100 לאלן טיורינג |

לחשוב מחוץ לארון

אלן טיורינג, האיש שהניח את הבסיס למדע המחשב המודרני, מעולם לא הסתיר את זהותו המינית, שבגללה נרדף ולבסוף התאבד. מוזיאון המדע בלונדון חוגג כעת 100 שנה להולדתו

נועה מנהיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועה מנהיים

כדי להשתתף ב"משחק החיקוי" יש צורך בחוקר ובשני נבדקים - גבר ואשה. השניים יוצאים מהחדר ועונים על שאלותיו של החוקר בכתב בלבד. הגבר מנסה להוליך את החוקר שולל ואילו האשה עונה לו בכנות. מטרתו של שעשוע הסלון הוויקטוריאני הפופולרי הזה היתה לקבוע, בהתבסס על שאלות בלבד, מיהו הגבר ומיהי האשה.

"משחק החיקוי" הוא גם השם שנתן איאן מקיואן לרומן ההיסטורי שלו מ-1980, המתרחש בבלצ'לי פארק, האחוזה המפוארת שהיתה ביתם של מפצחי הצפנים הבריטים בתקופת מלחמת העולם השנייה. ספרו של מקיואן מבקש ללכוד את האופי הייחודי והמשוחרר שאפיין את בלצ'לי דווקא בשנות המלחמה הקודרות. זו היתה חממה של גאונים, אלופי שח, מתמטיקאים, פותרי תשבצים ובלשנים (בין אלו שהוזמנו להצטרף היה גם ג'.ר.ר טולקין, לימים מחבר "שר הטבעות"), שלראשונה בחייהם חיו ועבדו לצד נשים.

בשביל רבים מהזכרים שהגיעו לבלצ'לי ממדגרות לגברים בלבד כדוגמת אוקספורד וקיימברידג' של תחילת המאה ה-20, זו היתה הפעם הראשונה שבה פגשו נקבות שהיו שוות להם, אינטלקטואלית ומקצועית. אבל הדמות המשמעותית ביותר ששוטטה בין ביתני בלצ'לי הפסטורליים נעדרת מהרומן של מקיואן, למרות שרוחה שורה עליו כנעדר-נוכח רב משמעות - אלן טיורינג, האיש שהניח את הבסיס למדע המחשב המודרני, מפצח צפנים בחסד והומוסקסואל נרדף.

מפענח צפנים "אניגמה" מ-1930

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

יום הולדתו המאה של טיורינג, שצוין לפני כחודש, נחגג בתערוכה מרכזית במוזיאון המדע בלונדון, דודל מורכב ואוהב מאת גוגל ומאות מאמרי הצדעה ומחוות לאחד הגיבורים העלומים בשדות המלחמה, המדע והמגדר של המאה.

טיורינג, יליד 1912, שהתחנך במוסדות יוקרתיים כדוגמת קיימברידג' ופרינסטון, הגיע לבלצ'לי פארק יום אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה, בגיל 27, כדי להוביל את הגברים והנשים בצוות מפצחי הצפנים במאבקם נגד המכונה - האניגמה - מכשיר הקידוד הגרמני האימתני, שאיפשר לוורמאכט לשלוח ולקבל אלפי מסרים ביום.

תחת הנהגתו של טיורינג פוענחו 84 אלף מסרים מדי חודש, שניים בדקה, לפעמים רבע שעה בלבד אחרי ששודרו. הבריטים שמרו את עובדת פענוח האניגמה בסוד מוחלט אף מבעלי בריתם, האמריקאים, עד אמצע שנות ה-70. היסטוריונים מודרניים מעריכים כי טיורינג ומפצחי הצפנים של בלצ'לי פארק קיצרו את משך המלחמה בשנתיים עד ארבע שנים והצילו כך את חייהם של עשרות מיליונים.

חי כשהוא מציץ מהשוליים על עולם של אלגוריתמים. אלן טיורינגצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

ניל סטיבנסון, מיוצרי המדע הבדיוני האניגמטיים והמבריקים של שנות ה-90, לא התעניין בעובדות הללו כפי שהתעניין במה שניתן היה לעשות מהן. בספרו הכביר "קריפטונומיקון" הוא רקם בעזרתן בין השאר סיפור אהבה סודי בין אלן טיורינג למפקד יחידת הצפנים הנאצית במהלך המלחמה, כשהשניים משתמשים במשאבי המעצמות האויבות כדי לשלוח זה לזה מכתבי אהבה מקודדים.

מקיואן וסטיבנסון לא היו היוצרים היחידים שהמערכה האינטלקטואלית שנוהלה מבלצ'לי, כמו גם הניגודים בדמותו של טיורינג וחייו הקצרים והטרגיים, משכו אותם בחבלי קסם. הוא העניק השראה לסופרים, תסריטאים ומחזאים, ביניהם טום סטופארד ורוברט האריס ("אניגמה").

אך ייתכן שמי שהציע את הפרשנות המורכבת והמעניינת מכולם לאישיותו אפופת החידה של פותר החידות הגדול הוא יו וויטמור, שכתב ב-1986 את המחזה "לשבור את הצופן". וויטמור מציע כי ההומוסקסואליות של טיורינג, שמעולם לא הוסתרה, היא זו שצפנה את הסוד לגאונותו המתמטית, ליכולתו לחשוב מחוץ לקופסאות ולארונות של תקופתו צרת המוחין.

חיים מחוץ לקופסה

כמי שחי את חייו מנקודת מבט תמידית של השונה והאחר, כמי שאורח חייו ותשוקתו היו אסורים, פליליים, לא מוסריים, הוא חי כשהוא אינו כבול למוסכמות מחשבתיות, כשהוא מציץ מהשוליים ורואה עולם של אלגוריתמים ומשוואות פשוטות עד להטעות, שמדעי המחשב משתמשים בהם עד היום.

טיורינג התאהב בראשונה כשהיה בקיימברידג', ומושא אהבתו הלא ממומשת היה נער מבריק כמוהו, כריסטופר מורקום. השניים היו בלתי נפרדים כדוד ויהונתן, ומורקום היה זה שהעניק לטיורינג את המיקוד והריכוז שנזקק להם בשנים שבהן עוצבו כישרונותיו הבלתי רגילים. מותו של מורקום בגיל 18 מדלקת ריאות, פצע את טיורינג עמוקות. במכתבים קורעי לב, נאיביים ומרגשים שכתב לאמו האבלה של כריסטופר, הוא מגדיר אותו כאדם האהוב עליו ביותר בעולם ונשבע לה להיות חבר ראוי לבנה עד מותו.

אלן מעולם לא שכח את כריסטופר, וכמה מהרעיונות המטאפיזיים אודות קיומה של הנשמה, אפשרות הישארותה ונפרדותה ממציאותו הפיזית של האדם, שמופיעים במכתביו לה מ-1930 מצאו את דרכם בשנותיו המאוחרות לתיאוריות שפיתח בנוגע למותר האדם על המחשב והאינטליגנציה המלאכותית (מושג שנתבע רק שנתיים אחרי מותו של טיורינג).

אם אי אפשר להבחין, באמצעות סדרת שאלות, בין תשובותיו של אדם לתשובותיה של מכונה, טען טיורינג, הרי שניתן לקבוע כי המכונה חושבת כמו בן אדם. ב-1990 יזם ד"ר יו לובנר תחרות שנתית הקרויה על שמו, שמטרתה לנצח במבחן טיורינג ולגרום לבודק להאמין כי הוא משוחח עם אדם בעוד שלמעשה הוא מתכתב עם תוכנה ממוחשבת. ב-22 שנות קיומה של התחרות, ו-60 השנה מאז ניסח אלן טיורינג את המבחן שלו, איש עדיין לא גרף את מדליית הזהב והצ'ק על סך 100 אלף דולר המתלווה אליה, ועצם קיומה מצית מדי שנה מלחמה בין מומחים לבינה מלאכותית.

תפוח מורעל

כשלהבות המלחמה דעכו ופינו את הדרך לגחלים הלוחשות של המלחמה הקרה, פוזר הצוות העליז של בלצ'לי, ועמו התפוגגה אווירת המתירנות והחופש היחסי שממנו נהנו מפצחי הצפנים. בריטניה היתה שקועה במיתון קשה וסבלה ממחסור חמור בידיים עובדות בשל מיליוני הצעירים שאיבדו את חייהם על אדמת אירופה.

ההומוסקסואליות של טיורינג, שעד אז היתה נסבלת בקושי, בתנאי, כמובן, שלא מממשים אותה באמצע הרחוב ומפחידים את הסוסים, הפכה לאיום ממשי על מדיניות הפרו ורבו החדשה של הממשלה. השירות החשאי הבריטי חשד שהסובייטים מבקשים לאתר בכירים הומוסקסואלים ולסחוט אותם בתמורה לסודות מדינה, ולא היו רבים באותן שנים שראשם הכיל סודות רבים יותר מזה של אלן טיורינג.

הוא הועמד לדין בעוון "מוסר קלוקל" ב-1952 לאחר שהודה בקיום יחסי מין עם גבר והוצע לו לבחור בין שנה בכלא לבין טיפול ניסיוני בריפוי ההומוסקסואליות שלו: זריקות אסטרוגן שידכאו את החשק המיני שלו, הגרסה הפרימיטיבית של סירוס כימי. טיורינג, שהיה שקוע בתחום חדש ומרגש של מחקר שהקדים את זמנו, מורפוגנזה, גרסה עוברית של הביוטכנולוגיה של ימינו, העדיף את הזריקות.

הוא איבד את עבודתו במטה התקשור הממשלתי, הסיווג הביטחוני שלו בוטל, ו"עוזר מחקר" חדש בשם פיטר, שכפי הנראה השתייך ל-MI6 החל מתלווה אליו לעבודה מדי יום, כדי לפקוח עליו עין.

ב-2009 התנצל ראש ממשלת בריטניה דאז, גורדון בראון, על האופן שבו נהגה ממשלת בריטניה בגיבור המלחמה שהפך לפושע אשר שמו הודר מדפי ההיסטוריה. "אני גאה להתנצל בשם הממשלה", אמר בראון, "הגיע לך הרבה יותר". אך למרות עצומה מקוונת שבה נרשמו למעלה מ-30 אלף חתימות ואשר קראה לממשלה להעניק לו מחילה רשמית על אותה הרשעה מבזה - משרד המשפטים סירב.

אלן טיורינג עצמו מעולם לא השתתף ב"משחק החיקוי". הוא לא ביקש לשכנע איש שאיננו מי שביקש להיות, גבר או אשה, הוא לא העמיד פנים ולא התבייש בזהותו המינית. הוא לא התאושש מהעינוי ההורמונלי שנכפה עליו, שאילץ אותו להיות מישהו אחר. שנה אחרי המועד המקובל לפי חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, בגיל 41, הוא נמצא מת בביתו.

ליד מיטתו נמצא תפוח נגוס, לפי הסברה, משוח בציאניד. הוא לא הותיר אחריו מכתב, רק תיאוריות קונספירציה שמאשימות את הממשלה בחיסולו, יסודות איתנים לבנות עליהם את מדע המחשב המודרני ומבחן שמאפשר להבחין בין מי שהוא אדם אמיתי למי שאיננו, מבחן שאנשי תקופתו שלו, על פני אירופה כולה, כשלו בו לא אחת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ