כיצד מסבירים את הכריזמה הרצחנית של היטלר

לעולם לא להודות בטעות ולא להכיר באשמה. לזכור שאנשים יאמינו לשקר גדול לפני שיאמינו לשקר קטן. להתרכז באויב אחד בכל פעם, ולהאשים אותו בכל מה שמשתבש. פרופיל פסיכולוגי של המודיעין האמריקאי ניסה לפצח בזמן אמת את סוד הדמגוגיה ההרסנית של היטלר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדולף היטלר
צילום: AP
גבריאל שונפלד
גבריאל שונפלד

כיצד מסבירים את האחיזה שיש בהמונים לדמגוגים ולבעלי אישיות כריזמטית והרסנית? השאלה תמיד מעוררת עניין, והיא נבחנה בידי היסטוריונים, אנשי מדע המדינה, פסיכולוגים חברתיים וחוקרי כתות. אין תשובה אחת שיכולה להסביר תופעה חברתית כה מורכבת, אך אולי כדאי לבחון מנהיגים דמגוגיים מהעבר ואת תכונותיהם הבולטות.

אחד הניסיונות יוצאי הדופן בתחום זה נעשה על ידי וולטר לנגר, בזמן מלחמת העולם השנייה. הוא היה מרצה בהרווארד שעסק בפסיכואנליזה, וב–1943 הוזמן על ידי המשרד לשירותים אסטרטגיים (OSS) — גוף המודיעין האמריקאי בזמן המלחמה והארגון שקדם ל–CIA — כדי ליצור דיוקן פסיכולוגי של אדולף היטלר. לנגר, שדיווח ישירות לראש ה–OSS, הגנרל וויליאם דונובן, הקים את "יחידת השדה הפסיכואנליטית" ואייש אותה בשלושה עוזרים. המשימה שהוטלה עליהם היתה לנבור בספרייה הציבורית של ניו יורק ולחפש מקורות רלוונטיים בגרמנית, בעוד לנגר עצמו, כפי שסיפר אחר כך, "סרק את ארה"ב וקנדה בחיפוש אחר אנשים שקיימו יותר מקשר חולף עם היטלר בתקופה מסוימת בחייו". כמה ממרואייניו היו גרמנים שנכלאו במחנות מעצר אמריקאיים בשל עברם הנאצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ