הדיקטטורה של קובצי אקסל

ההשתעבדות למדדים כמותיים משפיעה על חיי היום־יום לא פחות מפשע ומשחיתות, ובוודאי יותר מטרור. בטווח הארוך, זהו איום חמור בהרבה

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרי אילני
עפרי אילני

מקרה ראשון. לפני כשנתיים דווח ב"הארץ" על תופעה מוזרה שהתפתחה במשטרה: מספר המעצרים גדל באופן דרמטי, אך במקרים רבים לא הוגש כתב אישום נגד האדם שנעצר. לתאי המעצר מושלכים אנשים שביצעו עבירות פעוטות. באופן כזה נעצרו, למשל, קשיש שניהל ויכוח קולני עם נהג אוטובוס וקטין שגנב מצית.

מה ההסבר לכך? גורמים במשטרה ובסנגוריה הציבורית הסבירו שאלפי מעצרים מתבצעים רק לצורך הצגת הישגים סטטיסטיים. מגמה זו התגברה בעקבות הכנסתה של המערכת הממוחשבת "מנה"ל — מדידה, ניהול והערכה למפקד" — תוכנה סטטיסטית שמודדת את רמת הביצועים של יחידות המשטרה. על בסיס הנתונים מקבלות התחנות ניקוד, שמהווה גורם חשוב בקביעת הקידום של הקצינים. בשבוע שעבר תוארה התופעה גם בתוכנית "המגזין" בערוץ 10: המשטרה התמכרה לסטטיסטיקה, ולצורך כך היא מבצעת מעצרים אבסורדיים. בד בבד מתעלמת המשטרה מתלונות של אזרחים, כדי להפחית את מספר התלונות בסטטיסטיקה וכך לצמצם לכאורה את ממדי הפשע. "חלק עצום מהמשאבים המוגבלים של המשטרה מופנים כדי להקריב קורבן למולך הסטטיסטיקה", העיד קצין חקירות לשעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ