צדק חברתי במעבדה |

הרפואה של העתיד תספק לעשירים חיי נצח

החברה השוויונית ביותר בהיסטוריה עשויה להפוך להיות החברה הכי פחות שוויונית בהיסטוריה. מי ששווה יותר, חי יותר. הרבה יותר

יובל נח הררי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל נח הררי

החברה המערבית המודרנית היא אחת מן החברות השוויוניות ביותר בהיסטוריה. יש אמנם פערים אדירים בין מעמדות, עדות ומגדרים, אבל בסך הכל, מדינות כגון שוודיה, יפן ואפילו ישראל, מסוגלות לספק כמעט לכל חבריהן את התנאים המינימליים הדרושים לחיים בריאים. גם העניים חיים עד גיל 70 ו-80, מוגנים מפני מגפות ומוות ברעב, ונהנים מפלאי הרפואה המודרנית. לילדיו של תושב שכונת מצוקה בבית שאן של ימינו יש סיכוי גבוה הרבה יותר להגיע לגיל 20 מאשר לילדיו של מלך צרפת בימי הביניים. לאשה ענייה מרהט יש סיכוי הרבה יותר קטן למות בזמן לידה מאשר לבת פרעה.

אולם ייתכן שאנחנו עומדים לקפוץ ממצב של החברה השוויונית ביותר בהיסטוריה הישר למצב של החברה הכי פחות שוויונית בהיסטוריה. זאת מכיוון שהרפואה שלנו נמצאת בתחילתה של מהפכה אדירה: מ"רפואה מתקנת" היא הולכת להפוך ל"רפואה משדרגת".

עד כה, עיקר מאמצי הממסד הרפואי התמקדו בתיקון קלקולים בגוף ובנפש שלנו. אם יש זיהום - נחסל את החיידקים בעזרת אנטיביוטיקה. אם רמת סרוטונין נמוכה במוח גורמת לדיכאון - ניקח פרוזאק. אם הכליות לא מתפקדות - נשתמש במכונת דיאליזה או נשתיל כליה. כל עוד הרפואה התמקדה בהצלת בני אדם מתנאים תת-נורמטיביים של מחלה וכאב, קל היה להאמין שישנה "נורמה ביולוגית" המשותפת לכל בני האדם, ומצווה על חברה מתוקנת לאפשר לכל חבריה ליהנות מהנורמה הזאת. גם העניים זכאים לקבל אנטיביוטיקה, פרוזאק ואפילו השתלת כליה.

אבל מה יקרה ברגע שהרפואה תהפוך ל"רפואה משדרגת", העוסקת בהתעלות מעל הנורמה האנושית, בהארכת חיים רדיקלית ובשיפור היכולות המנטליות והגופניות שלנו? האם כולם יהיו זכאים להתעלות מעל הנורמה?

כשאנו חושבים על העתיד אנו בדרך כלל חושבים על עולם שבו אנשים הזהים לנו בכל דבר נהנים מטכנולוגיה משופרת: חלליות הנעות במהירות האור, תותחי לייזר, מכשירים המשגרים אנשים ממקום למקום תוך שניות. אבל הפוטנציאל המהפכני האמיתי של הטכנולוגיות שאנו מפתחים כיום טמון באפשרות לשנות את ההומו סאפיינס עצמו, לרבות גופו ונפשו, ולא רק את כלי הרכב או כלי הנשק שלו. מה שבאמת מהפכני בעולם העתידי זה לא החלליות, אלא מי שיטוסו בחלליות. האדם הולך להפוך לאל, כלומר לרכוש יכולות שבעבר נחשבו אלוהיות: חיי נצח, נעורי נצח, היכולת להנדס ולברוא יצורים חיים כרצונו, ובכלל זה גם היכולת להנדס את עצמו מחדש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

כבר היום ניתן בעזרת הנדסה גנטית ליצור עכברי פלא, חזקים, בריאים, חכמים ומאריכי ימים יותר מאשר עכברים רגילים. הגנום האנושי גדול מזה העכברי רק ב-14%. אין סיבה טכנית מהותית שלא יהיה אפשרי לעשות אותו הדבר גם לבני אדם. כבר היום יש ידיים ביוניות, רגליים ביוניות, מכשירי שמיעה ומכשירי ראייה אשר מחוברים ישירות למוח האנושי ופועלים בכוח המחשבה. יד ביונית שכזו עשויה להיות חזקה לאין שיעור מיד אורגנית. ויש לה חלקי חילוף מוכנים מן המדף.

יש חוקרים החוזים שבעתיד הבינוני, אולי כבר בשנת 2050, יהיו בני אדם ללא תאריך תפוגה. זה עדיין לא יהיה אלמוות. אם משאית תדרוס אתכם או מחבל יפוצץ את בית הקפה שבו אתם יושבים - אתם תמותו, ושום דבר לא יוכל להקימכם לתחייה. אבל במידה שלא יקרה אסון כזה או אחר, תוכלו לחיות ללא הגבלה. בכל רגע נתון תוכלו להיכנס למרפאה, לעבור טיפול עשרת אלפים ולחיות עוד 20 שנים מלאות בריאות ועזוז נעורים - עד הטיפול הבא.

בתנאי חשוב אחד - שיש לכם הרבה כסף. כי סביר שלפחות בהתחלה, הטיפולים הללו יעלו די הרבה. לא ניתן יהיה להציע אותם לכל מיליארדי בני האדם בעולם. ביטוח הבריאות הממלכתי יאפשר לעניים לחיות טוב עד גיל 80 ואפילו 100, עם יכולות אנושיות רגילות ותרופות נגד אלצהיימר ודמנציה. אבל ביטוח "פלטינה עם יהלומים ופנינים" יאפשר למאה המיליארדרים שמחזיקים בו לחיות טוב עד גיל 800 ולשדרג את מערכות הזיכרון, הרגש והלמידה שלהם אל מחוץ לסקאלה האנושית.

המעמדות העליונים תמיד טענו שהם חכמים יותר, חזקים יותר, מוסריים יותר, מוכשרים יותר ויפים יותר. זו בדרך כלל היתה אשליה. עשירים ועניים היו כפופים לגחמותיה של אותה רולטה גנטית. תינוק שנולד לזוג איכרים עניים בכפר היה בעל אותו פוטנציאל קוגניטיבי וגופני כמו תינוק שנולד למשפחת המלוכה בארמון. אבל בעתיד הלא רחוק ייתכן שתיווצר בפעם הראשונה בהיסטוריה קאסטה עליונה של אנשים שהם באמת חכמים יותר, חזקים יותר, מוסריים יותר, מוכשרים יותר ויפים יותר.

עם כל הכבוד לקוטג' ומחירי הדירות בתל אביב, שדה הקרב האמיתי של המאבק לשוויון וצדק חברתי הוא במעבדה. הפוליטיקה של העתיד היא ביו-פוליטיקה. כתבי הבריאות חשובים הרבה יותר מאשר הכתבים הצבאיים, וסגן שר הבריאות יושב בצומת דרכים קריטי יותר מאשר ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ