ליגת חובבים: המקרה של ג'רמי לין

הכוכב החדש והלוהט של הניו יורק ניקס הוא הוכחה מובהקת לכך ששיטות הגיוס של קבוצות מקצועיות לא שוות כלום

ג'ונה לרר, Wired
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונה לרר, Wired

שיגעון-לין! לידיעת מי שלא עוקב אחר משחקי האן-בי-איי, קורא את ה"ניו יורק פוסט", או נכנס לטוויטר בזמן משחקים של הניקס, ג'רמי לין הוא רכז חדש שהציג סדרת הופעות מדהימות. לפני שבועיים הוא ריסק את הלייקרס עם 38 נקודות. כעבור שלושה ימים הוא קלע שלשה בשנייה האחרונה והביא לניצחון על הטורונטו רפטורס. סיפורו של לין נהפך ליוצא דופן מכיוון שמומחי הכדורסל התעקשו לזלזל בו. אף שלין חלם ללמוד ולשחק ב-UCLA או בסנטפורד, שתי המכללות סירבו להציע לו מלגה. הוא נרשם בסופו של דבר להרווארד. אף שלין הצטיין בליגת הקיסוס ושבר כמה שיאי כדורסל, הוא לא נבחר בדראפט של האן-בי-איי ב-2010.

שמונה קבוצות הזמינו את לין לאימוני טרום-דראפט. פיטר דיפנברוק, המאמן של לין בתיכון, סיפר שבמבחנים של האן-בי-איי לא משחקים חמישה מול חמישה. לין הודה כי האימונים היו של "אחד על אחד, שניים על שניים או שלושה על שלושה, ולא בזה אני מצטיין. מעולם לא שיחקתי ככה כדורסל".

לין הוחתם בסופו של דבר בגולדן סטייט ווריורס, אבל הוא הועבר במהרה לרשימת השחקנים הלא פעילים ונשלח שוב ושוב לשחק בליגת המשנה. בדצמבר הווריורס שיחררו אותו, הוא הוחתם ביוסטון רוקטס ושוחרר, ואז הניקס לקחו אותו לתפקיד הרכז השלישי.

ג'רמי לין. שחקן דחוי בדימוסצילום: רויטרס

בניו יורק שקלו לשחרר את לין לפני שהחוזה שלו הפך קבוע ב-10 בפברואר, כדי שיוכלו להחתים שחקן אחר. אולם אחרי שהם הצליחו לאבד יתרון ברבע הרביעי ולהפסיד לבוסטון סלטיקס ב-3 בפברואר, החליט המאמן מייק דאנטוני לתת ללין הזדמנות לשחק. "התמזל מזלו, כי שיחקנו כל כך גרוע", אמר דאנטוני. לין שיחק רק 55 דקות ב-23 המשחקים הראשונים של הניקס.

המבחן שנכשל במבחן

אפשר להניח שהבנתם את הנקודה: איש לא חשב שלין יכול להצליח באן-בי-איי. הוא היה נמוך או חלש מדי, עם ג'אמפ-שוט בינוני. לכן, אם הייתי מאמן אן-בי-איי, צייד כישרונות או מנהל קבוצה, הצלחתו היוצאת דופן היתה מדידה שינה מעיני. אחרי הכל, ספורט מקצועני אמור להיות מריטוקרטיה מושלמת, שבה המוכשרים ביותר ממוינים ונבחנים בקפדנות. מי שמגיע לאן-בי-איי אמור להיות הזיקוק המושלם של פוטנציאל אתלטי, השחקנים זוכים לתגמולים כה רבים כי הם באמת הטובים ביותר. אולם עד כמה המריטוקרטיה הזאת יעילה? האם יש המוני ג'רמי-לינים מסתובבים אי שם? כמה מנערי הפוסטר יכולים למעשה לנצח משחקים? לרוע מזלו של הספורט המקצועני, העדויות מצביעות על כך שיש מקום רב לשיפור: הקבוצות איומות ונוראות בזיהוי כישרון.

האן-אף-אל (ליגת הפוטבול) היא דוגמה לכך. למרות ההשלכות הכבירות שיש להחלטות גיוס שחקנים בספורט הזה (בבחירת דראפט שגויה אפשר גם לבזבז מיליוני דולרים במשכורת וגם להפסיד הזדמנות חשובה), הקבוצות עדיין דבקות בשיטות מדידה והערכה חסרות תועלת. הדוגמה האהובה עלי היא מחנה הסקאוטינג של האן-אף-אל, שהוא מעין יריד גיוס עובדים של שחקנים פוטנציאליים (הוא כולל כל סוג של מבחן החל מריצת 40 יארד וכלה במבדקים פסיכולוגיים). בשנים האחרונות נהפך המחנה לאירוע מרכזי בתקשורת, והקבוצות משתמשות לעתים קרובות בתוצאות המחנה כדי לנמק בחירות דראפט. אבל זו טעות, והמחנה הוא למעשה בזבוז זמן מוחלט.

להלן תקציר של ניתוח שעשו לאחרונה הכלכלנים פרנץ קוזמיץ וארתור אדאמס: המבחנים של המחנה שנבדקו כוללים ריצות 10, 20 ו-40 יארד, הרמת משקולות, קפיצה לגובה מהמקום, קפיצה לרוחק מהמקום, ריצות הלוך ושוב של 20 ו-60 יארד, ריצה בין שלושה קונוסים ובוחן וונדרליק (מבחן אמריקאי הבודק את כישורי הלמידה ופתרון הבעיות של מועמדים לעבודה).

הגובה לא קובע - לחצו להגדלה

הקריטריונים לביצועי השחקנים אחרי הקבלה לליגה כללו עשרה משתנים: סדר הבחירה בדראפט, משכורת והשתתפות במספר משחקים במשך שלוש שנים וסטטיסטיקות הקשורות לתפקיד של כל שחקן. בניתוח מתאם גילינו שאין קשר סטטיסטי בין המבחנים שנערכים במחנה לביצועים בפוטבול המקצועני, מלבד יוצא הדופן של מבחני ריצות הספרינט במקרה של שחקנים בעמדת הראנינג-בק (רץ אחורי). מנקודת מבט מעשית, תוצאות המחקר צריכות לעודד את אנשי הצוות בקבוצות האן-אף-אל לשקול את יעילות המבחנים הגופניים במחנה כדרך לנבא את יכולות השחקנים. מחקר זה צריך לעודד את אנשי הצוות לבחון מחדש את החשיבות והמשקל הניתנים למבחנים השונים במחנה ואת התועלת שתהיה בניסוח מחדש של התהליך במטרה ליצור מערכת אמינה יותר לחיזוי הצלחתו של שחקן.

בחירה בהטלת מטבע

רגע, זה רק מחמיר. לא רק שקבוצות האן-אף-אל נכשלו במציאת המשתנים הרלוונטיים לחיזוי יכולותיהם העתידיות של השחקנים, אלא שהן גם בדרך כלל מעמידות פנים שזה לא נכון. במקום לאמץ את האי-ודאות ולהודות שהכישרון האנושי נותר מסתורי למרות הררי הסטטיסטיקות מהמכללה, מרבית קבוצות האן-אף-אל מפגינות ביטחון יתר, משלמות יתר על המידה תמורת בחירות דראפט ומעניקות משכורות עתק לשחקנים חדשים אלה.

לפני כמה שנים פירסמו קאד מאסי וריצ'רד תאלר מאמר שבחן את ה"החזר על ערך" של בחירות דראפט מוקדמות אלה. ביסודו של דבר, הם בנו מודל שבו כל שחקן בתפקיד נתון דורג לפי הסדר שבו הוא נבחר בדראפט. לאחר מכן השוו זוגות של שחקנים בזה אחר זה, כך שהשחקן בתפקיד מסוים שנבחר מוקדם בסיבוב הראשון הושווה לזה שנבחר בסוף הסיבוב השלישי. השוואות אלה נערכו לפי כמה מדדי ביצועים, כמו מספר משחקים שבהם השחקן שיחק ומספר היארדים שהוא רץ. כפי שתאלר מציין, אם הקבוצות לא מבינות כלום, השחקן שנבחר גבוה יותר בדראפט יצטיין יותר מעמיתו שדורג נמוך יותר ב-50% מהפעמים.

במלים אחרות, הדראפט מקביל פחות או יותר להטלת מטבע, וכל הסקאוטינג חסר תועלת לחלוטין. בניגוד לכך, אם הקבוצות יודעות בדיוק מה הן עושות - אם הן יכולות לזהות בדיוק מי הם שחקני המכללות הטובים ביותר - אז הנבחרים גבוה יותר בדראפט יציגו ביצועים טובים יותר מעמיתיהם קרוב ל-100% מהפעמים. אז מה גילה תאלר? הטלת מטבע היא המטאפורה המתאימה, מכיוון שהנבחרים גבוה יותר בדראפט הצטיינו יותר רק ב-52% מהפעמים. הקבוצות בקושי ניצחו את האקראיות.

ג'רמי לין הוא תזכורת לכך שבעיות דומות כמעט בוודאות רלוונטיות גם לאן-בי-איי, ולכן אין זה מפתיע ששחקן ספסל שנחתך ממספר רב של קבוצות יכול להיהפך בן רגע לכוכב. יש כישרון בכל מקום, אנחנו פשוט לא יודעים איך למצוא אותו.*

תרגום: אסף רונאל; מתוך הבלוג Frontal Cortex

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ