בגיל 90, היהודי העיוור קיבל חזרה את הציורים שגנבו הנאצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייויד טורן
דייויד טורןצילום: AP

חובבי היסטוריה? הצטרפו לקבוצה שלנו בפייסבוק

בילדותו בברסלאו שבגרמניה, בין שתי מלחמות עולם, אהב דייוויד טורן, שנקרא אז קלאוס־גינטר טרנובסקי, להתבונן בציורי הסוסים של הצייר היהודי מקס ליברמן. הציור "שני רוכבים על החוף" היה תלוי בווילה של הדוד של אמו, דוויד פרידמן, כחלק מאוסף אמנות גדול.

לאחר עליית הנאצים לשלטון הופתע טורן לראות בבתי הקולנוע ובגלידריות שלטים שבישרו כי יהודים אינם רצויים, ובכה כשנאלץ להיפרד מבעלי החיים שלו — זוג תוכים בשם חבקוק וצפניה — בהתאם להגבלות שהוטלו על היהודים. בליל הבדולח ראה עם הוריו בריונים בוזזים חנות משקאות בבעלות יהודית מתחת לביתם. למחרת הגסטפו עצר את אביו ושלח אותו לבוכנוולד לכמה שבועות. כשחזר לביתו היה כחוש וראשו מגולח.

אחד הציורים של מקס ליברמן מוסר מהקיר בישראל בדרך לשליחתו לטורן בארה"בצילום: אריאל שלט

כמה ימים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה הוריו של טורן בן ה–14 שלחו אותו לשוודיה במבצע הצלת הילדים "קינדרטרנספורט". את הוריו לא ראה יותר, הם נרצחו באושוויץ. הדוד פרידמן אולץ למכור לנאצים את אוסף האמנות שלו במחיר הפסד, כחלק מביזת האוצרות התרבותיים של העם היהודי. פרידמן מת בנסיבות טבעיות, אך בני משפחתו נרצחו בשואה.

טורן ואחיו היו היחידים ממשפחתם ששרדו. נציגת "ההגנה" שהגיעה לשוודיה כדי לגייס צעירים יהודים, שיכנעה את טורן להצטרף למח"ל — מתנדבי חוץ לארץ, והוא סייע לחיל המדע לייצר פצצות. לאחר מכן החל לעבוד כעוזר של ד"ר ריינהולד כהן, יהודי־גרמני שהקים בארץ משרד לרישום פטנטים.

ב–1955 היגר טורן לארצות הברית עם אשתו, אותה הכיר בארץ. כעת למד משפטים ופתח בניו יורק משרד עורכי דין בתחום הפטנטים. בין לקוחותיו היו חברות גרמניות בעלות עבר נאצי. טורן ראה בכסף שהרוויח מהן פיצוי חומרי על העוול שגרמו לו הנאצים, ואף גבה מהן, באופן בלתי רשמי, תוספת מחיר בשל כך.

דייוויד טורן (משמאל) עם הוריו ב– 1929

ב–2012, כשהיה בן 88, נחשף בגרמניה אוסף ענקי של יצירות אמנות, שאת חלקן גנבו הנאצים מיהודים. בפשיטה על ביתו של האספן קורנליוס גורליט, בנו של סוחר האמנות של היטלר, הוחרמו מאות יצירות החשודות כגנובות. רצה הגורל, ואחת מהן, שהוצגה לתקשורת, היתה "שני רוכבים על החוף" של מקס ליברמן — הציור שהיה תלוי בבית הדוד של אמו של טורן בילדותו. כשטורן, שהתעוור במהלך השנים, שמע על כך, חייו השתנו, כפי שהעיד.

גרמניה מינתה "כוח משימה" מיוחד להתחקות אחר מקור היצירות באוסף, במטרה להשיבן ליורשיהן החוקיים. טורן הגיש תביעה נגד ממשלת גרמניה וב–2015 וזכה להשיב את היצירה הגנובה לחיקו. במשפחתו אמרו כי את החיים של קרוביו, שנרצחו בשואה, לא ניתן היה להשיב, אך את היצירות שנגנבו מהם הוא הצליח להחזיר הביתה. ואולם, לאכזבתם של רבים, שעקבו אחר הסיפור וראו בו סגירת מעגל מרגשת, טורן לא תלה את הציור בביתו למזכרת. הוא מכר אותו תמורת כ–2.5 מיליון דולר במכירה פומבית.

הציור "אורגי הסלים" של ליברמן שדייוויד טורן מבקש להשיב למשפחתוצילום: מקס ליברמן / אורגי

טורן לא הסתפק בכך. במחקר שביצע גילה כי ציור נוסף של ליברמן, "אורגי הסלים", הוצא אף הוא במרמה על ידי הנאצים מהאוסף של פרידמן. גם הציור הזה התגלגל לידי משפחת גורליט, אשר מכרה אותו בשנת 2000 בבית מכירות פומביות גרמני. בית המכירות סירב למסור לטורן את זהותו של האיש שרכש את הציור הגנוב, אך טורן הפעיל את מה שכינה "'המוסד' הפרטי שלי'", וגילה, לתדהמתו, שהציור נמצא בישראל.

בהמשך התברר, כי האיש שמחזיק בציור הוא ניצול שואה ישראלי. כך, באופן חסר תקדים, יהודי שמשפחתו נרצחה בשואה, מצא עצמו מנהל מאבק מול ניצול שואה, כדי להשיב ציור שהנאצים בזזו ממשפחתו. הפרשה הסתיימה בהסדר, שבמסגרתו הוחזר הציור לטורן, אך בשל עיוורונו הוא לא זכה ליהנות ממנו. בשנותיו האחרונות המשיך במאבקיו להשבתם של מאות פריטים נוספים, שהיו באוסף של משפחתו, ובכללם עשרות ציורים שלטענתו שווים מיליוני דולרים.

אשתו מתה בשנה שעברה. טורן מת בארה"ב בחודש אפריל מקורונה. הוא הותיר אחריו בן ושני נכדים.

חובבי היסטוריה? הצטרפו לקבוצה שלנו בפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ