מחיר הדמים של השקר הניאו־ליברלי

נתניהו ופוליטיקאים רבים בעולם התייחסו לבריאות הציבור בקלות דעת בלתי נסבלת, ובלי להבין את המובן מאליו: הכלכלה תלויה בבריאות. בלעדיה, גם העשירים שבתאגידים יקרסו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי צוות מחטאים את רחבת הכניסה לבית החולים הדסה עין כרם, בחודש שעבר
אנשי צוות מחטאים את רחבת הכניסה לבית החולים הדסה עין כרם, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן
אווה אילוז

בסרטו של לארס פון טרייר "מלנכוליה", הצופים מבינים אט־אט, בתערובת של אימה וחוסר אונים, שהעולם עומד להיחרב אחרי שיתנגש בכוכב הלכת מלנכוליה. בסוף הסרט אותו כוכב — שבתחילה נראה כנקודה רחוקה בשמים — הופך למעין דיסק הולך וגדל, מכסה את המסך ולמרבה הבעתה מתנגש בכדור הארץ.

בשעה שאנו נתונים בעיצומו של אירוע עולמי שעוד לא הבנו את מלוא היקפו, חיפשתי אנלוגיות שיעזרו להבין את המצב, ונזכרתי בסצנת הסיום הזאת. קראתי לראשונה על נגיף הקורונה בעיתונות האמריקאית בשבוע השני של ינואר, והקדשתי לכך תשומת לב מיוחדת, שכן בני אמור היה לנסוע לסין. הנגיף עדיין היה רחוק, וכמו אותו כוכב לכת מסוכן נראה כמו נקודה בשמיים. בני ביטל את נסיעתו, אך הכוכב המשיך במסלולו העיקש, מתנגש בנו אט־אט, באירופה, במזרח התיכון וכעת גם בארה"ב. כעת כולנו צופים, מרותקים, במגפה המתפשטת, כשהעולם שהכרנו עוצר מלכת. נגיף הקורונה הוא אירוע פלנטרי בסדר גודל שאנו מתקשים לתפוס: לא רק בגלל ממדיו העולמיים ולא רק בגלל מהירות ההדבקה, אלא גם משום שמוסדות שכוחם העצום מעולם לא הוטל בספק הוכנעו והודממו תוך שבועות ספורים.

תגובות