אחרי מות: 2016-1935 |

הדרוזי שצנזר את ההסתה מספרי הלימוד הערבים

ד"ר סלמאן פלאח מהכפר סמיע היה הדרוזי הראשון שלמד ב"ריאלי", שקיבל דוקטורט ושמונה לתפקיד ציבורי בכיר. במשרד החינוך, שם פיקח על הלימודים הערביים, סילק את הספרים "גדושי השנאה לישראל". בעשרות הספרים שכתב שימר את המורשת הדרוזית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פלאח עם בכירי משרד החינוך
פלאח עם בכירי משרד החינוךצילום: באדיבות המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1967 מונה סלמאן פלאח, דרוזי מהכפר סמיע בגליל, למפקח ראשי על החינוך הערבי במשרד החינוך. במסגרת התפקיד הוא היה אחראי על בתי הספר הערביים בישראל, בגדה, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים. "היה עלינו לוודא שלתלמידים יוענק חינוך כמו לכל תלמיד בישראל. יתרה מזאת, היה בידינו כלי להפוך ציבור בן אלפי תלמידים, מוריהם והוריהם, מאוכלוסיה עוינת לציבור שיקבל אותנו מתוך השלמה", אמר.

אחת המשימות שהונחו לפתחו היתה צנזור של עשרות ספרי לימוד, אשר "היו טעונים מידה גדושה של שנאה לישראל", כדבריו. בספרי החשבון מסוריה, לדוגמה, מצא שאלות כמו "בכיתה יש 12 יהודים, הצבא שלנו הרג שלושה, כמה אחוז נותרו בחיים?". "בגלל ספרים נגררתי בעל כורחי לתוך הקלחת הפוליטית של המזרח התיכון", אמר.

לנגד עיניו ראה את ספרד המוסלמית כדוגמה לשיתוף פעולה בין שתי יהודים ומוסלמים. "סברתי שעל הממשלה להשקיע יותר בחינוך התלמידים הערבים כאזרחים נאמנים של המדינה ובמקביל עליה להעמיק בקרב האוכלוסייה היהודית את ההיכרות עם השכנים הערבים", אמר.

סלאח בפעילות בצופיםצילום: המשפחה

הוא נולד ב-1935 לאביו, חמוד, שהתפרנס מגידולי טבק ומעדר כבשים ועזים והיה איש דת, ואמו, ח'זנה, עקרת בית. מלחמת העצמאות פרצה כשהיה בן 13. בזיכרונותיו תיאר איך חיילי צה"ל נכנסו לכפר ודרשו מאביו לכנס את כל הגברים בכיכר. "היהודים ציוו על הגברים להתפצל לשלוש קבוצות: דרוזית, נוצרית ומוסלמית. הדרוזים נצטוו לעמוד מימין, הנוצרים והמוסלמים משמאל. היה זה מעמד מביך ביותר. היהודים עושים סלקציה? שלוש שנים לאחר השואה?", תהה. לאחר שהערבים הצטוו להסתלק מהכפר תוך שבוע, אביו הטיל פצצה: ״אם הערבים ילכו, נלך גם אנחנו", אמר. לבסוף נותרו כל תושבי הכפר במקומם.

ב-1953 היה הדרוזי הראשון שלמד בבית הספר הריאלי בחיפה. המורה המיתולוגי אריה כרוך, מייסד "הצופים" בארץ, עודד אותו, וגייס אותו להקים את תנועת הצופים הדרוזיים. "חיפה היתה עיר קטנה. הכול הכירו את הכול. הייתי הולך ברחוב והיו מצביעים עליי, 'הנה הדרוזי הלומד בריאלי'", סיפר.

בהמשך עבד כעיתונאי, וסיקר את פעילות הכנסת עבור העיתון "אל-יום", שהוציאה לאור ההסתדרות במימון משרד ראש הממשלה," בתקווה שבעזרתו ניתן יהיה לנתב את האוכלוסייה הערבית למסלול חיובי - מונח מונח שרווח באותם ימים במסדרונות הממשל", כדברי פלאח. במקביל, עבד כמורה בבית הספר בבית צפאפא, ופנה ללימודי מזרח תיכון ותרבות האיסלאם באוניברסיטה העברית.

פלאחצילום: המשפחה

העיתונות הישראלית ליוותה בהתלהבות את ההתקדמות המטאורית שלו. "סלמאן חותר ל-MA", דיווח "למרחב" ב-1959. "הדרוזי הראשון המועמד לדוקטורט", הוסיף "ידיעות אחרונות" ב-1964. "מכפר סמיע לפרינסטון", חידד "הארץ" באותה שנה, עם צאתו להמשך הלימודים.

הקריירה שלו במשרד החינוך, שהחלה בפיקוח על הלימודים הערביים ב-1967, כללה גם את הקמת מערכת החינוך הנפרדת לדרוזים ב-1976 והגיעה לשיאה ב-1992 עם מינויו לסמנכ"ל במשרד. פלאח, יקיר העיר חיפה, פעל רבות לשימור המורשת הדרוזית, וכתב עשרות ספרים ומאות מאמרים בנושא. הוא מת בספטמבר, והותיר את אשתו כמיליה, שישה ילדים ו-11 נכדים.

כתבה ב"הארץ", 1964צילום: המשפחה
פלאח ואשתו כמיליהצילום: המשפחה
פלאחצילום: המשפחה

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"