עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1960 צלצל הטלפון בביתה של בת עמי ינאי. האדם מעברו השני של הקו גייס אותה לעבודה סודית, והזמין אותה להגיע למחרת בהסעה צבאית ליעד שמסר לה. כך מצאה עצמה ינאי ב"לשכה 06" - היחידה המיוחדת של משטרת ישראל, שהופקדה על ניהול חקירתו של אדולף אייכמן בזמן משפטו בארץ. את החודשים הבאים בילתה בבית המעצר קישון (ג'למה), שם הוחזק אייכמן לאחר חטיפתו בידי המוסד בארגנטינה.

תפקידה כלל איסוף עדויות של ניצולי שואה והדפסת תמלילי החקירה של אייכמן. מעת לעת גם הגישה לו עפרונות (אך הקפידה לא לחדד אותם יותר מדי, כדי שלא יפגע בעצמו), ואף יין אדום, לצורך כתיבת זיכרונותיו.

בת עמי ינאיצילום: המשפחה

"במשך שנה עברתי בין קיבוצים ומושבים, חציתי את הארץ לאורכה ולרוחבה, ושמעתי את העדויות של ניצולי השואה שהכירו את אייכמן", סיפרה. "כך נחשפתי לסיפורי הזוועות שהם עברו בגללו ובגלל מכונת ההרג הנאצית. העדויות האלה חקוקות עכשיו לעד בספרי ההיסטוריה של העם היהודי", הוסיפה.

בנה, אריאל, סיפר השבוע כי ינאי זכרה במיוחד את ה"חיוך העקום המפורסם" שעל פניו של אייכמן. בראיון למרדכי חיימוביץ' ב"מעריב", סיפרה בעבר כי קריאת העדויות היתה עבורה מעמסה נפשית גדולה ובמיוחד זכרה את דבריו של אייכמן על השמדת הצוענים. "היא לא דיברה איתו אף פעם, אבל העיסוק בחומרים קשים כאלה, כשמולך ניצב האדם שאחראי להם, היה חוויה קיצונית עבורה", אמר בנה.

בת עמי ינאי על שער "במחנה", 1952צילום: במחנה

העבודה ב"לשכה 06" היתה שיא הקריירה של ינאי, כפי שהגדירה זאת בעצמה בפוסט שפירסמה לפני כמה שנים בפייסבוק, אחרי שהתאוששה מניתוח קשה.

ינאי נולדה ב-1933 בירושלים. אמה, דינה לבית פרוטופופוב (שמואלי), היתה בת למשפחה סובותניקית (רוסים שהתגיירו בתחילת המאה שעברה) מהמושבה סג׳רה (אילניה) בצפון. משפחתה עלתה לארץ ב-1902 מאזור אסטרחן ברוסיה. אביה, יעקב שפירא, היה בן למשפחת רבנים מצפת. חלק מילדותה בילתה ינאי בנצרת, שם חיו אז רק שתי משפחות יהודיות בקרב הערבים. את לימודיה עשתה בירושלים.

ב-1951 התגייסה לחיל הים והיתה פקידה בחיפה. משפחתה ומכריה מספרים, כי בעיני רבים נחשבה ל"חיילת הכי חתיכה בחיל הים". בשירותה הכירה את אברהם תבור, שפיקד על כמה כלי שייט, והשניים נישאו. אלא שבמקביל התפתח רומן בינה ובין קצין בכיר יותר בחייל, שמואל ינאי ("סאמק"), סגן מפקד חיל הים. "זה היה רומן סנסציוני באותה תקופה, כי שניהם היו נשואים והוא היה קצין בכיר עם שני ילדים", אמר בנם.

בת עמי בחתונתה עם בעלה הראשון, אברהם תבורצילום: המשפחה

במיתולוגיה המשפחתית מופיע הסיפור על הגעגועים שחשה בת עמי לסאמק כשעבר לעבוד בחו"ל. געגועים, שבגינם לקחה עמה חברה ועלתה על ספינת דייג בדרכה לאריתריאה, שם עסק ינאי בייבוא דגים לישראל אחרי שירותו הצבאי. "היא ברחה לאפריקה כדי לחפש אותו. בדרך גם נעצרה, וביקרה בסודן ובחבש. זה היה מסע מאוד הרפתקני", סיפר בנה.

ב-1964 נישאה לינאי. חברם, נתן זהבי, כתב ב"מעריב", כי חתונתם הפכה ל"להיט רכילותי" בתל אביב. בת עמי עמדה מתחת לחופה לבושה בשני מעילים. כשנשאלה לפשר הדבר הסבירה שהיא קופאת מקור, אך הסיבה האמיתית התגלתה מיד אחרי החופה, כשנסעה ללדת את בנם הבכור.

עם בעלה ואבי ילדיה, שמואל (סאמק) ינאי, סגן מפקד חיל היםצילום: המשפחה

בהמשך, כשבעלה פתח בקריירה של יזמות בתחום הבנייה ובנה בשכונות עבר הירקון בתל אביב, היא הייתה אמונה על סידור ה״דירות לדוגמה״ בבנייניו. "היה לה חוש טעם יוצא מהרגיל", אמר בנה. לצד זאת, עסקה בעיצוב חלונות ראווה של חנויות.

את ביתם הראשון קבעו בני הזוג ברמת אביב. במרפסת של הדירה גידלה בת עמי כבש, שבנה ובעלה הצילו משחיטה בחתונה בדואית אליה הוזמנו. גם תרנגולות גדלו שם, אך על חלומה לגדל חמור נאלצה לוותר. בהמשך עברו לגור בבית פרטי באפקה, שם גידלה גם בזים. בחצר הבית נהגו להתאסף חברים רבים מהפלי"ם, מצה"ל ומהמוסד לצד אנשי בוהמה.

ינאי ליד חלון ראווה שעיצבהצילום: המשפחה

ינאי, שהיתה מעשנת כבדה (ונהגה לומר: "אז אני אמות", כשהעירו לה על כך), מתה בחודש אפריל מדלקת ריאות, ונקברה בבית העלמין בשדות ים, לצד בעלה, שמת ב-2011. היא הותירה שלושה ילדים ושמונה נכדים.

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

מפקדות טנקים בבסיס שיזפון, ב– 2018. הפיילוט לשילוב טנקיסטיות נערך פעמיים, ונמרח על פני קרוב לארבע שנים

החלטת צה"ל לפתוח את 669 לנשים היא צעד מזערי בדרך לשוויון

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"