למה זה לא עובד?

שאלות קיומיות בחדר מוצף מי ביוב

סייד קשוע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סייד קשוע

יכולתי לכתוב טור הומוריסטי, עם עקיצה. יכולתי לכתוב על ההצפה האיומה בחדר העבודה שלי, על המים המזוהמים ועל הסחבות שהשתמשתי בהן לאיסוף המים ולמילוי דליים, על הצחנה שמילאה את הבית, על האינסטלטור שחיכיתי לו יומיים והבטיח שהוא בדרך, שהלך לו הגיר באוטו, שהוא במוסך, שמיד מסיימים את התיקון והוא טס אלי הביתה. ובתיאור ההמתנה האינסופית לאינסטלטור יכולתי לשלב אמירה פוליטית כלשהי, סביר להניח שהיא תעסוק בהתקפה על עזה, יכולתי לכתוב שהדלקתי רדיו ועישנתי סיגריה ושמהדיווחים ברדיו הייתי משוכנע שישראל נמצאת תחת מתקפה איומה של טילים. דיווחים שסיפרו בלי הפסקה על הקורבנות הישראליים והלב נעתק, ילדים מבוהלים שמרטיבים בלילות, הורים מפוחדים שצריכים להישאר ערים ולגונן על ילדיהם, קורבנות תמימים שצריכים לסבול מלחמה שנכפתה עליהם.

יכולתי להזכיר כאן את הילדים הפלסטינים, אלה שצריכים להתמודד עם הפצצות ממטוסים, אלה שנבהלים מפיצוצים חכמים. הייתי מוכן גם להתערב שאילו היו בידי הארגונים הפלסטיניים טילים חכמים שיכולים לפגוע במטרות צבאיות לגיטימיות, הם היו בוחרים בהן ומוותרים על ניסיון לפגוע באזרחים. הייתי מסייג את דברי ואומר שאין לי הרבה אהדה לארגונים קיצוניים, שאני סולד מהם, שאני שונא אותם, את הג'יהאד בדיוק כמו את צה"ל. שאני שונא כל מי שמוכן לסכן חייו של ילד, ואתם יודעים מה - לא רק של ילדים, גם חיי מבוגרים ונשים, וצעירים ואפילו חיילים.

בטח הייתי חוזר לתיאור המצב בדירה, עם החמרה בהצפה, אולי עוד שיחת טלפון לאינסטלטור שגילה עוד תקלה במכונית ומבטיח עכשיו שייקח לו עוד שעה להגיע. אבל האמת שאין לי כוח לזה. כי אני רוצה באמת לשאול: למה זה לא עובד? למה הדבר הזה של יהודים וערבים לא עובד? בדיוק השאלה ששאל אותי השבוע קצין בכיר לאחר דיון שהשתתפתי בו, "אז למה, אם יש כאלה הבנות בינינו, זה לא עובד?"

איור: עמוס בידרמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

לא היתה לי תשובה מן המוכן. ניסיתי לענות לו שלא דנו בסוגיות הקשות, שלא הגענו לנושאי הליבה, שלא עסקנו בדיון בזכויות הפליטים ובירושלים, אבל ידעתי שזאת לא האמת, זאת לא הסיבה האמיתית לכך שזה לא עובד, הדבר הזה של יהודים וערבים. הרי בסופו של דבר איני מאמין גדול בהפרדה, אלא בחיים משותפים. אני לא מאמין שהעמים רוצים להילחם, אני מכיר ערבים ואני מכיר יהודים ואני יודע שזה לא ייתכן. אז מי הם אלה שרוצים לריב? מי הם אלה שמחפשים מלחמה ואיך בדיוק הם נראים?

אני יכול לספר שהבמאי הג'ינג'י הגיע בינתיים לישיבה שנקבעה אצלי בבית ולא יכולנו לשבת בחדר העבודה כי הוא היה מוצף ומסריח. "אז למה זה לא עובד?" שאלתי אותו, "תראה אותך, ותראה אותי - זה עובד, ואתה לא בדיוק השמאלני האולטימטיבי".

"אתה צודק", הוא אמר והיתה לו מעין עווית על הפנים.

"מה?" שאלתי, "יש משהו שאתה מסתיר ממני? זה רק נדמה לי שזה עובד בינינו?"

"לא, לא", הוא התחיל מיד להתגונן, "רק שנראה לי שכל הסיפור הזה של עזה קצת מסריח".

"מה זאת אומרת?"

"זה נראה כמו מזימה, כמו תוכנית שנרקמה בין המצרים לחמאס ולישראל, איזה כוחות-על שאנחנו לא מודעים להם".

"ממתי התחלת להאמין בקונספירציות?" שאלתי אותו, כשאני מייחס ביני לביני את האשמה לשעות הרבות שאנחנו מבלים יחדיו, ושבהן הוא היה עלול להידבק בתיאוריית הקונספירציה המזרחית.

"כך זה נראה לי", הוא טען בתוקף, "משהו שאנחנו לא מבינים, כאילו מכינים את הקרקע למשהו אחר, יותר גדול, משהו שקשור לבלגן של המצרים בסיני, ולחמאס עם הפלגים בתוך עזה".

"טוב, בסדר", קטעתי אותו, "אני לא מדבר על זה עכשיו, אני מדבר על המהות, למה זה לא עובד בין שני העמים?"

"נראה לי שזה בגלל גזענות", הוא ענה.

"אנחנו לא גזענים", עניתי בתוקף.

"אה כן, אז אתם ממש אוהבים אותנו?"

"לא", השבתי מיד, "בכלל לא, אבל יש הבדל בין כעס, שנאה, לבין תחושת עליונות, לבין גזענות".

"נכון", הוא אמר, "אני חושב שבזה אתה צודק, אנחנו קצת גזענים".

"אבל למה? מאיפה זה בא בכלל, מהתורה? מהעם הנבחר וכל זה?"

"די", הוא השיב בחוסר נוחות, "אתה מלחיץ אותי עכשיו, תתקשר לאינסטלטור שלך".

"עוד שעה אני אצלך", אמר האינסטלטור, "איך שיצאתי מהמוסך נדלקה לי נורה אדומה".

"הוא יהודי?" שאל הבמאי הג'ינג'י, ששמע אותי מדבר עם האינסטלטור בעברית.

"כן", עניתי. "אז מאיפה זה בא, העליונות הזאת, מאיפה?"

"תראה את כל זוכי פרס נובל", ענה הבמאי הג'ינג'י, "כולם יהודים".

"אז בגלל זה?"

"תבין", הוא אמר, "כשכל העולם התעסק בפרנסה ובעבודות, היהודי התעסק בספרים ובכתובים, אז ברור שהיהודים ירגישו הרבה יותר מיוחדים מאשר הגויים הבורים".

"אני לא קונה את זה", עניתי, "לא נראה לי שמישהו מהיהודים שאני מכיר מרגיש שהוא יותר חכם ממני".

"ממך לא", הוא ענה בטון לא משכנע, "אבל, אתה יודע, בגדול".

האינסטלטור היהודי הגיע, והתחיל בעבודה. ברדיו עוד מדווחים על מתקפה חסרת רסן על ישובי הדרום השלווים. כולם תומכים, שלי יחימוביץ', קדימה וכל העם תומך במתקפה על עזה. אין ברירה, הרי הם תכננו: ישבו להם בשקט וזממו כיצד לפגוע בעם שלנו, שכל מטרתו קריאה בספרי הקודש.

"הבעיה היא לא אצלך", קבע האינסטלטור, "יש סתימה במנהול בחוץ", הוא אמר והפשיל את שרווליו להתחיל במלאכה. "אז מה אתה אומר", שאלתי את הבמאי הג'ינג'י, "הכל בגלל שאתם מרגישים גזע עליון?"

"לא רק זה", הוא אמר, "זאת אומרת ממש לא רק זה, אל תשכח שאתם..."

"כוס אוחתו", אמר האינסטלטור, ידיו עמוק בתוך המנהול, "איזה חרא זה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ