2017-1924 |

הנספח הצבאי שעקב אחר אייכמן

תא"ל במיל' יצחק (איצ'ה) אלרון לא הסתפק במשימות הרגילות של נספח צה"ל בארגנטינה, ויצא בעצמו למעקבים ולתצפיות אחר פושע המלחמה הנאצי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1960 מונה יצחק אלרון לנספח צה"ל בארגנטינה. כמה חודשים לאחר מכן השתתף במבצע חטיפת אייכמן לישראל. יחד עם רעייתו שרה עקב אחר פושע המלחמה הנאצי, שחי בזהות בדויה בבואנוס איירס. באחד הימים ישבו בג'יפ סמוך לביתו והמתינו לו. כדי למזער את החשד, התנהגו כמו זוג נאהבים תמים. כשביקשו לשוב לביתם, הג'יפ החליק לתעלה והתהפך. "זה יכול היה להיות קטסטרופה", אמר לימים.

יצחק אלרון (במרכז) עם שגריר גרמניה בישראל (מימין), קלמנס פון גטצה ואוצר התערוכה, אבנר אברהםצילום: יח"צ התערוכה "מבצע פינאלה"

"למרות שהייתי בתפקיד רשמי ובמדים, אל"מ בצה"ל, המוסד שיתף אותי בחיפושים ובתצפיות אחרי אייכמן", אמר. זאת, לדבריו, משום שהכיר היטב את איסר הראל, ראש המוסד ואת צבי אהרוני, איש השב"כ שהיה אחד מחברי חוליית החטיפה. "לא במקרה, כשהם היו צריכים סיוע בארגנטינה, פנו אלי", אמר.

באלבום התמונות שלו שמר אלרון פיסות היסטוריה נדירות. לפני כמה שנים, במלאת 50 לחטיפתו של אייכמן, חשף אותן בפני אבנר אברהם, איש מוסד לשעבר, שאצר את התערוכה "מבצע פינאלה: סיפור לכידתו של אייכמן". באחת התמונות נראית המשלחת הישראלית בראשות השר אבא אבן, אשר הגיעה לארגנטינה לרגל חגיגות 150 שנה לעצמאותה. המשלחת היתה משלחת כיסוי, שכללה גם אנשי מוסד ושב"כ. היא איפשרה לישראל לשלוח מטוס לארגנטינה מבלי לעורר חשד, אף שלא פעל אז קו תעופה בין המדינות. באותו מטוס חטף המוסד את אייכמן לישראל בהמשך.

בתמונה נראית המשלחת הישראלית בעת קבלת הפנים שנערכה לה בארמון הנשיאות הארגנטינאי בשעה שאייכמן, שנחטף שמונה ימים לפני כן, הוחזק בדירת מסתור. בתמונה אחרת נראה צבי אהרוני מנגן במסעדה. אלרון היה שם לצדו, והעיד כי התמונה צולמה בעת שהשניים עשו מעקבים אחרי אייכמן וצילמו אותו בהיחבא לפני חטיפתו.

לאחר שהחטיפה נודעה בציבור, הותר לאלרון להישאר במדינה חרף חלקו בה בשל קשריו הטובים עם בכירי הצבא ובזכות האליבי שאירגן לעצמו מבעוד מועד: ראש המוסד הנחה אותו לבלות עם הנספח הצבאי האמריקאי בליל המבצע, כדי להסיר חשד שהוא מעורב בו.

מסיבה זו יכול היה אלרון להמשיך להתחכך בבכירי המשטר והצבא הארגנטינאים גם אחרי שהמבצע נחשף. באחת התמונות מאלבומו נראית אשתו בעת ריקוד טנגו עם הרמטכ"ל הארגנטינאי כחצי שנה לאחר מכן.

אלרון סיפר, כי לאחר מעשה ניגש אליו קצין מודיעין בכיר בצבא הארגנטינאי, ואמר לו: "חבל שלא אמרתם לנו מראש, היינו מסגירים לכם את אייכמן גם בלי מבצע". אלרון סירב להאמין לו.

חטיפת אייכמן כפי שמעולם לא נראתה

אלרון נולד ב-1924 בלובלין בפולין למשפחת הלפרין, ועלה לארץ ב-1935. הוא למד בבית הספר תחכמוני בתל אביב, התגייס ל"הגנה" ובמלחמת העצמאות לחם עם "גבעתי" בגזרה הדרומית. באחד הצילומים ששמר באלבומו הוא נראה עם המחלקה שלו בג'יפ צבאי כשהם אוחזים בדגל מצרי שהורידו מקיבוץ יד מרדכי.

30 שנה הוא שירת בצה"ל. בין היתר היה קצין המודיעין של פיקוד דרום, עוזר ראש אמ"ן ויועץ כספי לרמטכ"ל. אחרי שחרורו היה גזבר עיריית תל אביב. הוא מת השבוע והותיר את אשתו שרה, שתי בנות, נכדים ונינים.

חטיפת אייכמן- התמונות מהתערוכה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ