"לא אוכל להבטיח שתמיד אהיה לבבי": המכתבים האינטימיים של זיגמונד פרויד

גילויי אהבה חושפניים, סכסוכים אנטישמיים, מחשבות על הומוסקסואליות ונזיפות במעריצים: עיון באוסף המכתבים העצום שהותיר זיגמונד פרויד פותח צוהר לא רק לנושאים שהעסיקו את אבי הפסיכואנליזה, אלא גם לתפקיד הגדול בחייו שמילאה עצם כתיבתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיגמונד פרויד
זיגמונד פרוידצילום: ארדון בר-חמא, רפרודוקציה / Freud Museum, London
ערן רולניק
ערן רולניק
ערן רולניק
ערן רולניק

בגיל 17 כתב זיגמונד פרויד לחבר: "מן הסתם לא הבחנת עד עכשיו בכך שאתה מתכתב עם אמן השפה הגרמנית. אז עכשיו אני מייעץ לך כחבר, לא כבעל עניין, לאגור את מכתביי, לכרוך אותם ולשמור עליהם מכל משמר. לעולם אי אפשר לדעת".

פרויד צדק. נכונותו להתמסר לכתיבת מכתבים היתה יוצאת דופן גם במושגים של תקופה שטיפחה את אומנות כתיבת המכתבים. מספר המכתבים שיכתוב ב–83 שנות חייו נאמד כיום ב–30 אלף. בעיזבונו ניתן למצוא כתיבת נעורים פרועה ומלאת הומור, מכתבי אהבה לוהטים וחושפניים לארוסתו ואת ההתכתבות המכוננת והלא פחות לוהטת עם ידידו הברלינאי, וילהלם פליס; לצד התכתבות המתעדת את פרק "האנליזה העצמית" ששיאה בגילוי התסביך האדיפלי ופתרון חידת החלום. כשמלאו לו 30 כבר ניכר שעבור פרויד, כתיבת המכתבים מילאה מקום לא רק ביחסיו הבין־אישיים אלא גם בתגליותיו, בכינונה של הפסיכואנליזה כתנועה מדעית עולמית ובתחזוקה השוטפת של היצירתיות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ