2017-1922 |

סופו של ארכיבישוף, שהיה לארכימחבל

ב-1974 סיפר "הארץ" לקוראיו על מעצרו של "ספק הנשק הגדול ביותר לארגוני החבלה בישראל ובשטחים מאז מלחמת ששת הימים". למרבה ההפתעה היה זה כומר. בתחילת השנה, בגיל 94, מת הילריון קפוצ'י בגלות. ברשות הפלסטינית תואר כגיבור

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארכיבישוף הילאריון קפוצ'י
הארכיבישוף הילאריון קפוצ'יצילום: אי–פי
עופר אדרת
עופר אדרת

"סופו של כומר ולידתו של ארכימחבל", כך תיאר "הארץ" ב-1974 את מעצרו של הארכיבישוף הילריון קפוצ'י, ראש הכנסיה היוונית-קתולית בירושלים. קפוצ'י, שתואר בכתבה כ"ספק הנשק הגדול ביותר לארגוני החבלה בישראל ובשטחים מאז מלחמת ששת הימים", נידון ל-12 שנות מאסר בתום משפטו. לאחר שריצה רבע מעונשו קיבל חנינה מהנשיא, אפרים קציר, בעקבות בקשת האפיפיור, וגורש לרומא. בשנים האחרונות ניסה לשוב לאזור פעמיים בספינות שביקשו לשבור את המצור על רצועת עזה, אך גורש. בחודש ינואר מת בגיל 94 ברומא.

קפוצ'י נולד בעיר חלב בסוריה ב-1922. הוא הוסמך לכמורה ב-1947 וב-1965 התמנה ל"ארכיבישוף קיסריה וארץ ישראל" מטעם הכנסיה היוונית-קתולית. ב-1967 הפך לארכיבישוף של כל ארץ ישראל ולממלא מקום הפטריארך בירושלים.

באתר השב"כ מתואר כיצד גילה שירות הביטחון כי הוא מעורב בטרור. במאי 1974 התגלו ליד ארמון הנציב בירושלים שלושה טילי קטיושה מוכנים לשיגור לעבר מרכז העיר. יום קודם התגלה מטען חבלה בעיר. שלושה פעילי פתח, שנעצרו בחשד למעורבות בהכנות לפיגועים, סיפרו בחקירתם כי קיבלו אמצעי לחימה רבים מבית הספר של הכנסיה היוונית-קתולית בבית חנינא. בהמשך, מקור של השב"כ דיווח כי הוטל עליו ליצור קשר עם הארכיבישוף קפוצ'י כדי לקבל ממנו אמצעי לחימה ולהעבירם לחוליות מחבלים בגדה המערבית.

בכתב האישום שהוגש נגדו תואר כיצד נפגש קפוצ'י בביירות עם ראשי ארגון הפתח ו"ספטמבר השחור", אבו ג'יהאד ואבו פיראס, וקיבל מהם עשרות כלי נשק ומטעני חבלה, אותם הבריח לישראל במזוודות במכונית המרצדס שלו. בפתח משפטו אמר, כי אם ישו היה בחיים, הם היו בוכים יחד, והוסיף: "אני שואף להגיע לאיחוד ולא לפירוד, ולקרב את ההשקפות בארץ הזאת, החיה זמן רב במצב אומלל של עוינות ולוחמה".

קרדיט: AP

להגנתו טען קפוצ'י כי אין לבית המשפט הישראלי סמכות לדון אותו, שכן החוק הישראלי לא חל על מזרח ירושלים, בה פעל, וניסה להסתתר תחת חסינות דיפלומטית. פרקליט המדינה, גבריאל בך, שהופיעו במשפט עם העוזרת שלו, דורית בייניש, דחה את הטענות, ואמר, כי המעשים המיוחסים לקפוצ'י בכתב האישום, בהם העברת נשק, בוצעו בשטח ישראלי, דוגמת ראש הנקרה, דרכו הוחדר הנשק מלבנון, וכי בין ישראל והוותיקן אין כל יחסים דיפלומטיים.

בדיווחי התקופה נטען עוד, כי לצד עיסוק בטרור קפוצ'י ניהל גם מערכות יחסים אינטימיות עם נשים, עסק בהימורים והבריח גם משקאות חריפים. במהלך שהותו בכלא בישראל ניסו פעילי טרור לשחררו באמצעות חטיפת בני ערובה. שמו נכלל ברשימות של המחבלים שביצעו את הפיגוע במלון סבוי בתל אביב ואת חטיפת מטוס איר פראנס לאנטבה. לבסוף, אחרי שריצה רבע מתקופת מאסרו – שלוש שנים – הוא שוחרר בלחץ דיפלומטי של הוותיקן.

לאחר ששוחרר מהכלא הישראלי המשיך להיות מעורב, בהזדמנויות שונות, בנעשה במזרח התיכון. קפוצ'י ניסה לשוב לשטחים ב-2009 על סיפון ספינה לבנונית שביקשה לשבור את המצור הימי על עזה, אך גורש. ב-2010 עלה על סיפון ה"מרמרה" במשט מטורקיה, כדי "לפגוש את המעונים והנרדפים ברצועת עזה, ולהבטיח להם שאנחנו איתם רוחנית ומוסרית...בתקווה שתקום מדינה עצמאית, חופשית וריבונית שבירתה ירושלים", כדבריו. גם הפעם נעצר וגורש.

ב-2013 יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס העניק לו עיטור מיוחד "על פועלו ההיסטורי למען המאבק ולמען זכויות העם הפלסטיני". ביומון הרשות, "אלחיאת אלג'דידה", כונה קפוצ'י אחרי מותו "גיבור", שיש ללמוד ממנו כיצד לרתום את הדת למאבק הלאומי.

קרדיט: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ