יובל נח הררי משוחח עם גארי יורופסקי על טבעונות, מיליטנטיות ועתיד האנושות

גארי יורופסקי התחיל להתעניין בטבעונות בעקבות ביקור בקרקס. עבור יובל נח הררי, נקודת המפנה היתה בקורס ויפאסנה. שניהם עוסקים בחייהם בשאלת הסבל והאדישות. אחד מהם הפך לגורו טבעוני מיליטנטי - לשני יש כמה הסתייגויות. שיחה על תזונה, חמלה ועתיד האנושות

יובל נח הררי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יובל נח הררי

בדצמבר יגיע ארצה גארי יורופסקי, הידוע היום בעולם כאחד הלוחמים הבולטים למען זכויות בעלי החיים. והוא אכן לוחמני מאוד. גם בקרב טבעונים וארגוני זכויות בעלי חיים, יורופסקי הוא דמות שנויה במחלוקת, בשל עמדותיו הבלתי מתפשרות, סגנונו החריף ותמיכתו באלימות כחלק נחוץ בכל מהפכה.

אני עצמי חולק על רבים מן הדברים שיורופסקי אומר ומציע, ועם זאת אני סבור שהוא דמות חשובה בנוף המוסרי והפוליטי של ראשית המאה ה–21 וכדאי גם למי שאינם מסכימים איתו להקשיב לו. יורופסקי מוציא אנשים ממרחב הנוחות שלהם. לא רק אוכלי בשר ולובשי פרוות, אלא גם טבעונים מושבעים זעים בחוסר נוחות כשהם שומעים את מה שיש לו לומר. קל מדי להישאר אדישים לסבל בעלי החיים, שכן אין ביכולתם לכתוב כתבות לעיתון או לדבר ברדיו, ואת הזעקות שלהם דואגים להרחיק מאוזנינו או לפחות להחלישן, לעדנן ולמתנן. יורופסקי שם לו למטרה לשמש פה לבעלי החיים ולהשמיע את זעקתם בלי שום צנזורה. לכן קשה מאוד להישאר אדישים כששומעים אותו. אפשר כמובן לא להסכים איתו ‏(ולפעמים אולי רצוי לא להסכים איתו‏), אך יורופסקי מכריח אותנו להתייחס ברצינות לגורלן של חיות המשק, ולשקול בכובד ראש את האפשרות שיחסם של בני האדם למיליארדי פרות, כבשים, חזירים ותרנגולות הוא פשע בעל ממדים היסטוריים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ