2017-1921 |

הספר הצבאי שהציל את הרעמה של בן גוריון

ראשי ממשלה, נשיאים, רמטכ"לים ושרים הפקידו את שערות ראשם במשך עשרות שנים בידי שמואל ניסנוב, שנפטר השנה בגיל 96. "אחרי מות" עם סיפורו של העולה מבוכארה שסירב "לעשות קצר קצר" לראש הממשלה אבל סייע לרמטכ"ל להתחפש

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

השלט הצנוע בפתח המספרה של שמואל ניסנוב בשכונת מעלות דפנה בירושלים, "סלון ניסנוב - מספרה לגברים וגברות", לא רמז על התהילה ועל "אבק הכוכבים" שדבקו במקום. רק התמונות שנשמרו במשפחה לאחר פטירתו של ניסנוב, בחודש מאי האחרון, מסגירות את העובדה כי המספרה הזו לא היתה עוד עסק רגיל.

תספורת לרמטכ"ל חיים בר-לבצילום: משפחת ניסנוב

בן גוריון, לוי אשכול, יצחק רבין, שמעון פרס, מנחם בגין, עזר וייצמן, רמטכ"לים, אלופים ובכירים במשק נהגו להפקיד את ראשיהם בידיו המסורות של ניסנוב במשך עשרות שנים. "הבוכרי שהציל את הרעמה של בן גוריון", "הספר מספר אחת" ו"הקודקודים חיכו בתור" הן רק חלק מכותרות הכתבות שסיפרו לאורך השנים על הספר בעל הסיווג הביטחוני, שהפך לחבר אישי ול"פסיכולוג" של לא מעט מנהיגים, גנרלים ואישים רמי דרג.

כצפוי, הותיר אחריו ניסנוב לא מעט סיפורים ואנקדוטות שמספקים הערות שוליים לספרי ההיסטוריה. כך היה, למשל, אחרי מותה של פולה בן גוריון. "לאחר שנפטרה אשתו של בן גוריון הוא ביקש ממני, 'אתה עושה לי קצר'", סיפר פעם. "בסדר", השיב לו, אך "הזקן" התעקש על "קצר קצר", כדבריו. כשניסנוב הבין שבן גוריון מבקש לגלח לגמרי את שיערו כאות אבל על מות אשתו, התנגד. "מר בן גוריון, זו הרעמה שלך. אנשים מכירים אותך בתור בן גוריון עם הרעמה. אי אפשר שאתה תהיה עם קרחת", אמר לו. "ובן גוריון הקשיב וקיבל", העיד ניסנוב.

תספורת ליצחק רביןצילום: משפחת ניסנוב

ניסנוב נולד ב-1921 בעיר חטרצ'י באוזבקיסטן לאביו גבריאל ואמו זולאי. במשפחה מספרים, כי המשפחה היתה עשירה מאוד ובבעלותה היו אדמות "בהן עבדו 6,000 מוסלמים". ואולם כשהיה בן חמש נאלצה המשפחה לברוח מחשש לחייה. "בא מישהו בכיר מהמשטרה, והזהיר את סבא שלי, שבלילה יבואו לעשות פוגרום ולהרוג אותם", אומר איתן, בנו של ניסנוב. המשפחה התפצלה: שמואל, אביו ואחותו יצאו למסע המפרך בדרך לארץ ישראל, מצוידים במטבעות זהב. אמו נותרה באוזבקיסטן.

תספורת ליצחק רבין כראש הממשלהצילום: משפחת ניסנוב

המסע כלל רכיבה על חמורים, שימוש במבריחי-גבולות, מתן שוחד לפקידים ואף מאסר. הוא עבר במדינות שונות בהן פרס, עד שלבסוף הגיעו למחוז חפצם – שכונת הבוכארים בירושלים, שם רכש אחד מאבות המשפחה אדמות כמה עשרות שנים לפני כן. עם אם המשפחה חודש הקשר רק הרבה שנים לאחר מכן, כשקיבלה אישור משלטונות ברית המועצות לעלות לישראל.

את הקריירה שלו כספר החל ניסנוב עוד כנער במספרות בירושלים ובתל אביב. אחר כך התגייס ל"הגנה" ולצה"ל, שירת בגדוד 51 של "גבעתי" ונפצע. כשאושפז בבית החולים תל השומר, החל לגלח ולספר פצועים אחרים, ובכללם קצין בכיר, שהבחין בידיו הטובות. מכאן נסללה דרכו לתפקיד של ספר צבאי, במספרה שהוקמה עבורו בבסיס הקרייה בתל אביב.

תספורת לדוד אלעזר (דדו), הרמטכ"לצילום: משפחת ניסנוב
ניסנוב בפתח המספרה שלו בירושלים באחרית ימיוצילום: משפחת ניסנוב

"יום אחד אומרים לי, שיבוא הרמטכ"ל. לא ידעתי מי זה. אמרו לי שזה גנרל, והלבישו אותי בחלוק חדש. התרגשתי מאוד. הידיים שלי רעדו. הוא הרגיש את זה", סיפר על הפעם הראשונה בה סיפר את יעקב דורי, הרמטכ"ל הראשון של צה"ל.

במשך כ-40 שנה הוא עבד שם, כאזרח עובד צה"ל. עם חלק מהקצינים שהסתפרו אצלו התחבר באופן אישי, כפי שמעיד אלבום התמונות שלו, שם הוא מתועד בבר המצווה של בנו של רחבעם זאבי. אחרים הוא הזמין לחפלות שערך בביתו, שם בישלה אשתו ציפורה ממיטב המאכלים הבוכארים.

בצילום אחר הוא תועד בשעה שסיפר את הרמטכ"ל חיים בר-לב, כשבפתח המספרה ניצב זקוף ויקטור ששון, הרס"ר המיתולוגי של הקריה. לקוחות אחרים, כמו משה דיין ומוטה גור השאירו הקדשות אישיות על תמונותיהם. את ראש הממשלה מנחם בגין נהג לספר במעונו האישי, גם בתקופה בה הסתגר שם.

הסיווג הביטחוני שלו איפשר לו לקבל גם עבודות מסוג אחר. כך, למשל, מספרים במשפחה כי יום אחד הגיע למספרה שלו איש שב"כ עם צבע שיער. אחר כך נכנס לשם בר-לב "עם שיער ארוך מהרגיל", וביקש ממנו לעצב לו תסרוקת שונה. "לא הכרתי אותו. אני חושב שהוא ניסה להסוות את עצמו", סיפר ניסנוב. לעתים נעדר ניסנוב מהבית לשבוע או שבועיים. "הוא אמר לאמא שהוא יוצא לספר חיילים בגבול", סיפר בנו, שלא שלל את האפשרות שאביו גויס למשימות אחרות.

גם כשפרש מהצבא ופתח את המספרה הפרטית שלו בירושלים, המשיכו לעלות אליו לרגל אנשים רמי דרג, בהם טדי קולק, ראש העירייה המיתולוגי. "מכל המדינה היו באים אליו בגלל האישיות שלו. אי אפשר היה שלא להתאהב בו. היה לו רוגע נפשי ועיניים שהביעו חום ואהבה, והפכו אותו לפסיכולוג, שהצליח לטעת ביטחון אפילו ביצחק רבין", סיפר השבוע בנו, איתן.

ניסנוב נפטר בגיל 96 בחג שבועות האחרון. אשתו, ציפורה, נפטרה כמה חודשים לפניו. הוא הותיר ארבעה ילדים, שלושה נכדים ונינה.

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"