המחשב שניצח בשעשועון טלוויזיה

או: מה זה בעצם לחשוב?

רון פרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון פרסלר

לראשונה זה זמן רב הצליחה תוכנת מחשב להפתיע אותי כשצפיתי בווטסון המחשב מתמודד בשעשועון הטלוויזיה האמריקאי "ג'פרדי!" (סיכון). בסדרת המשחקים, ששודרה בארצות הברית באמצע פברואר, עמד ווטסון מאחורי דוכן המתמודדים לא בגוף - החומרה של המחשב גדולה ומאיימת מכדי להופיע על במת שעשועון בצורה אטרקטיבית ודורשת קירור עז - אלא ברוח, בדמות איור של כדור הארץ על מסך. כדור הארץ החליף צבעים וסביבו התערבלו חוטי מחשבה סמליים שייצגו את הרהוריו של ווטסון. הביטוי הגשמי היחיד למחשב על הבמה היה בוכנה שבעזרתה לחץ על הזמזם כשרצה לענות תשובה.

משני צדי האווטאר הידידותי של ווטסון עמדו שני מתחריו האנושיים, אלופי "ג'פרדי!" קן ג'נינגס ובראד רטר. בקטגוריה "מבוקשים, דמויות ספרותיות", כשנשאלה השאלה - "מבוקש על רציחתו של סר דנוורס קארו, מראהו: חיוור ומגומד ונראה כסובל מפיצול אישיות", לחץ ווטסון על הזמזם וענה בקולו המסונתז, "מיהו הייד?" (ב"ג'פרדי!" התשובות מוצגות כשאלה). בקטגוריה "מוזרויות אולימפיות", על השאלה "מילורד קאוויץ' כמעט חיבל בסדרת הניצחונות המושלמת של איש זה באולימפיאדת 2008, אך הפסיד לו לבסוף במאית השנייה", ענה ווטסון, "מיהו מייקל פלפס?"

השאלות במשחק הקיפו הרבה תחומים - ספרות, היסטוריה, בידור, ספורט, חדשות, פתגמים ומשחקי מילים - וווטסון ידע לענות על רובן. לא תמיד בחר לענות - ווטסון לחץ על הזמזם רק כשמידת הוודאות שלו בתשובה עלתה על 50 אחוז, לפעמים איחר את המועד ולפעמים טעה. אבל ווטסון ניצח בגדול, וכשענה קן ג'נינגס על השאלה האחרונה ("דיווח ממחוזות ולאכיה ומולדביה" של וויליאם ווילקינסון העניק השראה לספרו המפורסם ביותר של סופר זה. תשובה: מיהו בראם סטוקר?), שעליה ענו נכון כל המתמודדים, הוא הוסיף את המילים, "אני דווקא מקבל בברכה את אדונינו המחשביים החדשים".

לי היה נדמה שניצחון המחשב בא לו בעיקר בזכות מהירות התגובה של אצבעו המכאנית בשאלות הקלות. אבל אין בכך כדי לגרוע מההישג. ברוב המקרים ידע ווטסון להבין את השאלה שנוסחה, כמקובל בשעשועון הזה, בצורה מתחכמת. ווטסון לא רק הבין את השאלה, אלא גם מצא את התשובה מתוך אוסף הספרים, האנציקלופדיות והעיתונים שהוזנו לתוכו. אלגוריתמי ניתוח שפה איפשרו לווטסון ללמוד בעצמו מילים נרדפות, משמעות מילים בהקשרים שונים, מטבעות לשון, ואת האופן המעורפל לעתים שבו משתמשים בני אדם בשפתם.

איור: יעל בר

אחרי התחרות כתב ג'נינגס במגזין האינטרנט "סלייט": "כשהתבקשתי להתחרות... הרגשתי גיבור. דמיינתי את עצמי כתקווה הפחמנית הגדולה נגד דור חדש של מכונות חושבות... אבל לא הייתי הגיבור; הייתי הרע". לקראת סוף התחרות, כתב, הוא הרגיש כנציגם של הלודיטים מעכבי הקידמה.

*

ב-1950 התחבט אלן טורינג, אחד מחלוצי מדע המחשב, בשאלה אם מכונות יכולות לחשוב. כדי לענות עליה, הבין שקודם יש צורך להגדיר מה משמעות הדבר "לחשוב" - משימה קשה - ולכן, במקום להגדיר מהי חשיבה, הציע טורינג מבחן הקרוי על שמו. שני מתמודדים, אדם ומכונה, מוסתרים מפני שופט שמשוחח עם שניהם ומנסה לקבוע מי הוא מי. אם יצליח המחשב להתל בשופט, אפשר לומר כי המחשב "חושב".

כשהציע טורינג את המבחן הוא היה תיאורטי בלבד. הטכנולוגיה הנדרשת אפילו למבחן קצר היתה רחוקה מהישג יד. אבל ב-91' התחילו מבחני טורינג להיערך מדי שנה במימונו של המיליונר האקסצנטרי יו לובנר (ממציא ופעיל למען לגליזציה של הזנות) שמעניק למתמודדים האנושיים והאלקטרוניים את פרסי "המחשב האנושי ביותר" ו"האדם האנושי ביותר". טורינג חזה כי עד 2000 יוכלו מחשבים להתל ב-30 אחוז מהשופטים במבחן בן חמש דקות. התחזית לא התממשה, אבל ב-2008 היו המחשבים רחוקים מרחק קול שופט אחד כדי לעבור את הסף שחזה טורינג.

בגיליון מארס של "האטלנטיק" מספר בריאן כריסטיאן על חוויותיו כמשתתף אנושי במבחני טורינג של 2009. הוא מביא בכתבה את דבריו של הפילוסוף ג'ון לוקאס מאוקספורד, שאמר כי אם לא נצליח למנוע מהמחשבים לעבור בהצלחה את מבחן טורינג, זה יקרה "לא כי המכונות חכמות כל כך, אלא כי בני אדם, או לפחות רבים מהם, עציים כל כך".

ההצלחות היחסיות של המחשבים במבחני טורינג נבעו בעיקר מציפיותיהם של השופטים ממכונות ומבני אדם. כל השופטים סיווגו מומחית עולמית לשייקספיר כמחשב משום ששיחתה עם השופט (על שייקספיר) היתה ידענית ואקדמית כל כך, ותוכנת מחשב הצליחה להתל בשופטים משום שכיסתה על חוסר הבנה בחוש הומור מדומה. כשקרא תמלילים של מבחנים קודמים, הופתע כריסטיאן לגלות כמה צפויות ומכאניות הן שיחות חולין קצרות בין אנשים, באיזו קלות יכולה תוכנת מחשב לא מתוחכמת במיוחד וחסרת תבונה לחלוטין לערוך שיחות כאלו בצורה משכנעת, וכמה קשה ליצור בחמש דקות קשר אנושי משמעותי, כזה שיוכיח לשופט כי מן הצד השני משוחח איתו יצור בשר ודם. אבל בינתיים למדו בני האדם כיצד להתמודד והשופטים למדו למה לצפות, ובשתי התחרויות האחרונות יחדיו הצליחה רק תוכנה אחת להתל בשופט יחיד.

"לפעמים נדמה", אמר לכריסטיאן הפיזיקאי חוקר המודעות דגלאס הופסטדר, "כאילו כל צעד לקראת תבונה מלאכותית, במקום לייצר התנהגות שכולם מסכימים כי היא מבטאת מחשבה, פשוט מגלה מה מחשבה אמיתית אינה". על כך כריסטיאן תוהה: אם יותר ויותר דברים שחשבנו שמצריכים חשיבה מתגלים ככאלו שלא, מהי חשיבה? ואם חשבנו בעבר שהמחשבים משחררים אותנו מביצוע פעולות "לא אנושיות", הרי ככל שמכונות עושות יותר ויותר דברים - חישובים מתמטיים, משחק שחמט, הלחנת יצירות מקוריות, וכעת, מענה על שאלות מתחכמות - תחום הפעולות האנושיות שאנחנו "משוחררים" לבצע מצטמצם והולך. עם מה נישאר בסוף? מהו גרעין המחשבה האנושית? כשכריסטיאן התראיין אצל ג'ון סטיוארט, מנחה תוכנית החדשות הקומית "הדיילי שואו", הציע סטיוארט הבחנה משלו. כך נדע שמחשבים הפכו לאנושיים: כשמחשב ילך ברחוב, ימעד, יסתכל לצדדים ואז יגיד, "זה היה בכוונה"; כשהם יפתחו נוירוזות.

אוקיי, אז תגידו שגם אם המחשב יתנהג בצורה נוירוטית (ואני מוכן להישבע שכבר נתקלתי במחשבים נוירוטיים), הוא לא באמת יהיה נוירוטי. כמו שווטסון והמחשבים במבחן טורינג בסך הכל עושים שימוש בזיכרון, סטטיסטיקה וזיהוי דפוסים, כך יפעל גם המחשב הנוירוטי. אבל איך בעצם אנחנו חושבים? האם המחשבה המופיעה במוחנו כקול פנימי או תמונה אינה אלא תוצאה סופית של חישובים שהמוח מבצע בלי שאנחנו מודעים אליהם?

נטל ההוכחה הוא על הטוענים לקיומו של אותו מסתורין, והמאמינים שאנחנו יותר ממכונה. חשבנו שאנחנו היחידים שמסוגלים להשתמש בכלים - מתברר שאפילו עורבים יכולים. חשבנו שאנחנו היחידים בעלי תרבות ומסורת, אך לאחרונה התגלה שגם לשימפנזים תרבות ומסורות. אם בינינו לבין בעלי החיים לא פעורה תהום אלא כולנו נמצאים על אותו הרצף, ואם מחשבים מסוגלים כבר לדמות באופן מלא את פעולתם של בעלי חיים פשוטים, המצאת מחשבים המשתווים אלינו ואף עולים עלינו היא עניין של זמן. אולי בסופו של דבר יתברר כי הדבר היחיד שמבדיל אותנו מהמכונות הוא האמונה שאנחנו יותר ממכונה. זה לא דבר של מה בכך - אותה אמונה נתנה לנו את קאנט ומרקס וניטשה - ובכל זאת, כשהמחשב יתעורר לחיים ויתהה על עצם קיומו, משעשע יהיה להיווכח שהדבר היחיד הייחודי לנו היה הדלוזיה.

החודש הודיעה IBM שהתחילה לפתח מעבד מחקרי חדש שמנסה לחקות בצורה ישירה את פעולת המוח, אבל המרחק שלנו מאינטליגנציה מלאכותית לא ברור. עד שנגיע לשם, ווטסון יוצא לעבוד - כמומחה רפואי ואחר כך בתחומים אחרים - ולנו לפחות תיוותר המשימה לשאול אותו את השאלות הנכונות. חוטי המחשבה שהקיפו את ראש כדור-הארץ של האווטאר של ווטסון היו 42 במספר, במעין קריצה של מהנדסי IBM למחשב "מחשבה עמוקה" בספרו של דגלאס אדאמס. "מחשבה עמוקה" נשאל על משמעות החיים, היקום וכל השאר, ולאחר שבעה וחצי מיליון שנות חישוב פלט את התשובה 42. לשומעיו המשתאים אמר, "בדקתי את התוצאה היטב וזו אכן התשובה. אני חושב שהבעיה היא, אם להיות כן איתכם, שמעולם לא ממש ידעתם את השאלה".*

***

ממצאים: שחור הזקן

אמבות החיות במקווי מים מתוקים וחמימים אוכלות את מוחותיהם של שלושה אמריקאים בשנה. עיסה כתומה ומסתורית, שבהתחלה זוהתה כביצים מיקרוסקופיות ואחר כך כנבגי פטריות, נשטפה אל חופי אלסקה, ונחיל ענק של חרקים מזדווגים חלף בשדות התירס של דרום איווה. רעש האדמה בוושינגטון החזיר לגבר בן 75 את שמיעתו, שאותה איבד כשנפל לפני כחודשיים. חוקרים ישראלים הבחינו כי לטאות שמאליות סובלות מתאונות, חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה פיצחו סופסוף את חידת שוליהם הכהים של כתמי קפה, וכימאים קבעו כי ה"בלאדי מארי" הוא קוקטייל לא יציב. מחשבים צפו במשחקי פוטבול, חוקרים האזינו לשיחות טלפון בין עצורים על אלימות במשפחה לבין בנות זוגם, הקורבנות, ומדענים בהרווארד שיכנעו 39 יהודים דתיים לבטוח יותר באלוהים. התבוננות במוצרי "אפל" מעוררת את אזורי הדת במוחם של חסידי החברה. 48 אחוז מהבריטים חוו לדעתם תופעה על טבעית. בנהר בפנמה נשלו מהמים תותחי ספינה שהשתייכו כנראה לשודד-הים הנודע הנרי מורגן, ובצפון קרוליינה נשלה מהים עוגן ספינתו של שחור הזקן. ארכיאולוגים ממשיכים לנבור במצבור הצואה הגדול ביותר של הרומאים שהתגלה בהרקולנאום שבאיטליה. צואת כלבים היא המקור של רוב החיידקים באוויר של דטרויט וקליבלנד בחורף.

מדענים קוריאנים מצאו קשר בין אורך הפין לבין היחס בין אורכי האצבע המורה והקמיצה ביד שמאל. החיה הרועשת בעולם יחסית לגודלה היא זן של שטגב שמפיק את צליליו הרועשים על ידי חיכוך הפין בבטנו. בנים מגיעים לבגרות מינית מוקדם יותר מבעבר. "להיות בן 18 היום זה כמו להיות בן 22 ב-1800", אמר יהושע גולדשטיין ממכון מקס פלאנק בגרמניה, עורך המחקר. גם בנות מתבגרות מהר יותר מבעבר, אבל אח גדול מעכב את התפתחותן. אמריקאים שונאים שמות דו-מיניים, ובמיוחד שמות בנים שהפכו גם לשמות בנות. ניתוח מילותיהם של שירי פופ מצביע על נרקיסיזם גובר בקרב הדור הצעיר. נרקיסיסטים יוצרים רושם שהם מנהלים מוצלחים, אבל הם לא. גסות רוח במקום העבודה עלולה להיות מידבקת, ובוס ציני עוזר ליצירתיות. לחברות מצליחות יש מנכ"לים עם פנים רחבות. משקיעים מדרגים גבוה יותר חברות עם דוחות פיננסים המודפסים יפה. לצבע נוסף בדוחות השפעה זהה על המשקיעים כמו הגדלת ההכנסות ב-20 אחוז. בבון זכר אלפא סובל מרמות מתח גבוהות כשל הבבונים בתחתית הסולם החברתי. קופי מקוק בניו דלהי התחילו להתארגן ולתקוף את קופי הלנגור שהובאו לשם כדי להרחיק את קופי המקוק מבנייני ציבור. ב-2007 התנפלו קופי מקוק על סגן ראש העיר ניו דלהי במרפסת ביתו והפילו אותו אל מותו. קופי מקוק באינדונזיה משלמים לנקבות תמורת מין במתן שירותי טיפוח. נשים מתגרות מינית מצפייה בקופים מזדווגים אך אינן מודעות לכך. אזרחי מדינות שבהן שוויון רב יותר בין המינים נהנים מיותר סקס. נשים הדוחות הצעת עזרה ג'נטלמנית נתפסות כמוכשרות אך קרות. נשים שוביניסטיות נמשכות לגברים שוביניסטים. פקקים בדרך לעבודה וחזרה גורמים מצוקה לנשים, אך לא לגברים. הדרך חזרה תמיד נראית קצרה יותר. אנשים לא משתכנעים מעובדות. התנצלויות נוטות לאכזב.


מעדיפים נקבות שבעות

תשעה זנים חדשים של צפרדעים בעלות ניבים התגלו באינדונזיה. על פי ההערכה האחרונה, בכדור הארץ 8.7 מיליון מינים שונים, מהם רק 1.3 מיליון ידועים ומקוטלגים. בין המינים שהתגלו לאחרונה: תולעת המתקיימת אך ורק בריאותיה של לטאה דמוית זיקית בסינגפור. בהרווארד יוצר זן של תרנגולות עם חוטם דמוי תנין. מדענים חזו בתהליך הדרמטי של הפיכת רגליים של מרבי-רגליים זכרים לאיברי מין. לעכבישים יותר רגליים ממה שהם צריכים. זכרי "אלמנה שחורה" מנסים לא להיאכל על ידי בת זוגם ומשתדלים להזדווג עם נקבות שבעות. מזרח-אירופאים מתאהבים מהר יותר מאמריקאים אך רואים באהבה רומנטית דבר חולף. כוכב לכת עשוי יהלום התגלה בשביל החלב. ייתכן שהירח צעיר מכפי שחשבו, וייתכן שלכדור הארץ היו פעם שני ירחים. כדור הארץ לא מתנפח. תלמידי קולג' אמריקאים לא אוכלים מספיק פירות וירקות, וראש שירות בריאות הציבור בארצות הברית הזהירה כי טיפוח השיער מונע מנשים פעילות ספורטיבית. לצורך הגנה, חולדה אפריקאית דמוית דורבן מושחת על שערה רעל שהיא מפיקה מקליפת עץ. המצרים הקדמונים מרחו ג'ל בשיער. חורים שחורים מכוסים בשיער קוונטי. חלקיק היגס עדיין לא נמצא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ