מדוע פסיכיאטרים מפחידים אותנו כל כך

מתנגדי הפסיכיאטריה רקמו סביבה מיתוסים מזוויעים הקושרים בינה ובין עינויים, כליאה ומשטרים אפלים. מדוע פסיכיאטרים עדיין מעוררים תגובות חשדניות — ואיך אנו מגיבים למשמע המילים "לוקה בנפשו"?

ירון גילת
ירון גילת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון גילת
ירון גילת

"אתה עובד במחנה השמדה", נכתב בהודעה שנשלחה אלי במסנג'ר. אינני מכיר את הכותב. אינני יודע גם מה הביא אותו לכתוב הודעה מחרידה כל כך, ולשלוח אותה דווקא אלי. האם אני בסכנה? האם יסתפק הכותב רק בהקלדה של האשמה כוזבת שכזו, או שגם יוציא לפועל את העונש הנקוב בחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם?

ראוי לתהות אם לא רחוק היום שבו נחזה בפגיעה שתקפח את חייו של רופא פסיכיאטר בישראל. לאמיתו של דבר, אין זו הפעם הראשונה שבה נקשרת הפסיכיאטריה בנאציזם. מעבר לעדויות ההיסטוריוגרפיות הרבות באשר לפעולותיהם הבזויות של רופאים, ובכללם גם פסיכיאטרים נאצים שפעלו במסגרת הרייך השלישי, נפוצה בעולם תעשיית כזבים והסתה הפורחת מאז תחילת המחצית השנייה של המאה ה–20. בפסיכיאטרים מוטחות השמצות חסרות תקדים, ולפיהן הם לכאורה נושאים באחריות ראשונית למלחמות, לאסונות ולפשעים נגד האנושות. השואה, מלחמות העולם ועוד, כולן מוטלות לפתחה של הפסיכיאטריה. פסיכיאטרים מואשמים בהתעללות בבני אדם, בכליאתם, בעינויים, בהרס שפיותם, בסימומם ובמאמץ לשלוט בתודעתם ובמוחם, ובשאר מרעין בישין שהדעת לא סובלת. אין עוד מקצוע רפואי, או מקצוע אחר לשם השקילות, שהעוסקים בו נתונים לדמוניזציה שכזו במשך עשרות שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ