ירשה את אוסף הארכיאולוגיה הגנוב, ומכרה אותו במיליון דולר

הרומן של משה דיין ורחל רבינוביץ', שנישאו ב-1973 אחרי שהתגרשו מבני זוגם, פירנס הרבה רכילאים. במיוחד זכור הסיפור על בעלה, שגילה את מדי הרמטכ"ל על קולב בביתם. "לא היה עוד אדם שרציתי כל כך להימצא אתו ולחלוק עמו שמחה וצער", אמר דיין. השבוע מתה, חודש וחצי אחרי רות דיין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחל ומשה דיין בבחירות לכנסת ה-10
רחל ומשה דיין בבחירות לכנסת ה-10צילום: אוסף דן הדני / הספריה הלאומית
עופר אדרת
עופר אדרת

חובבי היסטוריה? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו, הצטרפו לניוזלטר שלנו

סיפור אהבתם של הרמטכ"ל משה דיין ועובדת השק"ם רחל רבינוביץ' כורם, פירנס במשך תקופה ארוכה את מדורי הרכילות. השניים הכירו ב–1955, בטיסה של "אייר פראנס" מפאריס ללוד. דיין היה אז בחופשה משפחתית עם אשתו רות ובתם יעל, כשלפתע, בעקבת שיחה דחופה מראש הממשלה דוד בן גוריון, הוא נאלץ לעלות על מטוס ולחזור. רבינוביץ' היתה בטיול, והחליטה להקדים את חזרתה לארץ. דיין ישב בקדמת המטוס, במקום הטוב ביותר, רבינוביץ' ישבה הרחק מאחור. מכר של שניהם פינה את המקום הצמוד אליו, כמחווה ג'נטלמנית.

משה ורחל דייןצילום: אוסף דן הדני , הספריה הלאומית
דיין בוחן עתיקות במצרים, 1979צילום: חנניה הרמן / לע"מ

השניים החלו לשוחח עד כי "נדמה היה לנו שאנחנו מכירים כבר הרבה מאוד שנים", היא אמרה לימים. "היכרותי עם רחל היתה מקרית ובלתי צפויה. הקדוש ברוך הוא, המזווג זיווגים בשמים, נזקק לעמל רב על הארץ כדי להפגיש אותנו", אמר דיין. "אינני יודע אם זו היתה אהבה ממבט ראשון, אולם מזמן שהכרתי את רחל לא היה עוד אדם שרציתי כל כך להימצא אתו ולחלוק עמו שמחה וצער".

רחל נולדה ב–1923 ועלתה לארץ מרוסיה כשהיתה בת עשר. במלחמת העולם השנייה היא שירתה בצבא הבריטי. בארץ נישאה לעורך דין ירושלמי מפורסם, פנחס רבינוביץ', והביאה לעולם את שתי בנותיהם. כאשר היא הכירה את משה דיין הוא כבר היה הרמטכ"ל (הרביעי) וגר בתל אביב. רחל עבדה כעוזרת למנכ"ל שקם, כמנהלת "בית האמנים" בירושלים ובהמשך, לפי דיווחי התקופה, גם בכנסת ואף ב"צוות של בן גוריון".

רחל דייןצילום: אוסף דן הדני / הספריה הלאומית

הקשר של משה ורחל, במקביל לנישואיהם, לא נוהל בסתר. עוד קודם היו לשניהם מחזרים ומחזרות רבים. לפי סיפור מיתולוגי, יום אחד נכנס פנחס, בעלה של רחל, לביתו, ומצא על קולב את מדי רב האלוף של דיין. הוא לקח אותם והמשיך לביתו של בן גוריון, כדי להציג לו את הראיה לרמתו המוסרית של הרמטכ"ל שלו. הסיפור הזה הודבק לימים גם לבעליהן של נשים אחרות שניהלו רומנים עם דיין. גם רות שמעה על הרומן של משה בדרך לא נעימה: ב–1956, בעת מבצע סיני, היא נשאלה על ידי כתב של תקשורת זרה, אם היא ובעלה מתגרשים.

רות ומשה דיין, 1948. שמעה על הרומן עם רחל דרך שאלה של עיתונאיצילום: לע"מ

משה ורחל הרבו לבלות יחד בבתי מלון ובמסעדות ולפי דיווחים ב"העולם הזה", בדירתה של רחל אף הותקן קו טלפון מבצעי. לפי דיווח נוסף, אשתו, רות, תהתה מדוע הוא מבקש משומרי ראשו להמתין מחוץ לביתה של המאהבת.

על היחסים בין משה ורחל העיבו, כצפוי, רומנים אחרים, מוקדמים ומאוחרים יותר. ב–1963 הדסה מור, שבגדה בבעלה, דב ירמיה, עם משה דיין, פירסמה את ספרה "דרכים לוהטות", ורחל, המאהבת, למדה מקריאה בו על מעלליו של דיין. ב–1972 היא נאלצה לעמוד לצדו בעת שהתפוצצה "פרשת אלישבע", שבמרכזה סחיטה על רקע שוחד מיני של צעירה בת 24 עמה ניהל דיין יחסים. באותה שנה התגרשו משה ורות דיין. רחל ופנחס רבינוביץ' הקדימו אותם בכמה שנים.

רחל דייןצילום: אוסף דן הדני / הספריה הלאומית

ב–1973 נישאו משה ורחל, בביתו של הרב הצבאי, מרדכי פירון, בבת ים. "התברר כי בגט הכריתות של רחל מפנחס, נכתב כי היא אסורה לבעלה ולבועלה. שמו של משה דיין צויין בו", נכתב בעיתונות התקופה. כמה חודשים לאחר מכן פרצה מלחמת יום כיפור, שניפצה את מיתוס משה דיין וקטעה את עתידו הפוליטי. "פילגש של אגדה מצאה עצמה עומדת מול יריקות בוז", נכתב אז על רחל.

רחל סעדה אותו כשחלה בסרטן ועד מותו ב-1981. בצוואתו הוריש לה את אוסף העתיקות הגנוב שלו, אותו טיפח בתקופתו כלובש מדים, תוך שימוש בציוד ובכוח אדם מצה"ל, כשהוא מתעלם בהפגנתיות מהביקורת של אנשי המקצוע ומהפרסומים השליליים עליו בעיתונות.

רחל נעזרה בסוחרי עתיקות כדי להעריך את שוויו של האוסף. תחילה ביקשה תמורתו כשני מיליון דולר. לבסוף התפשרה על מחצית מהסכום, שהושג בידי מוזיאון ישראל, לאחר שגייס תרומות.

לאחר מלחמת ירושה והאשמות קשות שהעלו נגדה כמה מבני משפחת דיין, ובראשם אסי, בנם של משה ורות, התרחקה רחל מאור הזרקורים. היא לא נישאה פעם נוספת. החודש היא מתה, לפי דיווחים בגיל 94, אך לפי רישומים ארכיון אחרים בגיל 98, חודש וחצי לאחר רות. היא הותירה אחות, שתי בנות, נכדים ונינים.

חובבי היסטוריה? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו, הצטרפו לניוזלטר שלנו

רחל דייןצילום: אוסף דן הדני / הספריה הלאומית

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"