ראה את החלום מתפוגג

העיתונאי יצחק טישלר, שכתב על כלכלה וחברה בעיתונים והשתתף בתוכניות רדיו רבות, בהן "חיוג ישיר - הצוות לרשותכם", מת בגיל 91 כשהוא מיואש מהמצב במדינה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טישלר
טישלרצילום: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

ב–1970 פירסמה עדית זרטל ב"דבר" ביקורת על עבודתו העיתונאית של יצחק טישלר. "מראיינים רבים ברדיו ובעיתונות יכולים ללמוד את המלאכה אצל טישלר", כתבה. "פגישה ביתית עם אישיות ציבורית או ראיון 'בנעלי בית' עם אדם שבכותרות, דבר שיכול לגלוש בנקל למחוזות השמן־זית־זך והחנופה המביכה, הופך בניצוחו של טישלר לשיחה חופשית, אינטליגנטית, עם ניצוצות של עומק. טישלר איננו רק מראיין היודע את מלאכתו — הוא מכיר היטב את הנושא שבו הוא מטפל ואת הקוריקולום של האיש המרואיין, נוסף לכך, וזו תכונה נדירה למדי בין המראיינים המצויים — הוא פשוט אדם אינטליגנטי ומשכיל".

טישלר נולד בתל אביב ב–1929. אמו, חנה לבית ברונשטיין, נולדה בצפת. אביו, יוסף, היה אדריכל ומתכנן ערים שעלה מהעיר בוצ'אץ' שבגליציה, ותיכנן מאות בתים בתל אביב ובערים נוספות.

יצחק טישלר, שכונה פישקה, למד בגימנסיה הריאלית בלפור בתל אביב במחזור עם חברו הטוב, אברהם שלום, לימים ראש השב"כ. ב–1946 התגייס לפלמ"ח. הוא שירת בפלוגה הימית, בפלוגה ד' של הגדוד הראשון, והיה עוזרו של קצין המודיעין הגדודי, רחבעם זאבי.

טישלרצילום: המשפחה

ספרו "אחרונים על הרכס", שראה אור ב–1970, תיאר את קורותיה של מחלקת פלמ"ח על רקע כיבוש לוד ורמלה והקרב האבוד על מלכיה. בספר תיאר טישלר את עולמו של הנוער במלחמת העצמאות, את רוח הלוחמים על גילויי החולשה והגבורה שלהם, יחסי הרעות והאהבה ועוד.

בשנות ה–50 החל בקריירה עיתונאית. בין היתר היה עורכו הכלכלי של העיתון "למרחב" ופירסם מאמרים וכתבות בנושאי חברה וכלכלה ב"דבר", "ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"הארץ". בין המדורים הקבועים שפירסם היה טורו "יד לכיס".

לצד העיתונות הכתובה ערך והגיש תוכניות רדיו בקול ישראל ובגלי צה"ל. בין היתר היה בצוות התוכנית "זה הסוד שלי" (בגרסת הרדיו) והשתתף בתוכנית "חיוג ישיר — הצוות לרשותכם", שהיתה הראשונה שבה מאזינים התקשרו לאולפן בשידור חי. יותר מכל התפרסם בתוכנית היומית "על מספרים ואנשים — מגזין המשק והחברה" ששודרה ברשת ב'. טישלר היה מהראשונים שעסקו בנושאי סביבה בתקשורת הישראלית. עוד בשנות ה–70 הגיש וערך בגלי צה"ל, עם ענת דוידוב, את התוכנית "עולם אחד לנו" — מגזין לענייני האדם והסביבה.

טישלרצילום: המשפחה

היו פעמים שתוכניותיו, שהוקלטו מראש, שודרו באותה שעה בשתי תחנות הרדיו. "מאזינים שלא רצו לוותר על האזנה לתוכניות הרדיו שלו פנו במכתבים לתחנות הרדיו, בבקשה לא לשדר את תוכניותיו בגלי צה"ל ובקול ישראל באותה עת במקביל, כדי שיוכלו להאזין לשתיהן", כתב עליו העיתונאי אלי אלון.

טישלר הופיע גם בתוכניות טלוויזיה, בהן תוכנית הראיונות המיתולוגית "מוקד" והתוכנית "כלבוטק" בתקופה שבה הגיש אותה דניאל פאר. טישלר גם ערך וכתב מחקרים בנושאים כלכליים, וכן תירגם מאמרים וספרים עיוניים בנושאים רבים. בין היתר עסק בכספי השילומים ובמלחמה בעוני.

במשפחתו אמרו כי הוא גילם, הלכה למעשה, את עקרונותיה וערכיה של הרשות הרביעית — תקשורת חזקה, חכמה, מבקרת ופעילה — אשר בלעדיה אין משטר דמוקרטי יכול להתקיים. כמו אצל רבים מבני דורו, גם אצלו היטשטשו הגבולות בין האישי לציבורי. "כשהיה נשאל לשלומו נהג לומר כי הוא לאחר ייאוש, בחצי צחוק. אבל לאחרונה ניכר היה בו כי התייאש באמת", סיפרו ילדיו. "התייאש מהשחיתות, מהסיאוב, מהבורות ומהבערות, מהיוהרה, ההתנשאות, החנפנות ורמיסת זכויות האדם". כל אלו הרגיזו אותו והעציבו אותו עד שאמר להם: "נכשלנו בכך שלא הצלחנו להקים את המדינה והחברה שחלמנו עליהן".

ידידתו, רמה זוטא, בתם של הסופרת ימימה טשרנוביץ ואלוף יוסף אבידר, נזכרה אחרי מותו ב"נער בן ה–17, שקם ועוזב את לימודיו ומצטרף לחבריו הלוחמים, וחלם את חלום מגש הכסף". לדבריה, "כה צר היה לו לראות כיצד התפוגג החלום והלך".

טישלר מת בחודש שעבר בגיל 91 והותיר את אשתו, גאולה, ילדים, נכדים ונינים.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"