התיתכן מדינה יהודית דמוקרטית?

מדינת ישראל לא צריכה להיות ניטרלית מבחינה לאומית על מנת להיות דמוקרטית וליברלית. שמירה על זכויות המיעוטים, מתן זכות הגדרה עצמית ללאומים אחרים, ביטול הכפייה הדתית וגיוון אפשרויות האזרוח - כך יוגשם חזון המדינה היהודית הנאורה

משה הלברטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הלברטל

האם מדינת ישראל יכולה להיות מדינה יהודית, דמוקרטית וליברלית? כדי להשיב על השאלה עלינו להקדים ולברר מהי מדינה יהודית. ניתן, כמובן, לייחס לתואר “יהודית” מובנים לאומניים או דתיים פונדמנטליסטיים, ואז לטעון שלא יכול להיות שילוב כזה, אבל יהיה זה מהלך מעגלי לא פורה במיוחד.

כדי להבהיר את העניין, נציב את השאלה הבאה. האם מדינה קטלונית, אם תוקם תוך ניתוקה מספרד, יכולה להיות מדינה קטלונית דמוקרטית וליברלית? רבים מהקטלונים בספרד רוצים להקים מדינה משלהם שבירתה ברצלונה. במדינה הזאת, כמו בכל מדינות הלאום האירופיות - דנמרק, פינלנד, נורווגיה, גרמניה, צ’כיה ועוד - הקטלונית תהיה השפה הרשמית, סמלי המדינה יהיו קשורים לתרבות של הרוב האתנו־תרבותי של הקטלונים, לוח השנה המדינתי יעוצב בזיקה לנצרות ולאירועים של ההיסטוריה והתרבות הקטלונית, ההמנון ישקף זאת והחינוך הממלכתי בקטלוניה ינחיל את המורשת הלאומית התרבותית הקטלונית לדור הבא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ