של יהודים ומתנגדי משטר אחרים. באושוויץ, לשם נשלח עם אשתו, גיזלה, שנרצחה בתאי הגזים, הוא הצליח לשרוד כשנה וחצי. ואז, באחד מימי חודש מרץ 1944, הקריאה מערכת הכריזה כמה מספרי אסירים, אשר נדרשו להתייצב אצל מפקד המחנה.

אחד מהם, 64401, היה שייך לבורגר. "אתה נוסע לברלין, מר בורגר", אמר לו, לדבריו, מפקד המחנה הנודע לשמצה, רודולף הס. "דרושים לנו אנשי מקצוע כמוך. אתם תעבדו שם בתנאים נוחים ויהיה לך טוב". בורגר, מופתע מהתואר "מר", שהפך אותו באחת ממספר לבן אדם, התקשה להאמין למשמע אוזניו. "נדמה היה לי כאילו עליתי מהגיהנום היישר לשמיים", אמר.

ברנהרד קריגר, האחראי על מבצע הזיוףצילום: ציבורי

הרכבת עליה הועלה בהמשך לקחה אותו לברלין, משם הועבר למחנה הריכוז זקסנהאוזן הסמוך. אחרי שנכנס בשעריו, הוא הובל למתחם מבודד בתוך המחנה. "מחנה בתוך מחנה", כפי שתיאר. "כלוב מבודד, מוקף תיל, שהאסירים האחרים לא יוכלו להביט פנימה".

רק אז הבין בורגר מדוע זכה להיחלץ מגורלם המר של חבריו שנותרו באושוויץ-בירקנאו. המקצוע שלו, טיפוגרף, שהביא תחילה למעצרו באושוויץ, היה כעת הגורם שהציל את חייו. הנאצים היו זקוקים לבעלי מקצוע כמוהו, שיודעים לזייף מסמכים.

במחנה זקסנהאוזן פעל בית מלאכה סודי לזיוף שטרות, שאמור היה להוציא לפועל את מבצע זיוף הכספים הגדול בהיסטוריה. פעילותו היתה חלק ממזימה שהגו הנאצים, להצפת אנגליה בכסף מזויף כדי להפיל את המטבע האנגלי. בורגר, שעסק בזיוף מסמכים כשפעל במחתרת האנטי-נאצית בסלובקיה, היה אחד העובדים המתאימים למפעל הזה.

שטר אנגלי שזויף במפעל הנאציצילום: ציבורי

בורגר נדהם למצוא שם ציוד טכני מושלם, שכלל את המכונות החדישות ביותר, מחלקה להדפסות אור, מעבדת צילום, מחלקת לעבודות ריטוש, כריכייה לספרים, סדר דפוס, בית מלאכה לגילוף וחדר בקרה לשטרות מזויפים. אפילו תחנת כוח פרטית היתה במפעל, למקרה של הפסקת חשמל. "היה זה רעיון שטני, להקים מפעל ממשלתי לזיוף בתוך מחנה ריכוז בקרבת ברלין ולהשתמש באסירים פוליטיים, יהודים כולם, לשם זיוף שטרות כסף", תיאר בספרו, "הזייפנים – סדנת השטן", אשר שימש בסיס לסרט אוסטרי "הזייפנים", שזכה בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר ב-2007.

מבצע הזיוף התנהל תחת השם "מבצע ברנהרד", על שמו של קצין הס"ס ברנהרד קריגר, שניהל אותו. הפקודות היו ברורות. השטרות היו צריכים להיות אמינים ברמה כזו שגם מומחי הכסף המנוסים בבריטניה לא יוכלו למצוא כל הבדל בינם ובין השטרות המקוריים. לשם כך, כל האמצעים היו כשרים, ובראשם נייר שיהיה תואם בשלמות למקור וגלופות ברמת שלמות מוחלטת - עד לפרטים הקטנים ביותר. לצד זאת, היה על עובדי המפעל לפצח את שיטת המספור בה השתמשו ב"בנק אוף אינגלנד", בעזרת מתמטיקאים. הנאצים, מצדם, נדרשו להקים ארגון הפצה עולמי עבור הכסף המזויף.

ההכנות להקמת המפעל, כפי שתיאר אותן בורגר, כללו ריסוק וטחינה של פאונדים אמיתיים, שנמסרו לבדיקה במעבדות באוניברסיטאות, בניסיון להבין מאיזה נייר יוצרו. התשובה שימחה את הנאצים: לא היה מדובר בקני במבוק מסוג שגדל רק בבורמה, כפי שחששו, אלא בנייר שעשוי מסמרטוטים משומשים, שניתן היה לקנות בטורקיה.

בול בריטי בגרסה המקורית ובזו המזויפתצילום: ציבורי

לצד שטרות כסף זוייפו במקום גם בולים אנגליים, כפעולת תגמול לבולים שהופצו בגרמניה בהם הוחלפה דמותו של היטלר בזו של הימלר. הנאצים, מצדם, החליפו את דמותו של מלך אנגליה בסטאלין, כחלק מהניסיון "להבליט נטיות בולשביקיות שמדגישות את השפעת מוסקבה על מעצמות המערב".

בבית החרושת הזה הועסקו בכפייה 140 עובדים, שזכו לתנאים טובים ביחס לשאר האסירים במחנה. "החיים היו טובים, אבל ידענו שאנחנו רק בחופשה מהמוות", תיאר לימים. "לא האמנו שנצא משם, אבל היה לנו הכל – אוכל, סדינים לבנים על כל מיטה. לכל אחד מאיתנו היתה מיטה משלו. שומרי הס"ס מעולם לא צעקו עלינו. שיחקתי טניס שולחן איתם", תיאר.

130 מיליון פאונד מזוייפים יוצרו במפעל הזה. הנאצים תיכננו להפיל אותם ממטוסי הלופטוופה ברחבי בריטניה, אך התוכנית לא יצאה לפועל לבסוף. זה היה גם גורלה של התוכנית לזייף גם דולרים אמריקאים.

כשתבוסתם קרבה והלכה הנאצים ניסו להציל את המפעל והעבירו אותו למחנות באוסטריה, אך שם שוחררו עובדיו בידי כוחות הברית במאי 1945. במנוסתם, אספו הנאצים עשרות ארגזים עם שטרות מזויפים מהמפעל, והשליכו אותם לאגם טופליץ באוסטריה, שם נמצאו שנים לאחר מכן. באחת ממשימות החיפוש נכח בורגר עצמו, שהתרגש למראה השטרות המזוייפים שלו שנמשו מהמים. חלק אחר מהשטרות חולק למרגלים גרמנים ברחבי העולם. אחרים נמסרו לבכירים נאצים שנמלטו מאירופה אחרי המלחמה.

המבצע הנאצי אמנם נכשל, אך הזיוף הצליח מעל למצופה: בנק אנגליה נאלץ להוציא מהמחזור את סדרת השטרות שיוצרה באותה תקופה, ולשפר את אמצעי הבטיחות שלהם.

ב-2007, כשהסרט "הזייפנים" זכה באוסקר, אמר בורגר: "עכשיו יותר אנשים יידעו, שהנאצים לא היו רק רוצחים, אלא גם פושעים רגילים". אחרי המלחמה בורגר ניהל חברות מוניות בצ'כיה. החודש מת בפראג בגיל 99. הוא הותיר שלוש בנות מאשתו השנייה, שמתה לפניו.

כתבות מומלצות

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?