זו גזענות? זו חובבנות

הגזענים בארצות הברית לא יודעים אפילו להבדיל בין מוסלמי לבין סיקי או בין טורבן לכאפייה

סייד קשוע
סייד קשוע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סייד קשוע
סייד קשוע

זו רק הטלוויזיה. בינתיים הפחדים שלי לא יצאו מהמסגרת של הטלוויזיה, ואני לא יודע מדוע לאחרונה אני מתפתה לצפות בשעת ערב דווקא בערוץ החדשות של פוקס. ייתכן שזה משום שהבנתי שזהו ערוץ החדשות עם אחוזי הצפייה גבוהים יותר, וייתכן שהסיבה היא שקיבלתי רושם שזהו הערוץ המועדף על תושבי העיירה שאני מתגורר בה, לפחות אם לשפוט על פי מסכי ההליכונים בחדר הכושר שביקרתי בו רק פעמיים. בינתיים זה רק בטלוויזיה, ואיש אינו אומר לנו היכן מותר לנו לגור, ולאיזה בית ספר מותר לנו לרשום את הילדים.

ובטלוויזיה הפופולרית של פוקס, זו של הנשיא המנצח, מתנהגים השדרים הפופולריים כאילו ידם על התחתונה. הם פונים לקהל שלהם משל היה מיעוט נרדף של שמרנים. כך צפיתי השבוע במשך שעה בדיון שכותרתו "המדיה הפשיסטית", ובו דיברו המנחה ואורחיו בשעת צפיית שיא על הפשיזם של התקשורת הליברלית, ובהתלהבות של מי שנאבק על חייו וחיי צופיו השמרניים סיפר המנחה על האופן שבו רודפים אותו, את העיתונאים השמרנים שמעזים לספר את האמת וכל אזרח אמריקאי שמחזיק בדעות שמרניות. הם אומרים הרבה "עם" בפוקס, והם אומרים המון "האויב", והעם נמצא תחת איום מתמיד, ומתנהלות נגדו מתקפות בכל החזיתות, שהחמורה בהן היא אותה מתקפה של בוגדים מבית.

איור: עמוס בידרמן

לעתים אני מנסה בכל מאודי לשים את עצמי בנעליו של איש ימין, לנסות להבין את ההיגיון שמניע את תחושותיו ואת השקפותיו. אבל מעולם לא הצלחתי לתפוס את מניעיו בלי להשתמש בתורה גזענית, בלי להגיע למסקנה שעליו לצאת מנקודת הנחה שהוא אדם נעלה יותר, שמגיע לו יותר מהאחרים בשל נתונים שעמם נולד. תחושת עליונות שלא תמיד מתממשת במציאות ומשמשת מצע לרטוריקה של קורבנות ותיאוריות קונספירציה.

הטלוויזיה הפופולרית אלימה מאוד, ואף שהיא המנצחת היא לעולם תציג את עצמה כקורבן של תקשורת "המיינסטרים", כפי שאוהבים מנחי פוקס להדגיש. הם מטשטשים את עובדת היותם המיינסטרים, את העובדה שהשלטון לצדם והכוח בידיהם. אני מניח שכתבי הרשת הימנית משתכרים לא פחות מאנשי MSNBC וסי־אן־אן, אבל המנחים המוצלחים שלהם כמו נבחרו בקפידה על ידי הממונים והולבשו על ידי המפיקים כך שייראו מוזנחים לעומת עמיתיהם ברשתות "השמאלניות". בניגוד למגישי תוכניות החדשות ברשתות המתחרות, אנשי פוקס אינם יפים. הם יכולים להיות שמנים, וגם אם ראייתם אינה מושלמת הם אינם מרכיבים משקפיים מעוצבים המשדרים התנשאות ויוקרה, כמו המשקפיים של אנדרסון קופר, דון למון ואחרים. המנחות של פוקס ילבשו שמלות, כמו בנשף סיום של התיכון המקומי, ולא חליפה ומכנסיים כמו רייצ'ל מדאו ומנחות אחרות ברשתות המתחרות. אשה בתחנות הימניות היא אשה כפי שהאמריקאי הממוצע היה רוצה לדמיין, ומנחה טלוויזיה שמרוויח מיליונים ייראה כמו הבחור שישב לידך על בירה בשלושה דולר בבר המקומי בעיירה שכוחת אל.

מנחי תוכניות הימין מדרבנים את העם, והעם עצבני, כמו נלחם על חייו, צועק וזועם ומרגיש את תסכולם של ההמונים הנרמסים. השמאל, שהוא זה שצריך להילחם על חייו, לזעוק נוכח האיום על שאריות הדמוקרטיה, נתפס עשיר ונינוח, מוגן וזחוח באולפנים מעוצבים, חליפות מהודרות ומשקפיים, אוי אותם משקפיים מעוצבים.

בינתיים הפוטנציאל של האלימות נמצא רק בטלוויזיה. אני יכול להחליף ערוץ ולנטרל את האיום על זרים, מיעוטים ובעיקר מוסלמים. מדי פעם מדווחים על אלימות נגד זרים בחדשות, ומדי פעם שומעים מעמיתים על תקריות בקמפוס וברחבי העיר, אך אני מרגיע את עצמי בכך שעדיין מדובר בקבוצות של גזענים חובבים. הרי אותן קבוצות קיצוניות שמבקשות לפגוע במוסלמים יכולות לפגוע גם בסיקים משום שיטעו לראות בהם מוסלמים. כך שמעתי, למשל, מחברים הינדים שמישהו צעק לעברם מתוך רכב נוסע "מוסלמים לכו הביתה".

עבור האמריקאי הגזען־החובב, מוסלמי הוא מישהו שיש לו משהו על הראש, ולא משנה אם זה טורבן, כאפייה או חיג'אב. מוסלמי זה מישהו שמגדל זקן של מוסלמים, ובהיעדר סימן לבוש או שיער פנים, כל החומים הם מוסלמים בפוטנציה. אני מבין את האמריקאי הגזען הממוצע. הוא ניזון בעיקר מהתקשורת, ואיכשהו כל ה"טרוריסטים" במערב אימצו אופנה שתתאים לסרטים ההוליוודיים, עד כדי כך שאני כבר לא בטוח מה בא קודם, הדימוי של המוסלמי כפי שעוצב עלי ידי מלבישים ומאפרים בתעשיית הקולנוע, או בחירתם של "מוסלמים" בקו אופנה כפי שפירשו אותו מהכתבים השמימיים.

לפעמים יוצא הלב אל הגזען האמריקאי המתחיל, עד שחשבתי לאחרונה, בהיותי מנוסה בגזענות מתוחכמת ומרובדת נוסח ישראל, שאפשר אפילו לכנותה גזענות המושתתת על ערכי מוסר גבוהים, להתחיל להעביר קורסים של הדרכה בגזענות. כיתות עם חומר לימוד, הדגמות, מבחנים, יישומים בשטח ותעודות סיום שיאפשרו לסטודנטים לעבור לקורסים מתקדמים יותר.

כתבות מומלצות

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ